mire terjed ki a lakásbiztosítás?
2024. november 25. - Mindannyian szeretnénk biztonságban tudni otthonunkat, ennek egyik legjobb módja pedig a biztosítás kötése. De pontosan mire terjed ki a lakásbiztosítás?
Érdemes minden évben megnéznünk lakásbiztosításunk tartalmát, különösen a benne szereplő összegeket, de olyankor különösen fontos, ha jelentősen nő az épület értéke, jellemzően korszerűsítés, átalakítás, bővítés miatt, vagy ha az ingóságaink értéke növekszik meg - például ha nagyértékű konyhai gépeket, házimozit vásárolunk.
Ha például az utóbbi években átalakítottad a fürdőszobádat, beépítetted a tetőteret, vagy új gépekkel szerelted fel a lakást, de a biztosításodat nem frissítetted ennek megfelelően, akkor alulbiztosítottá válhatsz, hiszen a szerződésben évekkel ezelőtt megjelölt biztosítási összegek alacsonyabbak a jelenlegi, új értékeknél (ingatlan esetén az újraépítési, ingóság esetén pedig az újrabeszerzési értéknél).
Akkor beszélhetünk alulbiztosítottságról, ha a biztosítási összeg alacsonyabb, mint a biztosított épület vagy ingóság új értéke. Vagyis elképzelhető, hogy nem kapsz annyi pénzt a biztosítótól, amiből ki tudod fizetni az ingatlan újraépítését, illetve az ingóságok újrabeszerzését.
A lényeg: ha nagy értékű ingóságot vásároltál, vagy komoly felújítást hajtottál végre, akkor nézd meg a lakásbiztosításodban szereplő biztosítási összegeket, hogy – bár sose történjen ilyen – baj esetén ugyanolyan színvonalúra tudd helyreállítani a lakásodat, mint amilyen a káresemény előtt volt.
Persze felmerülhet benned a kérdés, mi a helyzet az ingatlan újjáépítési értékének növekedésével, mely akkor is tapasztalható, ha nem történt korszerűsítés vagy bővítés. Vajon arról „tud” a lakásbiztosításod? A rövid válasz az, hogy igen, mivel a Biztosító a vagyonbiztosítási összegeket minden évben automatikusan indexálja. Ezt azért teszi, hogy az épület mindig újraépítési értéken legyen biztosítva, így ha egy teljes kár miatt újra kellene építeni a házat, akkor a biztosítási összeg fedezné ezt a kiadást.
Fontos tehát, ha korszerűsítés, bővítés miatt nő meg a lakás értéke, azt mihamarabb tudatni kell a biztosítóval, mert ebben az esetben a fenti, biztosító általi éves biztosítási összeg aktualizálás nem elegendő az alulbiztosítottság elkerülése érdekében.
Érdemes még azt is megnézni, hogy mit jelentenek a lakásbiztosításban szereplő fogalmak:
A biztosítási összeget a Szerződőnek kell meghatározni, amennyiért a káresemény után újjá lehet építeni az ingatlant és be lehet szerezni az ingóságokat újonnan.
Az indexálás az, amikor a vagyonbiztosítási összegeket a biztosító évről évre módosítja a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint. Figyelembe veszi a lakásjavítási és -karbantartási árindexet, valamint a fogyasztói árindexet. A biztosítási összegek változását a biztosítási díj arányosan követi.
Másképp fogalmazva: adott esetben éveken át feljebb mehetnek a lakásjavítási díjak Magyarországon, például az ablakok egyre drágábbak lesznek és az ablakosok is többet kérnek, így egy ablaktörés esetén az ablaküveg csere ára 4 év alatt akár 50 ezer forintról 60 ezer forintra emelkedhet. Ha pedig véletlenül betörik az ablak, akkor a 4 évvel korábban megkötött lakásbiztosításod nem az 50 ezer forintot, hanem a 60 ezer forintot fogja téríteni.
Vagyis, a biztosítási díj esetleges emelkedése, bár az adott pillanatban nem jó hír, abban támogat, hogy kár esetén a biztosító olyan összeget tudjon fizetni, amely az aktuális körülmények között teszi lehetővé a helyreállítást.
Összességében tehát azt mondhatjuk, hogy évente érdemes megnézni és szükség esetén aktualizálni a biztosítási összeget, mert így elkerülheted a komoly anyagi terheket is jelenthető alulbiztosítottságot! Tudj meg többet az egyszerűen, online igényelhető K&H lakásbiztosításokról!
Válaszd ingatlanodhoz a K&H lakásbiztosítását, amit kényelmesen online, pár perc alatt megköthetsz! Tudj meg többet!