Közös célunk: egy fenntarthatóbb építőipar

A KBC és a K&H is kötelezettséget vállalt arra, hogy Felelős Banki Tevékenység (UN Principles for Responsible Banking) elveit aláíró bankként üzleti stratégiáját és portfólióit a Párizsi Megállapodás klímacéljaival összhangban fogja irányítani.

A KBC és a K&H is kötelezettséget vállalt arra, hogy Felelős Banki Tevékenység (UN Principles for Responsible Banking) elveit aláíró bankként üzleti stratégiáját és portfólióit a Párizsi Megállapodás klímacéljaival összhangban fogja irányítani. Ennek részeként nyomon követjük ügyfeleink működésének fenntarthatóságát. Az alábbi esettanulmányban egy olyan vállalati ügyfelet szeretnénk bemutatni a K&H Bank portfóliójából, amely egy környezetre erőteljes hatással bíró szektorba tartozik, de gazdasági stratégiájának részévé tette a működésének zöldítését. Interjú alanyunk Moiskó János, a KÉSZ Holding Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettese.

                           

Mit jelent számodra a fenntarthatóság?

Érintettjeink, az ügyfeleink és a pénzintézetek is egyre komolyabb elvárásokat támasztanak a KÉSZ Csoporttal szemben fenntarthatóság területén, amely meghatározza a beszállítói láncban betöltött szerepünket is. Az ESG-vel kapcsolatos jogszabályok egyértelmű jövőbeli irányt jelölnek ki a teljes építőipari ágazat számára. Meggyőződésem, hogy a fenntarthatóság egyben lehetőség is. Ha szisztematikusan megvalósítjuk, akkor versenyelőnyt biztosít számunkra, új üzleti lehetőségeket nyit meg és hosszútávon növeli a cégcsoportunk értékét.

Mi indított el az úton, hogy a vállalat működését fenntarthatóbb irányba mozdítsd el?

Tulajdonosi elvárásként fogalmazódott meg, hogy induljunk el határozott lépésekkel a fenntarthatóság útján. Az innováció és a vállalkozó szellem, az új lehetőségek folyamatos kutatása, a munkatársaink iránti gondoskodás és felelősségvállalás a kezdetektől végigkíséri tevékenységünket. 2022-ben a külső és belső érintettek aktív bevonásával kidolgoztuk átfogó fenntarthatósági stratégiánkat, melyben 2030-ig konkrét vállalásokat tettünk. Még nagyon sok munka vár ránk ezen a területen, de büszkék vagyunk rá, hogy rövid idő alatt már számos eredményt értünk el.

Volt olyan cég, platform vagy személy, aki inspirált?

Figyelemmel kísérjük a legújabb fejleményeket és innovációkat a fenntartható építőipar területén itthon és nemzetközi szinten egyaránt. Számos iparági szövetségben, szakmai szervezetben, egyesületben vállalunk szerepet, mint az ÉVOSZ, a HuGBC, vagy a K&H Családi Vállalatok Klubja. Ott vagyunk a hazai és nemzetközi konferenciákon, mint a Construma, az Intersolar Europe, a Digital Construction Week, a német BAU építőipari szakkiállítás vagy az Eurosteel. Ezek az események mindig nagyon jó lehetőségeket kínálnak az inspirációra, tanulásra és a kapcsolatépítésre.

Mi volt a kezdeti stratégiátok? Mi volt a konkrét cél? Ez hogyan változott az idő előrehaladtával?

A két kulcsfontosságú sikertényező cégcsoportunk ESG-útjának előmozdításában a fenntarthatóság beágyazása az üzleti stratégiánkba, valamint a vezetői és a dolgozói elkötelezettség növelése. A fenntarthatósági stratégiát egy fenntarthatósági tanácsadócég szakértő csapatával és a vezető kollégáimmal együttműködve alkottuk meg, amelyet ESG-szempontú átvilágítás, hazai és nemzetközi iparági benchmark elemzés, lényegességi felmérés és karbonlábnyom-számítás előzött meg. A célokról, a stratégiáról és az elmúlt években megvalósított konkrét intézkedéseinkről és a KÉSZ Next nevű szemléletformáló programunkról részletesen beszámolunk a nemrég publikált 2023-as évről szóló fenntarthatósági jelentésünkben, amely a GRI szabványoknak megfelelően készült el.

Az ESG szabályozási környezet közben folyamatosan változik. Már megkezdtük a felkészülést az ESRS (Európai Fenntarthatósági Beszámolási Szabványok) szerinti riportálásnak, a hazai ESG törvénynek és az EU Taxonómiának való megfelelésre is, amelyek a KÉSZ Csoportra 2026-tól lesznek érvényesek. Legfontosabb feladatunk most, hogy megértsük, melyek a legnagyobb ESG-kockázatok vállalkozásunk számára, és legyen tervünk ezek kezelésére.

Mik voltak a legnagyobb nehézségek?

A globális trendek szerint azok a nagyvállalatok, amelyek nem adaptálják a működésükbe a fenntarthatósági szempontokat, egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a növekvő fizikai és átállási kockázatok miatt. Az ESG-átállás azonban egy hosszú folyamat, amelyhez szükség van a különböző szakterületek együttműködésére, megfelelő erőforrásokra és a szemléletváltásra, illetve arra is, hogy a vállalatok reális célokat tűzzenek ki és azokat lépésről lépésre valósítsák meg. A jelen gazdasági körülmények is jókora kihívás elé állítják az építéságazatban a környezettudatos építés, a digitalizáció, illetve az innováció iránt elhivatott vállalatokat.

