fontos a bankkártya, de nem kell a hitel a fiataloknak
K&H pályakezdők jóléti indexe
A 19-29 éves fiatalok túlnyomó többsége igénybe veszi a banki szolgáltatásokat, elsősorban a folyószámlát és a bankkártyát. A hitelfelvételt azonban több mint 40 százalékuk elutasítja, derül ki a K&H pályakezdők jóléti index 2013. első negyedévi kutatásából.
a fiatalok és a bankok
A fiatalok túlnyomó többségének – 89 százalékuknak – van bankja, a 26-29 évesek közel negyede (23,6 százalék) pedig több bankkal is kapcsolatban áll. Az idősebb, 26-29 éves korosztály körében nem egész 6 százaléknyian vannak azok, akik nem használnak semmilyen bankot. A munkanélküliek körében – akik a vizsgált korosztály 26 százalékát teszik ki – viszont kiugróan magas, 32 százalék azok aránya, akiknek nincs bankjuk. Még az aktív keresők között is van 5,7 százalék, akik nem bankon keresztül intézik pénzügyeiket.
A kutatás a fiatalokat a használt banki termékről is kérdezte. Bankkártyája 85 százalékuknak van, ezzel szemben folyószámláról csak 74 százalék tesz említést, ami a pénzügyi ismeretek hiányát is jelezheti a megkérdezettek egy szűk körénél, akik nincsenek tisztában a bankkártya és folyószámla kapcsolatával. A diákok 91 százalékának van bankkártyája, folyószámláról viszont csak 64 százalékuk számol be. A használt banki termékek számában emelkedő tendencia figyelhető meg a kor előrehaladtával.
elutasított hitelek
A hitelek elutasítottsága magas, a 19-29 évesek 43 százaléka értett egyet teljesen vagy nagyobbrészt azzal, hogy soha, semmilyen körülmények között nem venne fel hitelt.
„40 százalék feletti a hitelellenesek aránya még az aktív keresők és a 26-29 évesek körében is. Ez az a korosztály, amelyik az önálló élet megteremtése, lakásvásárlás előtt áll, amit többségük hitelfelvétel nélkül nem tud megoldani. A hitelfelvételben azonban inkább a nehézségeket, semmint a lehetőséget látják. A hitelekkel szembeni ellenérzés magyarázatai lehetnek a korosztályra jellemző magas munkanélküliségi mutató és a szülők utóbbi években megélt hiteltörlesztési nehézségei” – mondta el dr. Bába Ágnes, a K&H Bank lakossági üzletágért felelős vezérigazgató-helyettese.
Akinek van hitele, azoknak az esetek 88 százalékában gondot jelent a törlesztés, 61 százalékban ráadásul komoly megterhelést. Ők lakáshitelt (6 százalék), autóhitelt (3 százalék) vagy egyéb hitelt (12 százalék) vettek fel, az utóbbi elsősorban fogyasztási hitelt jelenthet. Diákhitellel 28 százalékuk rendelkezik és csak további 3 százalék tervezi, hogy ebből finanszírozza a tanulásának költségeit.
a K&H pályakezdők jóléti indexe méréséről
A K&H pályakezdők jóléti indexe megállapításához negyedévente 500, 19 és 29 év közötti fiatalt kérdeznek meg interneten kiküldött kérdőív segítségével, melyet a válaszadók önállóan töltenek ki. A megkérdezés a városi népességre terjed ki, és reprezentatív a nem, a korcsoportok, befejezett iskolai végzettség és a régiók illetve településtípus tekintetében. A válaszadók az élet számukra legfontosabb területeit értékelik aszerint, mennyire elégedettek és mit várnak a jövőtől. A felmérés eredményeiből a K&H negyedévente teszi közzé a pályakezdők bizalmi indexét. A K&H pályakezdők jóléti index értékei -50 és +50 közötti skálán:
2012. IV. negyedév: +8
2013. I. negyedév: +9.
K&H Csoport
Az ország egyik vezető pénzintézeteként – országosan közel 4000 munkatársával – a K&H célja, hogy ügyfelei igényeit minden időben magas szinten elégítse ki, és a lehető legteljesebb termékpalettát nyújtsa számukra. A K&H országszerte 226 lakossági fiókkal pénzügyi szolgáltatásokat kínál mintegy 1 millió lakossági, kkv és vállalati ügyfelének. A magyar gazdaság működését közel 1800 milliárd forintnyi kihelyezett hitel és hiteljellegű (hitelkeret és garancia) állománnyal segíti, a vállalkozások, a vállalatok, az önkormányzatok és a háztartások finanszírozásán keresztül. A cégcsoport teljes tevékenysége során több mint 4000 magyar beszállító cégnek, mintegy 700 banki és biztosítási ügynöknek biztosít megrendeléseket és folyamatos tevékenységet. A Bankcsoport az elmúlt 10 évben 144 milliárd forint adó megfizetésével járult hozzá a magyar állami költségvetés bevételeihez.
A KBC az elmúlt 15 évben mintegy 300 milliárd forint értékben fektetett be magyar leányvállalataiba, ezáltal az országba. A KBC 2011-ben adta át két, egyenként 30-30 milliárd forint értékű beruházását, a K&H Csoport székházát Budapesten és egy számítógépes ikeradatközpontot Baracskán és Törökbálinton.
főbb adataink:
K&H Bank
2012. december 31-én:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 215 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 2462 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 20,5 milliárd forint
K&H Biztosító
2012. december 31-én:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 10,3 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 106,2 milliárd forint
biztosítástechnikai eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 2,4 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 1,9 milliárd forint
Kapcsolattartó
Kommunikációs igazgatóság
Lesti Mónika- monika.lesti@kh.hu
- +36 1 328 9181
- www.kh.hu