a tudatos pénzügyi tervezés is szükséges a gyerekek továbbtanulásához!
Az Oktatási Hivatal adatai szerint idén összesen 95 488 gyerek adta be jelentkezését a közel 780 középiskola valamelyikébe, ahová 86 978 diák – azaz mintegy 90 százalékuk– sikeresen felvételizett. Azok számára, akik az iskolaváltás miatt otthonról kollégiumba költöznek, a valódi önállósodás kezdetét is jelenti ez az időszak. Az állami és egyházi kollégiumok ugyan díjmentes lakhatást biztosítanak a diákoknak, de a költözés biztos, hogy anyagi terhet jelent a családnak. Az étkezés, a közlekedés olyan kiadások, amelyekkel nem, vagy csak részben kellett korábban számolni.
A napi étkezés kollégiumi szállás esetén valamivel 1000 forint alatt van. Előre érdemes tervezni, hogy hány hétvégére utazik haza a gyermek, hiszen ez az utazás és az ellátás költségét is befolyásolja. Az alapvető kiadások így átlagosan 20 – 28 ezer forint is lehet. A havi hazautazásra pedig érdemes alkalmanként 1500 és 4000 forinti közötti összeggel számolni. Sokan 14-15 éves korukra már tisztában vannak az alapvető pénzügyi fogalmakkal, a kollégiumba költözés azonban megköveteli, hogy a gyakorlatban is önállóan kezeljék pénzügyeiket. A költségek egy részének rendezését ugyanis a diákoknak kell intézni, így fontos, hogy magabiztosan és megbízhatóan bánjanak a zsebpénzükkel.
A váltás a gyerekek közegére, tudatosságára és személyiségfejlődésére is hatással lesz, ami igényeikben is megmutatkozik majd. Dr. Horváth Györgyi klinikai szakpszichológus szerint a kollégiumba költözés egy szükséges, de pozitív változás. „A felvételi utáni sikerérzet hatására a gyerekek motiválttá és magabiztossá válnak, hiszen előrelépésként élik meg a folyamatot.” – fogalmazott a szakember.
„A pénzügyi tudatosság az önmegvalósítás része, ahol fontos, hogy a fiatalok érezzék szüleik bizalmát, mert ez növeli ambícióikat. Jelenleg a K&H több mint 50 ezer ifjúsági számlacsomagot kezel a 6 és 18 év közötti korosztály számára, amely azt mutatja, hogy ennek a generációnak már elengedhetetlen az önálló financiális gondolkodás és cselekvés, amit azonban kisiskolásként célszerű megalapozni. Ezért hívtuk életre 7 évvel ezelőtt a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! vetélkedőnket, amely a pénzügyi tudást hivatott a gyerekeknek átadni.” – fogalmazott Horváth Magyary Nóra, a K&H Csoport kommunikációs ügyvezető igazgatója.
A K&H Vigyázz, Kész, Pénz! vetélkedőről
A K&H Csoport társadalmi szerepvállalásának részeként 2010-ben indította útjára a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedőt. A program célja, hogy a magyarországi általános iskolások pénzügyi, gazdálkodási ismereteit gyarapítsa. A vetélkedő programja évről évre egyre több diákot vonz országszerte. A verseny indulásától a nevezések száma mintegy megtízszereződött, 2017-ben immár 6817 fő részvételével zajlott a verseny. 2010 óta a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedőre összesen 533 településről 992 iskola csapata pályázott. Ez összesen több mint 30.000 résztvevő általános iskolás diákot jelentett. A K&H Csoport a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő programjával az általános iskolai korosztály pénzügyi tudatosságra nevelését kívánja előre mozdítani annak érdekében, hogy a jövő generációjának képviselői okos pénzügyi döntéseket hozhassanak.
A K&H Csoport
Az ország egyik vezető és országosan több mint 4100 munkatársat foglalkoztató pénzintézeteként a K&H célja, hogy ügyfelei igényeit minden időben magas szinten elégítse ki, és a lehető legteljesebb termékpalettát nyújtsa számukra. A K&H országszerte 208 lakossági fiókot működtet, és mintegy 1 millió lakossági, kkv és vállalati ügyfelének kínál pénzügyi szolgáltatásokat. A magyar gazdaság működését 1760 milliárd forintnyi kihelyezett hitel- és hiteljellegű állománnyal segíti háztartások, kisvállalkozások, vállalatok és önkormányzatok finanszírozásán keresztül. A K&H 2017. március 31-án a Magyar Állam által kibocsátott instrumentumok 671 milliárd forintos állományával rendelkezett. A cégcsoport teljes tevékenysége hozzávetőlegesen 4000 magyar beszállítónak és mintegy 700 banki és biztosítási ügynöknek biztosít megrendeléseket és folyamatos tevékenységet.
Főbb adataink:
K&H Bank
2017. I. negyedévének végén:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 269 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 2 876 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 10,1 milliárd forint
K&H Biztosító
2017. I. negyedévének végén:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 11,2 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 162,1 milliárd forint
biztosítástechnikai eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 1,14 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 0,85 milliárd forint
Kapcsolattartó
Kommunikációs Igazgatóság
- sajto@kh.hu
- www.kh.hu