a startupok számára kihívás a megfelelő befektető megtalálása

Rohamléptekben növekszik a budapesti startup ökoszisztéma, az induló cégek pedig egyre több finanszírozási lehetőség közül választhatnak. A Start it @K&H, hazai kockázati tőkebefektetők és angyalbefektetők bevonásával szervezett befektetői napján a legnépszerűbb megoldásokról és a befektetés elnyeréséhez elengedhetetlen pénzügyi tudatosságról tájékozódhattak az érdeklődő csapatok.

A budapesti startup ökoszisztéma értéke egy év alatt közel másfélszeresére, a tavalyi 467 millió dollárról 668-ra nőtt a terület legfontosabb globális kutató-tanácsadó cége, a Startup Genome szerint. A finanszírozás tekintetében viszont van még hova fejlődnünk: a nemzetközi átlagnak mindössze 36 százalékát éri el a korai, ún. seed fázisban bevont tőke átlagos értéke. Vagyis a más országokban tevékenykedő vállalkozásokhoz képest nagyjából harmadannyi pénzből kell boldogulnia a hazai, induló startupoknak, ami komoly versenyhátrányt jelenthet számukra.

kinek a pénzére pályáznak a startupok Magyarországon?

A vállalkozások jellemzően saját pénzből vagy a családtól, barátoktól kapott tőke segítségével indulnak el. A fejlődéshez, növekedéshez viszont már szükség lehet külső forrásra. Ezen lehetőségek feltérképezésében nyújtott segítséget a Start it @K&H befektetői napja, ahol többek között a legnépszerűbb finanszírozási megoldásokat is megismerhették a csapatok a hazai kockázati- és angyalbefektetőktől, a K&H szakértőitől, valamint a tapasztaltabb alumni csapatoktól. A Startup Hungary felmérése szerint a legkedveltebb megoldás a helyi kockázati tőke bevonás, melyet a tavalyi évben a startupok 46 százaléka választott, magyar angyalbefektetőkhöz pedig 22 százalék fordult.

A tőkebevonás ezen két formája hasonló, a befektetők részesedésért cserébe biztosítanak finanszírozást. A különbség, hogy jellemzően a kockázati befektetők kevésbé szólnak bele a vállalkozás működésébe, amíg az a várakozásaiknak megfelelően növekszik. Az angyalbefektetők viszont nagyobb szerepet vállalnak a fejlődésében és általában nem csak az ötletben hisznek, amelyre a startup épül, hanem az alapító(k)ban is, így elnézőbbek akkor is, ha akár jelentős mértékben változik a koncepció.

Emellett a K&H szakértői arra is felhívták a figyelmet, hogy a sikeres tőkebevonásban a pénzügyi felkészültségnek és tudatosságnak is hatalmas szerepe van. Ehhez elengedhetetlen az átgondolt, reális pénzügyi tervezés, valamint a befektető részesedésének és az ezért cserébe kért összegnek a pontos meghatározása.

 „A kezdeti lendületben, az innovatív ötletek mellett a pénzügyek és az üzleti számok jelentősége a fiatal vállalkozóknál sokszor háttérbe szorul. Ezért a tudatos tervezésben szeretnénk nekik segíteni, többek között a kockázati tőkebefektetést, vagy a finanszírozásra való sikeres felkészülést támogató e-tananyagainkkal. A Cápák között műsor versenyzőinek pénzügyi mentoraként hisszük és látjuk, hogy ennek van jelentősége, hiszen az újabb évadokban, a vállalkozók is egyre felkészültebbek, ha pedig pontosan tudják, hogy mire, és mennyi pénzt szeretnének, nagyobb az esélyük, hogy kapnak is”– hívta fel a figyelmet a pénzügyi tudatosság fontosságára Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője.

a Start it @K&H-ról

Magyarország legnagyobb nagyvállalati inkubátora a Start it @K&H ősszel újabb 18 startuppal bővült. A csapatok elhivatottsága, piaci innovációjuk és a vállalkozás üzleti megvalósíthatósága mellett idén a startup társadalomra és környezetre gyakorolt hatása is szerepet játszott a kiválasztásban. A 6 hónapos fejlesztőprogramba bekerült startupok megújult irodában, inspirációs közösségként fejlődhetnek sikeres vállalkozássá.

Kapcsolattartó

K&H Kommunikáció

  • sajto@kh.hu