K&H: derűlátóbbak a fiatalok az egy évvel korábbinál
javult az index
Elégedettebbek a fiatalok - összességében erre jutott a K&H ifjúsági index felmérés, amely a 19-29 évesek saját életükkel való elégedettségét vizsgálta a harmadik negyedévben. Az index értéke 16 pontra emelkedett az egy negyedévvel korábbi 15, valamint az egy évvel ezelőtti 11 pontról - éves szinten tehát jelentősen javult a mutató.
Évek óta nem látott szintre nőtt a fiatalok elégedettsége a harmadik negyedévben a K&H ifjúsági index szerint. A reprezentatív kutatás 2012 vége óta méri egyebek mellett a fiatalok saját életükkel való elégedettségét számos szempont, például az anyagi helyzet és a kilátások, a munkaerőpiacon betöltött szerepük alapján. Az index értéke a harmadik negyedévben 16 pont volt. Ez szerény, 1 pontos emelkedésnek felel meg a második negyedéves 15 ponthoz képest, viszont jelentős javulás a múlt év harmadik negyedévére vonatkozó 11 ponttal szemben.
kulcskérdés a fiatalok helyzete
“A legutóbbi négy negyedévből három negyedév adata kifejezetten kedvező volt: legutóbb 2021 elején volt a mostani 16 pontot meghaladó indexérték. Ebben a negyedévben a diákok véleménye javult a legtöbb esetben, és ez elég volt ahhoz, hogy az aktív keresők mérsékelten pesszimista véleményét ellensúlyozza. Az anyagi biztonság fontossága ebben a negyedévben felértékelődött, itt is a diákok véleménye javult a leginkább” - ismertette a kutatás eredményeit Rammacher Zoltán, a K&H lakossági ügyfél szegmens marketing vezetője. Hozzátette: “A fiatalok helyzete alapvetően meghatározza mind a gazdasági, mind a pénzügyi szektor teljesítményét a keresetükön, a hitelfelvételi kedvükön, a költözési terveiken és a megtakarításaikon keresztül. Az index csúcsértéke a felmérés kezdete óta eltelt tizenkét évben 20 pont volt, ezt a szintet két alkalommal érte el, 2019 és 2021 elején.
A kutatás részletes eredményei szerint 34 százalék volt elégedett a saját az életével a harmadik negyedévben. Ez nem jelent számottevő változást az egy negyedévvel korábbi 33, valamint a 2023 harmadik negyedében elért 35 ponthoz képest.
A kutatás a fiatalok jövőképét is vizsgálta a harmadik negyedévben: kedvező eredmény született, a válaszadók többsége optimistának mondható, 72 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy az életük a közeljövőben kisebb vagy nagyobb mértékben, de pozitív irányba fog megváltozni. A nyugati megyékben élők és a diákok derűlátóbbak a többieknél, körükben 80 százalék felett volt a pozitív jövőképpel rendelkezők aránya.
Összességében a jelenlegi és jövőbeni helyzetet nézve a fiatalok kevesebb mint 34 százaléka elégedett a mostani életével, és úgy érzi, az élete nem fog romlani. Őket nevezi a kutatás „elégedett optimistáknak”. Tízből lényegében négyen, az arányt tekintve a megkérdezettek közel 43 százaléka ugyan nem tartja magát jelenleg elégedettnek, de arra számít, hogy ez a helyzet kedvezően fog változni - ők alkotják az „elégedetlen optimisták” táborát. A válaszadók majdnem negyede, 23 százaléka adja az “elégedetlen pesszimisták” körét, akik arra számítanak, hogy konzerválódik a mostani negatív helyzetük. Ugyanakkor mindössze 0,5 százalékuk az, aki bár a jelenlegi helyzetét kedvezően ítéli meg, kedvezőtlen irányú változást vár.
K&H ifjúsági index
A 19-29 éves fiatalok elégedettségét és jövőbeli várakozásait – többek között a lakhatással, munkával, előrelépési lehetőségekkel, oktatással, egészséggel, családdal kapcsolatban – vizsgálja a K&H ifjúsági index, amely a K&H Egészséges Társadalomért Alapítvány megrendelésére készült. A minta összetétele reprezentálja a magyarországi 19-29 éves városi lakosság összetételét nem, korcsoport, régió, településtípus, befejezett iskolai végzettség, gazdasági aktivitás alapján. A felmérésben 300 fő vett részt, a hibahatár maximuma +/- 5,7 százalék. Az adatfelvétel 2024. szeptember 1-9. között történt.
Kapcsolattartó
K&H Kommunikáció
- sajto@kh.hu