olajpiac: ketyeg az időzített bomba

„Az olaj árának növekedését az iráni atomprogram folytatása miatt kialakult nemzetközi konfliktus újabb fejleményei a következő hónapokban is fenntarthatják. A 100 dollár fölötti hordónkénti világpiaci ár már most komoly terhet jelent az egyébként is gyengélkedő világgazdaságnak. A konfliktus elhúzódása, esetleges súlyosbodása esetén a magas energiaárak negatív hatásai az olajfüggőség miatt főként Európának jelenthetnek komoly terheket. Befektetési szempontból azonban – éppen a stabilan magas olajár miatt – ígéretes a nyersanyagpiac” – mondta el Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.

„Fundamentális alapon egyáltalán nem indokolt a jelenlegi magas kőolajár, hiszen a tavalyihoz képest lassabb gazdasági növekedés miatt a kereslet csökkenése jellemző, ezzel egyidejűleg pedig az energiahordozók kínálata egyre bővül - köszönhetően részben az amerikai palagáz-kitermelés fokozásának. Annak oka tehát, hogy az energiahordozó ára tartósan magas szinten tud maradni, egyértelműen az iráni konfliktus generálta geopolitikai kockázatokban keresendő” – magyarázta a szakember.

„Kétségtelen, hogy egy, a napokban felmerült esetleges katonai akció hatására újabb komoly emelkedés történne, várakozásaink szerint ez mindegy 20-30%-os drágulást jelentene” – mondta el Horváth István. Ennél akutabb probléma azonban, hogy a Hormuzi-szoros lezárásának veszélye továbbra is fenntartja a magas árakat, ami kétféle módon is fékezi a gazdaságot. Egyrészt lassítja a már most is igen mérsékelt gazdasági növekedést, ami főként a nyugati országban jelent gondot. Az elemzői számítások azt mutatják, hogy 150 dollár körüli olajár már mintegy 0,5-1 százalékpontos lassulást eredményezne az unión belül, ez pedig a jelenlegi, stagnáló gazdasági növekedést tekintve igen súlyos következményekkel járna. Nem meglepő tehát, hogy a nyugati országok a napokban már az olajtartalékok egy részének felszabadításáról egyeztetnek az árak letörésének céljából. Másrészt a magas olajár beépül a fogyasztói árakba, így jelentős infláció-gerjesztő hatása van - ami elsősorban a feltörekvő országok számára okoz nehézséget.

„Mivel úgy tűnik, hogy a politikai álláspontok nem közelednek, az olajpiacon tapasztalható feszültség - ezzel együtt pedig a jelenlegi árszint is - a következő hónapokban tartósan fennmaradhat, és akár további drágulás várható. Befektetési szempontból ezért érdemes számolni az energiahordozókkal és ezen keresztül a nyersanyagpiacokkal. Ezt indokolja az is, hogy bár a nyersanyagpiac a részvénypiachoz hasonlóan kockázatosnak tekinthető, a jelenlegi bizonytalan világgazdasági helyzetben a részvényekkel összehasonlítva aszimmetrikus árfolyammozgásra számíthatunk: amennyiben a befektetői hangulat továbbra is kedvező marad, akkor a részvény- és nyersanyagpiacok együtt emelkedhetnek, ha azonban a részvénypiacok lefelé veszik az irányt, akkor a nyersanyagpiacokat a magas olajár megvédheti egy nagyobb zuhanástól” – ajánlja a befektetési szakember.

K&H Csoport

A K&H Csoport Magyarország egyik vezető pénzügyi szolgáltatója. Az ügyfelek pénzügyi igényeire banki és biztosítási megoldásokat egyaránt kínál, amelyek közül az ügyfelek okosan dönthetnek és kiválaszthatják a számukra legmegfelelőbbet. A K&H Csoport termékpalettája kiterjed a hagyományos lakossági és vállalati banki termékeken kívül (számlavezetés, befektetések, megtakarítások, hitelek, bankgaranciák, bankkártya szolgáltatások, letétkezelés, treasury, projektfinanszírozás, stb.) a prémium banki szolgáltatásra, a befektetési alapkezelésre, a lízingre, a pályázati tanácsadásra, az életbiztosításra, a vagyon- és felelősségbiztosításra, az egészség- és nyugdíjpénztári szolgáltatásokra, valamint az értékpapír kereskedelemre is. A K&H Csoport országszerte 236 lakossági fiókkal, valamint közel 390 biztosítást értékesítő szerződéses partnerén keresztül több száz pénzügyi szolgáltatást kínál ügyfeleinek.

A KBC Európa egyik vezető pénzügyi csoportja. Többcsatornás bankbiztosítási csoport, melynek tevékenysége Európára koncentrálódik. A Csoport jelentős, több esetben vezető pozíciót foglal el elsődleges hazai piacain, Belgiumban és Közép-Kelet Európában (Csehországban, Szlovákiában, Magyarországon és Bulgáriában), ahol elsősorban lakossági ügyfeleket, kis- és közepes méretű vállalatokat és közepes tőzsdei kapitalizációjú helyi vállalatokat szolgál ki.
A KBC Belgium egyik legjelentősebb vállalata, és a brüsszeli Euronext tőzsdén is jegyzik.

főbb adataink:

K&H Bank
2011. december 31-én:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 194 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 2874 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 1,0 milliárd forint

K&H Alapkezelő
2011. december 31-én:
teljes kezelt vagyon: 740 milliárd forint
intézményi ügyfelek kezelt vagyona: 119 milliárd forint
K&H alapokban kezelt vagyon: 618 milliárd forint

K&H Biztosító
2011. december 31-én:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 6,8 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 103,7 milliárd forint
biztosítástechnikai eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 2,2 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 1,9 milliárd forint

Kapcsolattartó

Kommunikációs igazgatóság

  • 328 9181
  • 328 9220
  • sajto@kh.hu
  • www.kh.hu