az uniós pályázati startpisztoly eldördülésére várnak a cégek
Rendkívül megugrott az érdeklődés a kkv-k részéről az uniós pályázati lehetőségek iránt - derült ki a K&H kkv bizalmi index kutatás első negyedéves eredményeiből. Tízből négy vállalkozást komolyan érdekli valamelyik pályázat és a cégek több mint fele tartja reálisnak, hogy uniós forráshoz juthat. Emellett a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön is nagy segítséget jelenthet, ami már jelenleg is elérhető számukra.
Az európai uniós források hamarosan lendületet adhatnak a magyar gazdaságnak, mivel a 2021 - 2027 közötti és az előző ciklusból megmaradt források, valamint a Next Generation EU (NGEU) pénzei összesen mintegy 51,6 milliárd euró értékű elérhető támogatást jelentenek majd hazánk számára. Habár a pénzek igényléséhez Magyarország egyelőre még nem fogadta el a saját erőről szóló jogszabályi keretet, a cégek uniós források felhasználására vonatkozó várakozásai máris megugrottak.
„A K&H kkv bizalmi index kutatás 2021. első negyedéves adatai alapján rendkívül megugrott az érdeklődés az uniós pályázati források iránt. A pályázati hajlandóságot mutató részindex mintegy másfélszeresére nőtt, 15 pontos emelkedéssel jelenleg 43 ponton áll, de ha a trend folytatódik, akár az 50-es szintet is elérheti, amire az utóbbi 6 évben nem volt példa. Jelenleg a cégek 39 százaléka hallott olyan pályázati lehetőségről, ami komolyan érdekli, ez szintén nagyon erős, 16 százalékpontos emelkedést jelent, az előző negyedévhez képest. Sőt, az agrár és az ipari cégek körében még magasabb ez az arány, mindkét szektorban a cégek majdnem fele, 49, illetve 47 százalék jelezte, hogy találkozott érdemleges pályázati lehetőséggel” – mondta el a kkv-k pályázatokkal kapcsolatos tájékozottsága kapcsán Kökény Roland, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője.
Tavaly őszhöz képest 43 százalékról 55 százalékra emelkedett azoknak a cégeknek is az aránya, akik reálisnak tartják, hogy uniós pályázati forrást kapjanak. Mindez azt jelenti, hogy a teljes szektorra nézve jelenleg a cégek közel harmada (29%) gondolkodik pályázati forrás bevonásán, ezzel egyidejűleg pedig az önerőből történő finanszírozás szándéka a korábbi 60 százalék közeli arányról 48 százalékra esett vissza.
keveseket érint, de nagy segítség lehet a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön
Az EU-s pályázati források mellett március 8-tól a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön is igényelhető. Az MFB programjáról, amit Európai Uniós forrásból finanszíroznak és célja, hogy enyhítse a világjárvány okozta válságot és előmozdítsa a gazdaság helyreállítását, a kutatás alapján a cégek 85 százaléka hallott. Közülük csupán negyedük (24%) tartja jogosultnak magát a hitel felvételére, így a teljes kkv szektorra nézve mindössze 7 százalék tervezi a gyorskölcsön igénybevételét. Számukra azonban mindenképpen nagy segítséget jelenthet.
a K&H kkv bizalmi indexről
A K&H Magyarországon elsőként kezdte el vizsgálni a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások következő egy évre jellemző várakozásait. A 2004 óta folyamatosan készített negyedéves K&H kkv bizalmi index összeállítása jelenleg 400 magyarországi székhelyű, 2 milliárd forint éves árbevétel alatti társaság üzleti döntéshozóinak megkérdezésével történik. A kutatásban a vállalkozások gazdasági helyzetét leginkább befolyásoló 10 gazdasági tényezőt és azok várt változásait vizsgálják: vevői kapcsolatok, szállítói kapcsolatok, munkaerő, vállalat pénzügyei, bankok, gazdaságpolitika, közterhek, EU, versenyhelyzet, vállalati hitelkamatok. A K&H kkv bizalmi index a 10 részindex súlyozott átlaga, annak megfelelően, hogy az egyes tényezőket mennyire fontosnak ítélik a vállalkozások. A legutóbbi mérés, melyet az Impetus Research készített, 2021. február 25. és március 19. között történt.
A kutatásban megkérdezett vállalkozások méret és árbevétel-kategória szerint:
mikrovállalkozások (20 - 100 millió Ft)
kisvállalkozások (101 - 300 millió Ft)
középvállalkozások (301 millió Ft - 2 milliárd Ft)
Készült a K&H Egészséges Társadalomért Alapítvány - a Nyitott Társadalomért megrendelésére.
Kapcsolattartó
K&H Kommunikáció
- sajto@kh.hu