mire terjed ki a lakásbiztosítás?
2024. november 25. - Mindannyian szeretnénk biztonságban tudni otthonunkat, ennek egyik legjobb módja pedig a biztosítás kötése. De pontosan mire terjed ki a lakásbiztosítás?
A fővárosban, Pest megyében, Borsod-Abaúj-Zemplén és Baranya megyében magas elsősorban a betöréses lopások száma, bár a koronavírusjárvány idejére a rendőrségi statisztikák országszerte a lakásbetörések számának meredek csökkenését mutatták. A nyári időszakban, illetve a hosszú hétvégéken azonban minden évben megugrik ezeknek a bűncselekményeknek a száma.
Bár a szakértők azt mondják, hogy nincs olyan lakás, ahová ne lehetne betörni – csak idő és energia kérdése -, mégis biztosan állíthatjuk, hogy érdemes minden óvintézkedést megtenned a betörések ellen, mert még a legrutinosabb bűnelkövetők is a könnyebb prédát választják.
Vegyük sorra a legfontosabb és valóban hatásos, betörésvédelmi megoldásokat!
A megfelelő védelem mellett fontos, hogy utazás előtt felkészülj minden eshetőségre és a legfontosabb biztonsági teendőket se felejtsd el megtenni:
Természetesen nagy előny, ha van valaki, akiben megbízol, ezért lakáskulcsot adsz neki, de ettől függetlenül is figyelj az alábbiakra:
A betörés elleni védelem eszközeiről szót ejtve ne feledd, hogy a lakásbiztosítás nem csak a betöréses esetekre vonatkozik, ennél sokkal szélesebb körű védelmet nyújt. Hiszen a lakással történhet más káresemény is (üvegkár, természeti katasztrófák), továbbá lehet szükséged felelősségbiztosításra, balesetbiztosításra is, amit a lakásbiztosítás tartalmazhat.
Érdemes végiggondolni, hogy milyen mértékű védelmet szeretnél. Írj egy listát a számodra kritikus eseményekről (például felelősségbiztosítás, zárcsere, kisállat biztosítás), amelyeket mindenképpen szeretnél, hogy a biztosítás az alapbiztosításon felül fedezzen. Vedd sorra a nagyobb értékű tárgyaidat, ékszereket, műkincseket, festményeket, sőt a műszaki berendezések biztosítása is nagyon fontos.
Ha társasházban laksz, mielőtt belefognál a lakásbiztosítás keresésébe, érdeklődj, hogy van-e a társasháznak biztosítása. Ha igen, akkor az mire terjed ki (csak a közös részekre, vagy a saját tulajdonú részekre is, beázás, csőtörés, stb.). Így elkerülhető a felesleges kettős biztosítás vagy egy fontos védelem kifelejtése a lakásbiztosításból.
Fontos, hogy ne csupán a biztosítás díja szerint értékeld a különböző biztosításokat, hanem figyelj a biztosítási összegekre is. Ez az, amit kár esetén a biztosító kifizet. Az apróbetűs részek is fontosak, vannak kizárások, olyan események, amelyekre nem fizet a biztosító és választhatsz extra szolgáltatásokat is. Például, egy 0-24 órás assistance szolgáltatás jól jöhet egy kicsit magasabb díjért, hiszen csőtörés vagy zárba tört kulcs esetén gyors megoldást jelent.
Fontos felkészülnöd a káresemény bejelentésére is, a K&H lakásbiztosítások esetében ezt két munkanapon belül meg kell tenned. Ezután öt napon belül a biztosító megkezdi a kárrendezést, majd a szükséges utolsó irat beérkezését követő 15 napon belül megkapod a kárösszeget.
Egy lakás vagy családi ház, illetve a benne tartott vagyontárgyak mindenki számára nagy értéket, sokaknak egy élet munkáját képviselik. Ha ezeket szeretnéd a legnagyobb biztonságban tudni, akkor érdemes a betörés elleni védelem mellett otthonodra és ingóságaidra lakásbiztosítást is kötni.
Tudj meg többet, a széleskörű védelmet biztosító, online is megköthető K&H lakásbiztosításról!