Londoni pénzügyi kisokos

elő a bankkártyákkal!

London a magyar turisták egyik kedvelt célpontja, különösen igaz ez az olimpia idején. A Londoni Olimpiai és Paralimpiai Játékokra számos magyar szurkoló utazik. Na de milyen költségekkel kell egy olimpiai út során számolnunk? Mennyi pénzt vigyünk magunkkal és milyen formában? Nézzük most a legfontosabb tudnivalókat!

Bár a fapados légitársaságokkal alapvetően olcsón juthatunk el a brit fővárosba, az olimpia idején ezek a jegyek is drágábbak, mint máskor. Ugyanez igaz a szállásra is, a játékok alatt az egyébként sem olcsó londoni szobaárak duplájával kell számolni. Ha időben gondolkodtunk, az olimpiai belépőket viszonylag kedvező áron be lehetett szerezni, de akik csak az idén májusi körben vásárolták meg jegyüket már csak a magasabb árúak közül válogathattak.
A repülőjegyen, a szálláson és az olimpiai belépőn túl azonban van még néhány költség, amivel érdemes kalkulálni. A legfontosabb dolog, amit tudni kell, hogy a brit főváros egyike Európa legdrágább városainak. Alapvetően minden drágább, mint itthon, tehát ne a hazai árakat vegyük alapnak. Az útra tehát érdemes félretenni némi költőpénzt.

„Dönthetünk a hagyományos készpénzes valutaváltás mellett, amely hazánkban még mindig a legnépszerűbb opció. Ez azonban, amellett, hogy költséges, nem is a legbiztonságosabb módja pénzünk kezelésének” – mondta Mészáros Tibor, a K&H Bank betéti és befektetési marketing főosztály igazgatója. „Ennél sokkal ésszerűbb opció bankkártyánk használata. Kevesen tudják, hogy a külföldi kártyás fizetésekkel pénzt spórolhatunk, hiszen ilyenkor a bank devizaárfolyamon váltja át az összeget, nem pedig az akár 2-3 százalékkal drágább valutaárfolyamon, mint a készpénzes váltók. Érdemes tehát csak minimális készpénzt magunkhoz venni, ami például lehetővé teszi, hogy a reptérről eljussunk a szállodába, fizetéseink további részét pedig kártyával intézni. Ráadásul a bankkártyával történő vásárlás külföldön is tranzakciódíj mentes.”

Londonban a legtöbb helyen elfogadják a bankkártyákat. Visa, MasterCard és Maestro kártyával szinte bárhol lehet fizetni. Ugyanakkor érdemes a bejáratnál feltüntetett kártyatípusokat megnézni, illetve érdeklődni a kártyahasználat díjmentességéről. „Az olimpia hivatalos partnere a VISA, így ez a kártya a legtöbb olimpiához kapcsolódó szolgáltatás esetén előnyt élvez. Tapasztalhatta ezt az is, aki az olimpiai belépőjét a hivatalos oldalról kártyával akarta megvásárolni, itt ugyanis csakis ilyen típusú kártyával tudott fizetni. Az olimpiai helyszínek közelében lévő ATM-ek pedig szintén csak VISA kártyákat fogadnak majd el” – mondta Mészáros Tibor.

Mielőtt útra kelünk, érdemes utána nézni néhány dolognak, hogy bankkártyánkat biztosan zavartalanul használhassuk utunk során. „Egyrészt érdeklődjünk bankunknál, hogy kártyánk használható-e külföldi fizetéskor. Érdemes egy pillantást vetni a lejárati dátumra is, nehogy emiatt gyűljön meg a bajunk a külföldi fizetésekkel. És ne feledjük azt sem, hogy külföldön a kártyaletiltáshoz Magyarország előhívószámát is tárcsázni kell” – fűzte hozzá. „A bankkártyák előnye még az ezekhez tartozó biztosítás. A dombornyomott K&H lakossági bankkártyákhoz például betegség-, utazási-, baleset- és poggyász-biztosítás is kapcsolódik, utazásonként legfeljebb 30 napos időtartamra. Amennyiben az ügyfél számára ez nem elegendő, vagy családtagot is szeretne a biztosításba bevonni, önálló utasbiztosítással kiegészítheti ezt. Indulás előtt érdemes a kártyánkhoz kapcsolódó kiegészítő szolgáltatásokról, így a biztosításokról is, érdeklődni bankunknál.”

