K&H: panel, családi ház és a többi - miben laknak a magyarok?

A 30-59 éves magyar lakosság többsége saját vagy részben saját tulajdonú ingatlanban lakik, amelynek fele családi ház. Különbségek persze vannak: míg a községekben 94 százalék az önálló családi házak aránya, addig Budapesten a megkérdezettek mindössze 12 százaléka lakik családi házban – derül ki a K&H biztos jövő indexéből. A felmérés szerint a saját tulajdonú lakással rendelkezők átlagosan 87 négyzetméteres ingatlanban élnek.

Jelentős a családi házak fölénye, országosan a lakosság 54 százaléka lakik önálló családi házban. A téglából épült társasházban lakók aránya 19 százalék, a panellakásokban 18 százalékos, ikerházban vagy sorházban pedig mindössze 8 százalék él – derült ki a K&H biztos jövő indexének ingatlanokkal foglalkozó felméréséből. 

40 felett jöhet a családi ház

A kutatás szerint a 40 éves kor alatti lakosok 42 százaléka említette, hogy családi házban él, míg a 40 évnél idősebb lakók esetében már 61 százalékuk mondta ugyanezt. A nem panelből épült társasház a fiatalabbak körében népszerű: a 40 év alattiak jelentős része, 28 százalékuk mondta azt, hogy panellakásban él.

Kaszab Attila, a K&H Biztosító vezérigazgató-helyettese és a társaság nem-életbiztosítási vezetője elmondta, hogy a település mérete szintén meghatározza, hogy ki, milyen lakóingatlanban él. A kutatás szerint falvakban lakóknál a családi ház aránya 94 százalékos volt, míg a fővárosban ugyanez az arány csak 12 százalékot tett ki. A panellakásokat főleg a megyeszékhelyeken élők említették, a megkérdezettek 36 százaléka mondta, hogy ilyen ingatlanban él, míg az egyéb társasházi lakások választása a budapesti lakosokra jellemzőek, ahol 51 százalékos volt ez az arány. 

saját tulajdonban

A többség – 69 százalék – saját vagy részben saját tulajdonú ingatlanban lakik, arányuk az évek számával párhuzamosan egyre nő: a 30 éves korosztálynál 58 százalék, a 40-eseknél már 71 százalék, míg az 50 év felettieknél eléri a 80 százalékot.

saját vagy részben saját tulajdonú ingatlanban lakók aránya 2017

A megkérdezettek mindössze 12 százaléka bérli a lakóingatlanát, amely leginkább a budapestiekre és a fiatalokra jellemző. 

Kaszab Attila azonban hangsúlyozta: „fontos, hogy lakásbiztosításra a bérlőknek is szüksége van. Ellenőrizzük, van-e lakásbiztosítás a bérleményen és az vonatkozik-e az ingóságokra. A tulajdonos ugyanis sokszor csak a lakásra köt biztosítást”. 

A K&H Biztosítónál 2017. június végéig összesen több mint 15 ezer új lakásbiztosítást kötöttek, amelyek átlagdíja 31 917 forint volt, amely közel 8%-kal több az előző év azonos időszakában mért eredményekhez képest. Az új lakásbiztosítások díjának bevétele pedig az előző évhez képest közel 10%-kal nőtt.

A felmérés szerint a saját tulajdonú lakással rendelkezők országos átlagban 87 négyzetméteres lakóingatlanban élnek, a 100 négyzetméteresnél nagyobb ingatlanok aránya 32 százalékos. A gyerekek száma is befolyásolja az ingatlanok méretét: a gyerekes válaszadók átlagosan 93 négyzetméteres lakásban élnek, míg a gyermektelenek esetében ez csak 76 négyzetméterre jött ki. 

a K&H biztos jövő index

A K&H és a Free Association a biztos jövő index keretében a magyarok biztonságérzettel és jövőképpel kapcsolatos várakozásait vizsgálja. A kutatásban a biztonságérzetet leginkább befolyásoló tényezőket és annak várt változásait vizsgálják: jelenlegi, rövid és hosszú távú anyagi biztonság; közbiztonság, ingatlanokkal kapcsolatos félelmek, természeti csapások, közlekedésbiztonság, járművek biztonsága és utazás. A K&H biztos jövő index a 9 részindex súlyozott átlaga. A 2017 első negyedévében az index +6,7 ponton áll. A kutatásban 500 fő vett részt.

K&H Csoport

Az ország egyik vezető és országosan több mint 4100 munkatársat foglalkoztató pénzintézeteként a K&H célja, hogy ügyfelei igényeit minden időben magas szinten elégítse ki, és a lehető legteljesebb termékpalettát nyújtsa számukra. A K&H országszerte 208 lakossági fiókot működtet, és mintegy 1 millió lakossági, kkv és vállalati ügyfelének kínál pénzügyi szolgáltatásokat. A magyar gazdaság működését több mint 1700 milliárd forintnyi kihelyezett hitel- és hiteljellegű állománnyal segíti háztartások, kisvállalkozások, vállalatok és önkormányzatok finanszírozásán keresztül. A K&H 2017. június 30-án a Magyar Állam által kibocsátott instrumentumok 664 milliárd forintos állományával rendelkezett. A cégcsoport teljes tevékenysége hozzávetőlegesen 4000 magyar beszállítónak és mintegy 700 banki és biztosítási ügynöknek biztosít megrendeléseket és folyamatos tevékenységet.

Főbb adataink:

K&H Bank 2017. II. negyedévének végén:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 244 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 2 809 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 22,5 milliárd forint 

K&H Biztosító 2017. II. negyedévének végén:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 12,1 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 165,5 milliárd forint
biztosítástechnikai eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 2,47 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 1,37 milliárd forint

Kapcsolattartó

Kommunikációs Igazgatóság

  • sajto@kh.hu
  • www.kh.hu