A KÉSZ Holding Zrt. konszolidált vállalati köréhez több mint hatvan vállalat tartozik, amelyeket fokozatosan felkészítjük, illetve a tevékenységi körünk is nagyon komplex a tervezéstől a gyártásig. Az auditbiztos, ESG mérőszámok összegyűjtése komoly kihívást jelent számunkra is, amelyek még mindig fejlődésben vannak. Az építőipar jövője a digitalizáció, ami cégcsoportunk számára egyfajta kultúraváltást is jelent. Nagy kihívás új eszközök vagy rendszerek bevezetése az ágazatban, mert a fejlődés aszimmetrikus, valamint a felkészülés a NIS2 kibervédelmi irányelvnek való megfelelésre szintén komoly próbatétel. Az építőipar legnagyobb nehézsége azonban a szakemberhiány mind a mérnöki, mind a szakmunka területén. A növekvő alapanyag- és nyersanyagárak hatására pedig a jövőben még fontosabbak lesznek számunkra a körforgásos, energiatakarékos megoldások vagy a megújuló energia.

Kihez fordulhattatok információért, segítségért?

Több tanácsadó céggel is dolgoztunk, többek közt a gyártott építőipari termékeink életciklus elemzésén. Az általunk gyártott acélszerkezetre, különböző vasbeton termékeinkre, homlokzatburkolatokra és nyílászáróra harmadik fél által is hitelesített, átlátható és összehasonlítható adatokat tartalmazó környezetvédelmi terméknyilatkozatokat publikáltunk. A megrendelőink, a tervezők számára így lehetővé válik a beépítendő termékeink környezeti hatásainak kiszámítása, amely például LEED és BREEAM minősítések esetén kötelező. Az elkövetkező években uniós szabályozási követelménnyé válik az épületek LCA számítása, mivel az EPBD irányelv (Épületek Energiateljesítményéről szóló Irányelv) 2028-ban az 1000 m2-nél nagyobb épületek, 2030-ban pedig az összes épület esetében ezt kötelezővé teszi. A karbonsemleges jövő érdekében tett lépéseink ma már nemcsak környezeti, hanem üzleti szempontból is szükségesek.

A vezetők közül ki az, aki a cégnél a fenntarthatósági törekvésekért felel, ill. van-e olyan kolléga, aki dedikáltan a fenntarthatósággal foglalkozik?

A fenntarthatósági stratégia vezérigazgatói szinten van, a Minőségügyi üzletágunkban dolgozó fenntarthatósági menedzser foglalkozik dedikáltan a témával. A feladatok azonban nem magányos kihívások, közösségünknek együtt kell beletanulnia. A fenntarthatósági stratégiát ágazati szintre bontottuk le, melynek megvalósításában minden munkatársunknak ki kell vennie a részét. Számos kisebb-nagyobb aktivitáshoz lehet önkéntesen is csatlakozni, például a Karbon munkacsoport idén indult el egy belső szakmai műhelyként, de szerveztünk szemétszedést a TeSzedd! mozgalomhoz csatlakozva, faültetést, véradást, adománygyűjtéseket, ökovezetés tréninget és munkavédelmi versenyeket is.

A K&H-val hogyan kapcsolódtok ezen a témán keresztül?

A K&H Bank családi vállalatok számára meghirdetett pályázatán Innováció kategóriában nyertünk díjat idén a BIM stratégiánk megvalósításával, tavaly Környezetvédelmi fenntarthatóság kategóriában lettünk első helyezettek. Vannak ingatlanfejlesztési projektjeink, ahol projektfinanszírozási hitel szervezése folyamatban van. Ezeknél a hiteleknél már elvárás a zöld minősítés megszerzése, ami a finanszírozás származására is befolyással van, illetve közvetlen hatással van a projekt jövedelmezőségére.

Mi lenne a legfontosabb tanácsotok azoknak, akik most indulnának el ezen az úton?

Kezdjék el a fenntarthatóság alapfogalmainak megértésével, mint például a karbonlábnyom vagy a körforgásos gazdaság. Szervezzenek képzéseket, szemléletformáló kampányokat a munkatársaik számára. Tűzzenek ki konkrét, mérhető célokat, majd monitorozzák azokat. Vonják be a dolgozókat, a beszállítókat, ügyfeleket és a helyi közösséget a fenntarthatósági kezdeményezésekbe, mert az együttműködés kulcsfontosságú a sikerességhez. Csatlakozzanak olyan iparági fenntarthatósági szakmai közösségekhez, ahol tapasztalatokat cserélhetnek más vállalatokkal. Tegyék üzleti stratégiájuk részévé a fenntarthatóságot, ahogy mi is tettük.

Miért éri meg zöld fejlesztésekbe befektetni? Milyen piaci előnyötök származott ezekből a befektetésekből?

Nagyon várjuk a zöld kötvény kibocsátással kapcsolatos MNB program meghirdetését. A zöld befektetések számos előnnyel járhatnak, mind pénzügyi, mind fenntarthatósági szempontból, hiszen segítenek csökkenteni a klímaváltozás hatásait és megóvni a természeti erőforrásokat. Befektetési oldalról az energiahatékonysági beruházások segítségével hatékonyabbá tudjuk tenni a termelést.

A K&H Bank zöld pénzügyi termékeiért keresse fel weboldalunkat (https://www.kh.hu/vallalat/vallalati-fenntarthatosag) vagy vállalati ügyfélszolgálatunkat.

Kapcsolattartó

K&H Kommunikáció

  • sajto@kh.hu