Nem árt, ha tisztában vagyunk azzal, hogy különböző szolgáltatások – pl. szobafoglalás, autóbérlés – igénybevétele esetén akár nagyobb összeget is zárolhatnak a kártyánkon. Ilyen esetekben fontos, hogy legyen elegendő pénz a számlánkon, illetve, hogy felemeljük a kártyahasználati limitet, amennyiben szükséges.

„Bankkártyánk segítségével természetesen Londonban is tudunk készpénzt felvenni, ha szükségünk van rá, mindössze egy ATM-et vagy bankfiókot kell keresnünk. Fontos azonban tudni, hogy az elfogadóbankok minden esetben korlátozzák az idegen bankok által kibocsátott bankkártyák által ATM-ből vagy bankfiókban felvehető készpénz összegét. Így előfordulhat, hogy bár a limit összege és a számlán rendelkezésre álló egyenleg lehetővé teszi ugyan a készpénzfelvételt, az elfogadó bank mégis korlátozza lehetőségeinket. A készpénzfelvétel K&H lakossági betéti bankkártyával külföldön 1%+1558 forintba kerül” – mondta Mészáros Tibor.

Akik prémium kártyával rendelkeznek, számos extra szolgáltatást vehetnek igénybe olimpiai utazásuk során is. A MasterCard prémium ügyfelei például exkluzív környezetben várakozhatnak Ferihegyen és a Heathrow reptéren is a MasterCard Lounge várójában. „A K&H Visa üzleti arany bankkártya tulajdonosok bankkártyájuk elvesztése esetén 72 órán belül új bankkártyához juthatnak külföldön is és 24 órán belül tudnak felvenni készpénzt, 1000 USD összeghatárig” – fűzte hozzá.

K&H Csoport

A K&H Csoport Magyarország egyik vezető pénzügyi szolgáltatója. Az ügyfelek pénzügyi igényeire banki és biztosítási megoldásokat egyaránt kínál, amelyek közül az ügyfelek okosan dönthetnek és kiválaszthatják a számukra legmegfelelőbbet. A K&H Csoport termékpalettája kiterjed a hagyományos lakossági és vállalati banki termékeken kívül (számlavezetés, befektetések, megtakarítások, hitelek, bankgaranciák, bankkártya szolgáltatások, letétkezelés, treasury, projektfinanszírozás, stb.) a prémium banki szolgáltatásra, a befektetési alapkezelésre, a lízingre, az életbiztosításra, a vagyon- és felelősségbiztosításra, a nyugdíjpénztári szolgáltatásokra, valamint az értékpapír kereskedelemre is. A K&H Csoport országszerte mintegy 230 lakossági fiókkal többszáz pénzügyi szolgáltatást kínál ügyfeleinek.

A KBC Európa egyik vezető pénzügyi csoportja. Többcsatornás bankbiztosítási csoport, melynek tevékenysége Európára koncentrálódik. A Csoport jelentős, több esetben vezető pozíciót foglal el elsődleges hazai piacain, Belgiumban és Közép-Kelet Európában (Csehországban, Szlovákiában, Magyarországon és Bulgáriában), ahol elsősorban lakossági ügyfeleket, kis- és közepes méretű vállalatokat és közepes tőzsdei kapitalizációjú helyi vállalatokat szolgál ki.
A KBC Belgium egyik legjelentősebb vállalata, és a brüsszeli Euronext tőzsdén is jegyzik.

főbb adataink:

K&H Bank
2012. március 31-én:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 191 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 2521 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 0,4 milliárd forint

K&H Biztosító
2012. március 31-én:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 5,9 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 103,4 milliárd forint
biztosítástechnikai eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 0,3 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 0,2 milliárd forint

Kapcsolattartó

Pete Renáta

Well PR Ügynökség
  • +36 1 350 7390 /130