rég nem számítottak ekkora profitra a kkv-k
A hazai kkv-k árbevétel- és eredményvárakozásai rég nem látott mértékben növekedtek, átlagosan 5,7%-os árbevétel és 4,2%-os eredménynövekedést valószínűsítenek a következő egy évben. Ezzel a profitvárakozások mértéke az utóbbi öt év legjobb eredményét érte el. Pénzügyeik jövőbeni alakulását tekintve a mikrovállalkozások a legoptimistábbak – mondta el Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.
K&H kkv bizalmi index kutatás legfrissebb eredménye szerint az év elején elért mélypontot követően visszakorrigált a vállalkozások pénzügyi várakozása. A cégek újra optimistán látják árbevételük és eredményük jövőbeni alakulását, ezzel megállt a tavalyi évre jellemző csökkenő trend. „A kkv-k átlagosan 5,7%-os árbevétel-növekedéssel számolnak a következő egy évben, ami 1,7 százalékponttal haladja meg az év eleji várakozásokat. Ennél nagyobb ugrásra eddig mindössze egyszer, 2009 év végén volt példa az index történetében. A vállalkozások közel háromnegyede (63%) 6% alatti növekedést valószínűsít, a cégek majd harmada (31%) pedig 6% feletti bővüléssel számol, míg csupán 6%-uk számít árbevételének csökkenésére” – részletezte az eredményeket Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője. „A cégek optimizmusa nem meglepő, hiszen év eleje óta dinamikusan növekszik a kiskereskedelmi forgalom, a KSH első becslése szerint májusban mintegy 4,2%-kal emelkedett a forgalom az előző év azonos időszakához képest” – tette hozzá a szakember.
A különböző méretű cégeknél igen eltérő az árbevétel növekedésének várt mértéke. Jelenleg a mikrovállalkozások a legoptimistábbak, átlagosan 6,1%-os bővüléssel számolnak, míg a kisvállalkozások várakozásai 3,5%-ról 5,5%-ra ugrottak. Ezzel szemben a középvállalkozások visszafogottabban látják a jövőt, ők 4,1%-kal nagyobb bevétellel számolnak, szemben az év eleji 5,1%-kal. A különböző szektorok közül a mezőgazdasági cégek messze átlag alatti, mindössze 2,8%-os árbevétel növekedést valószínűsítenek, míg a többi szektor jóval derűlátóbb. Az ipari és a szolgáltató cégek közel azonos (6,2% és 6%) mértékű, a kereskedelmi szektor pedig 5,2%-os emelkedést valószínűsít.
A hazai vállalkozások eredményüket tekintve is derűlátóbbak lettek. A cégek túlnyomó többsége (91%) profitnövekedéssel számol, amelynek mértéke szembetűnően, 2,4%-ról 4,2%-ra ugrott. Ez az utóbbi öt év legjobb eredménye. A következő egy év nyereségét tekintve az ágazatok közül egyedül a mezőgazdasági cégek számítanak kisebb eredményre, míg a többi szektornál nőtt a várt profit mértéke.
Érdekes viszont, hogy minél kisebb a cég, annál nagyobb haszonra számít. A mikrovállalkozások átlagosan 4,9%-os profitbővülést feltételeznek, míg a kis- és középvállalkozások ennél szerényebb, egyaránt 3,4%-kal magasabb eredményre számítanak.
a K&H kkv bizalmi index kutatásról
A K&H és a GfK Magyarországon elsőként kezdte el vizsgálni a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások következő egy évre jellemző várakozásait. A 2004 óta folyamatosan készített negyedéves K&H kkv bizalmi index kutatás 500 magyarországi székhelyű, 2 milliárd forint* éves árbevétel alatti társaság üzleti döntéshozóinak megkérdezésével történik. A kutatásában a vállalkozások gazdasági helyzetét leginkább befolyásoló 10 gazdasági tényezőt és annak várt változásait vizsgálják: vevői kapcsolatok, szállítói kapcsolatok, munkaerő, vállalat pénzügyei, bankok, gazdaságpolitika, közterhek, EU, versenyhelyzet, vállalati hitelkamatok. A K&H kkv bizalmi index a 10 részindex súlyozott átlaga, annak megfelelően, hogy az egyes tényezőket mennyire fontosnak ítélik a vállalkozások.
A legutóbbi felmérés 2015. május 22 – június 5. között történt.
* 2010 első negyedévét megelőzően 700 millió forint
K&H Csoport
Az ország egyik vezető pénzintézeteként – országosan több mint 4000 munkatársával – a K&H célja, hogy ügyfelei igényeit minden időben magas szinten elégítse ki, és a lehető legteljesebb termékpalettát nyújtsa számukra. A K&H országszerte 210 lakossági fiókot működtet, és mintegy 1 millió lakossági, kkv és vállalati ügyfelének kínál pénzügyi szolgáltatásokat. A magyar gazdaság működését több mint 1600 milliárd forintnyi kihelyezett hitel és hiteljellegű állománnyal segíti háztartások, kisvállalkozások, vállalatok és önkormányzatok finanszírozásán keresztül. A K&H a Magyar Állam által kibocsátott állampapírok 858 milliárd forintos állományával rendelkezett 2015. március 31-én. A cégcsoport teljes tevékenysége hozzávetőlegesen 4000 magyar beszállítónak és mintegy 700 banki és biztosítási ügynöknek biztosít megrendeléseket és folyamatos tevékenységet. A Bankcsoport az elmúlt 10 évben 165 milliárd forint adó megfizetésével járult hozzá a magyar állami költségvetés bevételeihez.
A KBC az elmúlt 16 évben mintegy 300 milliárd forint értékben fektetett be magyar leányvállalataiba, ezáltal az országba. A KBC 2011-ben adta át két, egyenként 30-30 milliárd forint értékű beruházását, a K&H Csoport székházát Budapesten és egy számítógépes ikeradatközpontot Baracskán és Törökbálinton.
Főbb adataink:
K&H Bank
2015. március 31-én:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 189 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 2 502 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 7,0 milliárd forint
K&H Biztosító
2015. március 31-én:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 11 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 140,1 milliárd forint
biztosítástechnikai eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 1,0 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 0,8 milliárd forint
Kapcsolattartó
Kommunikációs igazgatóság
- 328 9950
- 328 9220
- sajto@kh.hu
- www.kh.hu