elstartolt a bringás szezon – figyeljünk oda egymásra!

2018. április 09.
Egyre többet süt a nap, ezzel párhuzamosan pedig egyre több kerékpárost látunk az utakon. Évről évre emelkedik a városi bringások száma is, ami sok szempontból jót tehet a közlekedésnek, de csak abban az esetben, ha a közlekedés minden résztvevője betartja a vonatkozó KRESZ szabályokat. Most bemutatunk néhány olyan támpontot, amikkel biztonságban érezheti magát autós és biciklis egyaránt!

elstartolt a bringás szezon – figyeljünk oda egymásra!

(kép forrása: pixabay)

önvizsga

Kezdjük egy paradoxonnal: ugyan a biciklire üléshez és az azzal való közlekedéshez nem kell jogosítvány, így arra sincsen előírás, hogy vizsgázni kellene KRESZ-ből az indulás előtt. Mégis magára a biciklis közlekedésre is vonatkoznak a KRESZ szabályai, városban és vidéken egyaránt. Célszerű emiatt legalább egy online anyagot beszerezni a KRESZ-ről a bringásoknak is, és megtanulni annak a releváns lapjait még a nyeregbe pattanás előtt. Az autósok életét is nagyban megkönnyíti egy szabályokat ismerő és betartó biciklis, ugyanakkor saját testi épségének megóvásáért is sokat tesz.

kerékpárút

Autó az úton, kerékpár a kerékpárúton vagy kerékpársávban – a világ legegyszerűbb dolga lenne, ha ez minden esetben így történne. A gyakorlatban azonban sok helyen nincs a kerékpárosok számára kijelölt út, és sokszor a keskeny, kopott festésű itthoni utak is problémát jelenthetnek. A két keréken közlekedő úgy tud segíteni saját maga láthatóvá/hallhatóvá tételében, hogy beszerez egy láthatósági mellényt, használja a csengőjét, induláskor ellenőrzi, hogy rendesen égnek-e a lámpái, valamint nem hiányoznak a prizmák a küllőről. Fontos elem továbbá a bukósisak is, ami noha sosem lesz a legtrendibb viselet, de még mindig jobb frizurát igazgatni miatta, mint nem viselni és a sürgősségin ébredni.

gyalogosok

Túl könnyű lenne, ha csak egymás közt kellene tisztáznia a viszonyokat az autósoknak és a bringásoknak: de ott vannak még a gyalogosok is, akik sokszor a legkevésbé sincsenek tisztában a szabályokkal, ellenben szeretnek gyorsan és meggondolatlanul kilépni, átvágni az úttesten. A városi tempót miattuk is érdemes megfontoltra venni és ahol kell, kikerülni őket, valamint célszerű lehet lemondani egyes elsőbbségekről is, ha a helyzet úgy kívánja. Nem sok jó beszélgetés született eddig abból, ha egy gyalogos és egy autós vagy kerékpáros elsőbbségekről kezdett el vitatkozni egymás közt.

kerékpáros útvonaltervezés

Abból a szempontból nincsen különbség két és négy kerék között, hogy egy jó útvonaltervező alkalmazás aranyat ér. Segítségével a legrövidebb út mellett az is kiderülhet, hol kerékpárosként lehet kisebb, kevésbé frekventált útszakaszokra rácsatlakozni, ahol jóval kisebb a balesetveszély is, mint a zsúfolt csomópontok környékén.

ha megtörténik a baj

Ha autós és biciklis viszonylatában történik baleset, akkor több eset is fennállhat:

  • ha az autós hibázott, akkor a vétlen biciklis járművében, vele lévő használati tárgyaiban, ruházatában keletkezett kárt a vétkes sofőr kötelező biztosítása téríti meg. Ugyancsak a vétkes sofőr kötelező biztosítása nyújt térítést abban az esetben is, ha a biciklis a baleset során személyi sérülést szenved.
  • ha a balesetben egyértelműen a kerékpáros volt a vétkes fél, abban az esetben meg kell térítenie a gépjárműben keletkezett kárt. Ha a biciklis rendelkezik felelősségbiztosítással, abban az esetben a felelősségbiztosítása fedezheti a kárt – természetesen a szerződésében meghatározott összeghatárig. Ha ezen felül is marad kárösszeg, vagy nincs felelősségbiztosítása, akkor „saját zsebből” lesz kénytelen megtéríteni a kárt. Felelősségbiztosítás például a lakásbiztosítás keretén belül is választható fedezet.
  • az is megtörténhet, hogy – bizonyos százalékos megoszlásban, de – mindkét fél hibás volt a baleset létrejöttében. Ebben az esetben a balesetben résztvevők biztosítója csak olyan arányban fizeti ki a kárukat, amennyire vétlenek voltak a balesetben. Biztosítás hiányában pedig itt is marad a „saját zsebből” térítés.

Válaszd ingatlanodhoz a K&H lakásbiztosítását, amit kényelmesen online, pár perc alatt megköthetsz! Tudj meg többet!

K&H lakásbiztosítás