milyen befektetés kerüljön a karácsonyfa alá?
K&H befektetési monitor – 2018 4. negyedév befektetési ajánlás
kötvénypiac: negatív kilátások
„A kötvénypiacon az év hátralevő részében nem várható fordulat, hiszen a Fed folytatódó kamatemelése, illetve az eszközállomány fokozatos leépítése lassan, de biztosan tolja felfelé a tengerentúli kötvényhozamokat. Eközben az öreg kontinensen az EKB is szigorúbb politikára vált, igaz, egy jóval lassabb ütemben, mint amerikai társa, hiszen a negyedik negyedévben havi 15 milliárd eurós kerettel még mindig fut az eszközvásárlási program. A kötvényvásárlási program lezárását követően az európai kötvényhozamok is elkezdhetnek felfelé kúszni, ami nem teszi vonzóvá a kötvényeket a befektetők számára” – tájékoztatott Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere. A feltörekvő piacokkal szemben fellépő kockázatkerülés nem kedvez a hazai kötvényeknek sem, amire ráerősít az is, hogy a szigorítás irányába mozduló jegybankokkal szemben az MNB kitart az alacsony kamatszint mellett. Holott az alacsony kamatszint fenntartását alátámasztó okok már a múlté: az infláció nemcsak beindult, de a toleranciasáv teteje felé közelít, a gazdaság pedig nagy fordulatszámon pörög. A következmény a meredeken emelkedő hosszú távú hozamok, ami a következő hónapokban még tovább erősödhet.
részvénypiac: kiegyensúlyozott kockázatok
„A globális gazdasági növekedés által hajtott részvénypiaci emelkedést ugyan beárnyékolják a kereskedelmi háború újabb epizódjai és az olasz költségvetési botrányhoz hasonló aktuális politikai aggodalmak, de a világgazdaság növekedési képe mindezek ellenére is stabil maradt. Továbbra is indokolt tehát a kockázatvállalási étvágyunknak megfelelő mértékben részvényeket tartani a portfóliónkban. Az eddig felülsúlyozott fejlett részvénypiaci eszközöket mégis érdemes visszább fogni, és semleges súlyra tenni. Ennek oka, hogy a fejlett és feltörekvő részvényeszközök között olyan szakadék tátong, ami korrekciót sürget: a túlárazott fejlett részvényeszközök erőteljes emelkedése is alábbhagyhat, miközben az elmúlt 1-2 negyedévben gyengélkedő feltörekvő részvényeszközök az olcsó árazás és a remélhetőleg mérséklődő kockázatok mellett megkezdhetik a felzárkózást” – hangsúlyozta ki a befektetési szakember. A hazai Blue chipek ennek köszönhetően a következő hónapokban ismét erőre kaphatnak, hiszen a hazai tőzsde nemzetközi szinthez képest alacsonyabb árazása és a magyar gazdaság látványos növekedése is támogatja a hazai papírokat.
devizapiac: a dollár erősödéséhez új sztori kellene
A negyedik negyedév legizgalmasabb devizapiaci kérdése vélhetően az lesz, hogy vajon tovább erősödik-e a dollár. „Az amerikai deviza mozgása sok meglepetést tartogat, hiszen a Fed kamatemelése az erősödést támogatja, Trump célja azonban az, hogy megakadályozza a dollár túlerősödését a Kína elleni kereskedelmi szankciókra válaszul leértékelt jüannal szemben. A következő időszakban ezek a hatások várhatóan kiegyenlíthetik egymást, és csak egy újabb impulzus mozdíthatja el az EUR/USD árfolyamot az 1,15-1,18 közötti sávból” – mondta el Kovács Mátyás. A forint esetében a második negyedévben tapasztalt történelmi mélypontot követően stabilizálódott az árfolyam, de a korábbi ingadozási sáv feljebb tolódott. Az MNB laza politikája miatt nagyobb esély van a forint további gyengülésére, így az év hátralevő részében többnyire a 320-325 közötti sávban mozoghat az EUR/HUF árfolyam.Kapcsolattartó
Csordás Emőke
Well PR- +36 1 350 7390
- +36 30 221 3611
- e.csordas@well.hu
- www.kh.hu