nem javul, igaz nem is romlik a kkv-k bizalma
A hazai kkv-k egy évre előremutató várakozásait jelző K&H kkv bizalmi index stabil képet mutat, jelenleg -8 ponton áll. Egyedül a közterhekkel kapcsolatos álláspont javult számottevően, miközben nagyobb pesszimizmus a vállalat pénzügyeit illetően tapasztalható. A középvállalkozások mellett már az ipari és a mezőgazdasági szektor várakozásai is a pozitív tartományban van.
A hazai kkv-k következő egy évre vonatkozó várakozásait mutató K&H kkv bizalmi index az év eleji -7 ponthoz képest gyakorlatilag alig változott, jelenleg -8 ponton áll. „Stabil, pozitív képet mutat a kkv szektor. Ugyan az év elején tapasztalt javulás nem folytatódott, de az utóbbi egy évben tartósan a pozitív tartomány körül mozog a cégek bizalma, amely az index eddigi legerősebb időszaka. Az index stagnálása annak tudható, hogy a kkv-k gazdasági helyzetét meghatározó tényezők többsége alig változott. Számottevő javulást egyedül a közterhek alakulásával kapcsolatban várnak a cégek, miközben a vállalat pénzügyi eredményeiben visszaesésre számítanak” – mondta el Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője. „A kivárás hátterében feltehetően az is áll, hogy az uniós támogatások gazdasági élénkítése még nem tapasztalható, tekintve, hogy még nem indult be a pályázati dömping” – tette hozzá a szakember.
Miközben öt évvel ezelőtt még a cégek 76%-a számított növekvő adókra és járulékokra, addig jelenleg ez az arány a harmadára, 26%-ra zsugorodott, a közterhek megítélése tehát folyamatosan javul.
Ezzel szemben pénzügyeik alakulásáról negatív véleményt fogalmaztak meg a cégvezetők. A következő egy évben átlagosan 5,6%-os árbevétel és 3,6%-os profitnövekedésre számítanak, így az év eleji kiugró pénzügyi várakozások visszakorrigáltak (7,1% és 4,8%).
A különböző árbevételű cégeknél a jövőbe vetett bizalom mértéke párhuzamosan növekszik a vállalkozás méretével: jelenleg a mikrovállalkozások várakozásai a legvisszafogottabbak, a kisvállalkozásoké közelít a semleges hangulat felé, a középvállalkozásoké pedig már egy éve a pozitív tartományban van.
A stabilitást mutatja, hogy a középvállalkozások mellett már az ipari cégek és a mezőgazdasági szektor várakozásai is átléptek a pozitív tartományba (2 és 1,5 pont), míg a kereskedelmi vállalkozásoké -7 ponton, a szolgáltató szektoré pedig -11 ponton áll.
a K&H kkv bizalmi index kutatásról
A K&H és a GfK Magyarországon elsőként kezdte el vizsgálni a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások következő egy évre jellemző várakozásait. A 2004 óta folyamatosan készített negyedéves K&H kkv bizalmi index kutatás 500 magyarországi székhelyű, 2 milliárd forint* éves árbevétel alatti társaság üzleti döntéshozóinak megkérdezésével történik. A kutatásában a vállalkozások gazdasági helyzetét leginkább befolyásoló 10 gazdasági tényezőt és annak várt változásait vizsgálják: vevői kapcsolatok, szállítói kapcsolatok, munkaerő, vállalat pénzügyei, bankok, gazdaságpolitika, közterhek, EU, versenyhelyzet, vállalati hitelkamatok. A K&H kkv bizalmi index a 10 részindex súlyozott átlaga, annak megfelelően, hogy az egyes tényezőket mennyire fontosnak ítélik a vállalkozások. A legutóbbi felmérés 2016. május 24. – június 6. között történt.
* 2010 első negyedévét megelőzően 700 millió forint
A K&H Csoport
Az ország egyik vezető pénzintézeteként – országosan több mint 4000 munkatársával – a K&H célja, hogy ügyfelei igényeit minden időben magas szinten elégítse ki, és a lehető legteljesebb termékpalettát nyújtsa számukra. A K&H országszerte 210 lakossági fiókot működtet, és mintegy 1 millió lakossági, kkv és vállalati ügyfelének kínál pénzügyi szolgáltatásokat. A magyar gazdaság működését több mint 1600 milliárd forintnyi kihelyezett hitel- és hiteljellegű állománnyal segíti háztartások, kisvállalkozások, vállalatok és önkormányzatok finanszírozásán keresztül. A K&H 2016. március 31-én a Magyar Állam által kibocsátott instrumentumok 880 milliárd forintos állományával rendelkezett. A cégcsoport teljes tevékenysége hozzávetőlegesen 4000 magyar beszállítónak és mintegy 700 banki és biztosítási ügynöknek biztosít megrendeléseket és folyamatos tevékenységet. A Bankcsoport 2015-ben 55 milliárd forint, az elmúlt 5 évben összesen 239 milliárd forint adó és járulék megfizetésével járult hozzá a magyar állami költségvetés bevételeihez.
Főbb adataink:
K&H Bank 2016. március 31-én:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 234 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 2 568 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 9,3 milliárd forint
K&H Biztosító 2016. március 31-én:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 11,56 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 149,7 milliárd forint
biztosítástechnikai eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 1,16 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 0,84 milliárd forint
Kapcsolattartó
Kommunikációs igazgatóság
- +36 1 328 9950
- +36 1 328 9220
- sajto@kh.hu
- www.kh.hu