adóoptimalizálás a megtakarításoknál
„A befektetések után fizetendő adók és járulékok optimalizálásával tovább növelhető a befektetések hozama. Nemcsak azt érdemes tehát megnézni, hogy milyen befektetési eszközökbe helyezzük el megtakarításainkat, de azt is, hogyan lehet mérsékelni az adó- és járulékterheket. Ezzel a megtakarításon elért minden öt forint hozamból nem csak négy, de mind az öt forint a zsebünkben maradhat” – tanácsolja Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója.
A megtakarításoknál nemcsak arról kell dönteni, mikor és milyen befektetési eszközökbe érdemes elhelyezni pénzünket, de azt is erősen ajánlott megnézni, hogyan lehet a megtakarításokat terhelő járulékokat mérsékelni. „Jelenleg a befektetési alapok hozamai után alapesetben 16% kamatadót és 6%-os egészségügyi hozzájárulást (eho) kell fizetni, ezért folyamatosan hangsúlyozzuk azoknak az eszközöknek a fontosságát, amellyekkel ezek kamatadó és eho-mentessé tehetők. Adóoptimalizálással a megtakarításokon elért minden öt forint hozamból nem csak négy, hanem akár mind az öt forint a zsebünkben maradhat” – hangsúlyozta Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója.
Ennek jelentősége akkor látható jól, amikor egy-egy olyan befektetési alap jár le, amelynek futamideje még 2006 szeptembere előtt kezdődött, mivel az teljes egészében kamatadó-mentes hozamot nyújt. „A legjobb példa a május második felében lejáró K&H fix plusz 14 alapunk, amelynek futamideje 2006 augusztusában indult. Akik kezdetektől tulajdonosai az alapnak, azok várhatóan 60%-os hozamot kapnak majd kézhez a teljes időszakra, kamatadó-mentesen. Ez kamatadóval és ehoval csökkentve már csak 47% lenne” – mondta el Zobor Zsuzsanna.
Annak érdekében, hogy a megtakarítást adókedvezménnyel, illetve adómentesen lehessen befektetni, a K&H tartós befektetési számlát (tbsz) vagy a K&H nyugdíj-előtakarékossági számlát (nyesz) javasoljuk. A kétféle adóoptimalizáló számlán a tőke- és hozamvédett alapok mellett nyíltvégű alapokban is elhelyezhető a megtakarítás. A K&H tartós befektetési számlán 3 év után az eredeti 16%-ról 10%-ra mérséklődik a kamatadó, míg további két év befektetést követően adómentessé válik a befektetés hozama, ráadásul a befektető mindkét esetben mentesül az egészségügyi hozzájárulás megfizetése alól is. A legalább 10 éves tartási kötelezettséggel rendelkező, államilag támogatott nyugdíj-előtakarékossági számlán elhelyezett megtakarítások esetén pedig az adómentességen túl személyi jövedelemadó kedvezmény is igénybe vehető.
Hogyan élvezhetjük az adókedvezmény vagy -mentesség lehetőségét a megtakarításokon?
-
eho-mentes megtakarítások keresésével
-
3 éven túl nyúló tbsz esetén kamatadó-kedvezménnyel és eho-mentességgel
-
5 éven túl nyúló tbsz esetén kamatadó- és eho-mentességgel
-
legalább 10 évig megtartott nyesz számlával kamatadó- és eho-mentesen, állami támogatás lehetőségével
K&H Csoport
Az ország egyik vezető pénzintézeteként – országosan több mint 4000 munkatársával – a K&H célja, hogy ügyfelei igényeit minden időben magas szinten elégítse ki, és a lehető legteljesebb termékpalettát nyújtsa számukra. A K&H országszerte 219 lakossági fiókot működtet, és mintegy 1 millió lakossági, kkv és vállalati ügyfelének kínál pénzügyi szolgáltatásokat. A magyar gazdaság működését több mint 1600 milliárd forintnyi kihelyezett hitel és hiteljellegű állománnyal segíti háztartások, kisvállalkozások, vállalatok és önkormányzatok finanszírozásán keresztül. A cégcsoport teljes tevékenysége hozzávetőlegesen 4000 magyar beszállítónak és mintegy 700 banki és biztosítási ügynöknek biztosít megrendeléseket és folyamatos tevékenységet. A Bankcsoport az elmúlt 10 évben 140 milliárd forint adó megfizetésével járult hozzá a magyar állami költségvetés bevételeihez.
A KBC az elmúlt 16 évben mintegy 300 milliárd forint értékben fektetett be magyar leányvállalataiba, ezáltal az országba. A KBC 2011-ben adta át két, egyenként 30-30 milliárd forint értékű beruházását, a K&H Csoport székházát Budapesten és egy számítógépes ikeradatközpontot Baracskán és Törökbálinton.
K&H Alapkezelő
A K&H Alapkezelő 1997 óta a hazai befektetési piac egyik vezető szereplője, a tőke- és hozamvédett alapok piacának első számú képviselője. A K&H Alapkezelő az innovatív termékfejlesztés mellett az ügyfelek tájékozottságának, tudásának növelésére is jelentős hangsúlyt fektet.
Főbb adataink:
K&H Bank
2013. december 31-én:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 212 milliárd HUF
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 2562 milliárd HUF
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 17,4 milliárd HUF
K&H Alapkezelő
2013. december 31-én:
teljes kezelt vagyon: 867,1 milliárd forint
intézményi ügyfelek kezelt vagyona: 120,2 milliárd forint
K&H alapokban kezelt vagyon: 746,9 milliárd forint
K&H Biztosító
2013. december 31-én:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 10,5 milliárd HUF
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 116,6 milliárd HUF
biztosítástechnikai eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 2,9 milliárd HUF
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 2,2 milliárd HUF
Kapcsolattartó
Kommunikációs igazgatóság
- 328 9181
- 328 9220
- sajto@kh.hu
- www.kh.hu