energiahatékonyság és fenntarthatóság - tippek vállalkozásoknak
az energiahatékonyság jelentősége a vállalkozások számára
Mit is jelent az energiahatékonyság? Ha egyszerűen akarjuk megfogalmazni, akkor arról van szó, hogy egy adott feladat elvégzéséhez a megszokott módszerekkel összevetve kevesebb energia felhasználására kerül sor, illetve, hogy ugyanannyi erőforrás felhasználásával nagyobb energiamennyiséget vagyunk képesek előállítani. Erre egyrészt azért van szükség, mert a folyamatosan dráguló energiaárak mellett mindannyian szeretnénk csökkenteni a kiadásainkat, emellett azonban arról sem szabad megfeledkezni, hogy a hatékonyság növelése a klímaválság kezelésének egyik legkézenfekvőbb és legegyszerűbb módja.
nagyvállalatok
A nagyvállalatok számára a károsanyag-kibocsátás csökkentése, a légszennyezés mérséklése és az energiamegtakarítás a versenyképesség növelésének egyik fontos módja is, hiszen ennek köszönhetően olcsóbbá válhat a termelés, bővíthető a foglalkoztatás, javulhat az energiabiztonság, ezek pedig a hatékony működés fontos tényezői – arról nem is beszélve, hogy akár a vállalat hitelképessége is múlhat az energiahatékonysági mutatókon.
kis- és középvállalatok
Egy hatékonyan, energiatakarékosan működő kisvállalat számára óriási segítséget jelent az, ha csökkenthetik energiafüggőségüket és mérséklik a CO2-kibocsátást: ezzel a nagyvállalati partnereknél is versenyelőny érhető el.
energiahatékony megoldások vállalkozásoknak
Általánosságban elmondható, hogy – ágazattól függően – a termelési költségek jelentős része kapcsolható az energiafogyasztáshoz. Láthatjuk tehát, hogy a kérdés komoly jelentőséggel bír, de mit tehetnek ennek érdekében a vállalkozások?
adatok nyomon követése
Ahhoz, hogy a fogyasztást optimalizálni tudjuk, először is ismernünk kell a saját energiafelhasználásunkat. Az első lépés tehát ezen adatok nyomon követése és kiértékelése legyen, csak ezt követően lehet elgondolkodni azon, hogy hogyan változtathatunk. Az energiafogyasztás mérése az 1/2020. (I. 16.) MEKH rendelet alapján bizonyos gazdálkodó szervezetek számára egyébként is kötelező, az adatok kinyeréséhez és elemzéséhez tehát ezek a mérések is segítséget nyújthatnak.
Ezen rendelet az energetikai szakreferens alkalmazására kötelezett gazdálkodó szervezetekre terjed ki: azok a cégek sorolhatók ide, melyeknek a tárgyévet megelőző 3 évben az éves energiafelhasználásának átlaga meghaladja a 400 000 kWh villamos energiát, 100 000 m3 földgázt vagy 3400 GJ hőmennyiséget. Ezen gazdálkodó szervezetek a villamosenergia-felhasználás figyelemmel kísérése, az indokolatlan fogyasztások feltárása és az energiamegtakarítási lehetőségek azonosítása érdekében kötelesek almérőt felszerelni meghatározott villamosenergia-felhasználási pontokon, amennyiben a villamosenergia-felhasználás a beépített teljesítmény és az üzemidő alapján nem határozható meg.
energiahatékony berendezések vásárlása
A felhasznált energia csökkentése elsősorban olyan gépek, berendezések, számítástechnikai és termelési eszközök beszerzésével valósulhat meg, melyek korszerűen, kisebb energiaigénnyel működnek. Ezek óriási előnye, hogy alacsonyabb fenntartási költséggel üzemeltethetjük őket, azonban az sem utolsó szempont, hogy az ilyen eszközök környezetbarát megoldást is kínálnak, így vállalkozásunk a bolygónk fenntartható működéséhez is hozzájárulhat.
Ezen berendezések beszerzése természetesen gyakran jelentős beruházással jár együtt, ami azonban utólag gyorsan megtérülhet, így a tőkét érdemes ebbe az irányba csoportosítani.
az energiahálózat okos kiépítése
Egy elavult, régi elektromos hálózat gyakran idézhet elő különböző meghibásodásokat, de akár baleseteket, tűzeseteket is, melyek helyreállítása, következményeinek enyhítése szintén komoly költségekkel jár együtt: ezek bekövetkeztének esélye a megfelelő és megbízható védelmi készülékek, megszakítók, áram-védőkapcsolók használatával minimalizálható.
megújuló energiaforrásokra történő átállás
Egy vállalkozás áramfogyasztásának jelentős részét az épületek, irodák fűtése és a légkondicionáló használata teszi ki, egyáltalán nem mindegy tehát az, hogy ezek mekkora üzemeltetési költség mellett működnek. Érdemes elgondolkodni a központi fűtési rendszerek gázkazánjainak korszerűsítésén, a hőszivattyúk beszerzésén, napelemes rendszerek és megújuló energiaforrásból megtermelt villamos- és hőenergia tárolására alkalmas berendezések telepítésén, melyek jelentős mértékben csökkenteni fogják a vállalkozás energiafelhasználását.
