egyre tudatosabbak pénzügyeikben a fiatalok

a koronavírus is rámutatott milyen fontos a megtakarítás

A K&H ifjúsági indexe 19-29 éves fiatalok pénzügyi attitűdjét vizsgálja - ők 2021-ben nagyon magas arányban rendelkeztek megtakarítással, és az erre való törekvésük is nőtt.  A K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő szakértői már gyerekkortól tanítják, hogyan kell okosan meghozni a pénzügyi döntéseket. A vetélkedő 11 éve alatt résztvevő gyerekek egy része ma már önállóan hozza meg anyagi helyzetére vonatkozó döntéseit.

van megtakarításuk

2021 második negyedévében a 19-29 évesek mindössze 20 százaléka nyilatkozott úgy, hogy egyáltalán nem takarít meg - meglepő módon a 26-29 éves korosztályban többen vannak, akik nem gyűjtenek, mint a 19-25 évesek között (31% vs. 14%). Korábban a legtöbben a hónap végén - esetlegesen - megmaradó forintjaikat tették el későbbre, most 35 százalékuk már hónap elején elkülöníti a megtakarításra szánt összeget. Ez a valaha mért legmagasabb érték.

Az indexből az is kiderült, hogy megtakarítással a fiatalok 58 százaléka rendelkezett, ami az eddig mért egyik legmagasabb arány.

fiatalok megtakarítása 2021

„A K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő indulása óta arra törekszünk, hogy naprakész pénzügyi tudást adjunk át, amit a gyakorlatban is értőn tudnak használni a gyerekek, kamaszok. A vetélkedő egész tanéven átívelő programja többek között a tudatos megtakarítási attitűdöt szeretné erősíteni és kialakítani a most felnövekvő generációban is” - mondta Horváth Magyary Nóra a K&H Csoport kommunikációs ügyvezető igazgatója.

mire gyűjtenek?

A legtöbben azok a fiatalok voltak, akik lakásvásárlást említettek megtakarítási céljukként (49%), ám azok aránya is nőtt, akik utazni szeretnének. Az általános tartalék gyűjtése is fontos célja a minden harmadik 19-29 évesnek.  

Arról, hogy hogyan kell egy konkrét célt kitűzve tudatosan gyűjteni, sokat megtanít a K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő animált vloggere, KáPé is, aki a vetélkedő tudásanyagának epizódjaiban egy játékkonzolra gyűjtve gyakorlatiasan mutatja be az iskolás korosztálynak a legfontosabb pénzügyi fogalmakat. Hiszen a gyerekek még védett környezetben, családjukban sajátíthatják el és gyakorolhatják be azokat a képességeket, melyekre felnőttként szükségük lesz, hogy okosan döntsenek saját pénzügyi helyzetükkel kapcsolatban.

fiatalok mire gyűjtenek 2021

élet jövedelem nélkül

Idén a válaszadók 58 százaléka nyilatkozott úgy, hogy van megtakarítása, és a K&H ijfúsági indexéből az is kiderült, hogy a tavalyi rekordösszegű megtakarítás (649 ezer forint) 2021-re tovább nőtt: 736 ezer forintra. Viszont csak 36 százalékuk tudna legalább fél évig megélni a megtakarításaiból, ez az arány a korábbi években jóval magasabb volt. 

Mindezek ellenére a fiatalok bizakodva néznek a jövő elé és pénzügyekkel kapcsolatos elégedettségük javult az elmúlt időszakban.
 

A K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedőről

A K&H Csoport társadalmi szerepvállalásának részeként 2010-ben indította útjára a K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedőt. A program célja, hogy a magyarországi általános és középiskolások pénzügyi, gazdálkodási ismereteit gyarapítsa. A vetélkedő programja évről évre egyre több diákot vonz országszerte. A verseny indulásától a nevezések száma mintegy megtízszereződött, 2019-ben immár 9038 fő részvételével zajlott a verseny. Az elmúlt 10 évben a K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedőre közel 800 településről, több mint 1700 iskola csapata, azaz megközelítőleg 55 ezer általános és középiskolás pályázott. A K&H Csoport a K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő programjával a felnövekvő generáció pénzügyi tudatosságra nevelését kívánja előre mozdítani annak érdekében, hogy felnőttként majd okos pénzügyi döntéseket hozhassanak.

Kapcsolattartó

K&H Kommunikáció

  • sajto@kh.hu