az épületek szigetelése
A költségek csökkentése során természetesen az első lépés a korszerű fűtő- és hűtőrendszerek kiépítése, azonban a megtermelt energia hatékony felhasználásának feltétele az is, hogy a vállalkozásunk által rendszeresen használt ingatlant megfelelő szigeteléssel lássuk el, hiszen ezáltal az energiafogyasztás jelentős mértékben csökkenhet. Ebben segítséget nyújthat a nyílászárók korszerűsítése vagy teljes cseréje, de a homlokzat, a tetőszerkezet korszerűsítése és szigetelése is.
a hitelképesség is kockán foroghat
A Magyar Nemzeti Bank nemrég tette közzé a 9/2024. (IX.24.) számú ajánlását, mely arról szól, hogy a jövőben a pénzügyi szervezeteknek a hitelnyújtást megelőzően egy kérdőív segítségével kell felmérniük a kölcsönt igénylő vállalatok környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) kockázatait: a hitelbírálat során ezeket a kockázatkezelés keretében kell majd figyelembe venni. Bár ezt a feltételt 2025 júliusától még csak az 500 millió forintot meghaladó hitelek esetében kell alkalmazni, az ezt követő években ez az összeg folyamatosan csökkenni fog, így hamarosan egyre több vállalat számára válnak ezen kockázatok kiemelten fontos szemponttá.
Ez a megoldás minden bizonnyal együtt jár majd a hitelt igénylő vállalatok fenntarthatósági tudatosságának növekedésével, hiszen könnyen lehet, hogy a cég hatékony működéséhez, fejlődéséhez szükséges kölcsön igénylése az energiahatékonysági mutatókon múlik majd. Érdemes szem előtt tartani azt is, hogy a hitelképesség vizsgálata során előfordulhat, hogy nem csupán a mi vállalatunk fenntarthatósága lesz fontos szempont, hanem a velünk üzleti kapcsolatban álló, akár kisebb cégeké is; ebben az esetben mindannyiunknak az lesz a célja, hogy egymással összefogva próbáljunk meg versenyelőnyt kialakítani a konkurenciával szemben.
hogyan segíthet a Széchenyi Beruházási Hitel?
A K&H-nál is elérhető Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ egy állami támogatással csökkentett hitelkonstrukció, mely számos hitelcélra igényelhető, célonként eltérő fix kamatozás mellett.
Széchenyi Beruházási Hitel Max+ hitelcélok
1, Zöld átállást és fenntartható fejlődést támogató hitelcél lehet egyebek mellett a homlokzat és a tetőszerkezet utólagos korszerűsítése, a nyílászárók korszerűsítése és cseréje, a gázkazánok korszerűsítése, azok hőszivattyúra való cseréje.
2, Az energiahatékonyságot javító hitelcél lehet azon termelőeszközök beszerzése és korszerűsítése, melyekkel a vállalkozás energiamegtakarítást ér el, napelemek telepítése, a megújuló energiaforrásból termelt energia tárolására szolgáló berendezés telepítése, zöld, zéró közvetlen CO2-kibocsátású kis- vagy nagyhaszongépjárművek beszerzése.
3, Technológiaváltást segítő hitelcél az elektronikus beszerzési, logisztikai rendszer kiépítése vagy a munkaszervezéshez kapcsolódó vállalati technológia megoldások beszerzése.
4, Normál hitelcélnak minősülhet az ingatlan építése, vásárlása és fejlesztése vagy egyéb új vagy használt gép, berendezés vagy tárgyi eszköz beszerzése.
Az igényelhető hitel összege 1 milliótól 500 millió forintig terjedhet, a futamidő legalább 13, legfeljebb 120 hónap lehet és lehetőség van havi vagy negyedéves lineáris tőketörlesztésre is.
A Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ igénylése esetén tehát a nettó – az állami kamattámogatással csökkentett – fizetendő kamat normál vagy energiahatékonyságjavítást és technológiaváltást segítő hitelcélok irányuló alkonstrukció esetén évi fix 3,5 százalék, zöld átállást és a fenntartható fejlődést támogató hitelcélokra irányuló, úgynevezett „ZÖLD”* alkonstrukció esetén pedig mindössze évi fix 1,5 százalék, ami előnyt jelenthet a cégek számára.
Tudj meg többet a K&H-nál elérhető Széchenyi Beruházási Hitel Max+ konstrukcióról & vágj bele korszerűsítési terveidbe!
Jelen tájékoztató nem minősül ajánlattételnek, célja pusztán a figyelem felkeltése. Részletek a https://www.kh.hu/vallalkozas/finanszirozas/hitel/szechenyi-kartya-program-max weboldalon.