jellegzetes hütte ételek és italok a sípályákon
2024. december 08. - Ha az alpesi országokban járjuk a hegyvidéket, esetleg síelünk, előtt-utóbb biztosan belebotlunk egy hangulatos étterembe. Mik a legismertebb hütte ételek?
(a kép forrása: pixabay.com)
A Dr. Mike Langran által üzemeltetett, síbalesetekkel foglalkozó ski-injury.com weboldal úgy tudja, az egész világon, naponta minden ezer síelő közül 2-4 fő sérül meg olyan mértékben, hogy orvosi ellátásra van szüksége. Ami a halálesetek számát illeti, 0,7 jut egymillió síelőre, és 0,46 egymillió snowboardozóra.
A német Stiftung Sicherheit im Skisport közölte, hogy a 2012/2013-as szezonban 4,2 millió német síelőből 41-43 ezer sérült meg, ami 1% körüli érték. Ugyanakkor tartós orvosi kezelésre kevesebb, mint ezer sportoló szorult rá. Németországban az 1979/1980-as szezon óta folyamatosan vezetik ezt a statisztikát, és azóta a balesetek száma 58%-kal csökkent.
Az Eurosafe becslése szerint Európában évente mintegy 300 ezer ember sérül meg havas sportokban, ezen belül közel kétszer annyi síelő, mint hódeszkás.
Az EU-ban az évi hétezer halálos sportbaleset 85%-át vízbefúlás okozza. Ezt követi toplistán a hegy- és sziklamászás, a kerékpározás, a hajós sportok, az ejtőernyőzés és siklóernyőzés, és csak ezután jönnek 6%-os eredménnyel a havas- és jeges sportok.
Vagyis százalékban nézve a kockázat nem óriási, mennyiségét tekintve azonban így is sok emberről beszélünk. Persze a statisztikák puszta számok egészen addig, amíg nem velünk történik meg a baj. A nagy sebességből és a kemény tereptárgyakból - legyen az jég, kő vagy fa - adódóan egyetlen sérülés is éppen elég hozzá, hogy alaposan elintézzen minket. Ez persze nem azt jelenti, hogy egyáltalán ne menjünk síelni, hanem azt, hogy vegyük komolyan és készüljünk fel rá.
A balesetek legfőbb oka az esés, ami leginkább abból adódik, hogy a síelők nem a képességeiknek megfelelő pályán indulnak el, túl gyorsan csúsznak és elvesztik az uralmukat a síléc felett.
A sérülések mintegy 10%-a ütközésből adódik - ezen belül a síelők több ütközést okoznak, mint a deszkások. A balesetek 5%-a a nem megfelelő felszerelés miatt és szintén 5% a liftek használata közben történik.
A balesetek zöme délután következik be, ami köszönhető lehet egy álmosító ebédnek, akár az utána fogyasztott alkoholnak és a felgyülemlett fáradtságnak. A szombati turnusváltás miatt sokaknak a péntek az utolsó napjuk, ezért akkor az említett problémaegyüttes még fokozottabban jelentkezik, és ilyenkor kerül sor a legtöbb sérülésre.
A német adatok szerint a térdsérülés vezeti a baleseti statisztikát 37%-kal - sőt, ha csak a nőket vizsgáljuk, ez az arány majdnem 50%. Második helyen szerepel a váll, 18%-kal, harmadikon pedig a fej, 8% körüli értékkel.
Sose vegyünk félvállról egy fejsérülést: ha nincsenek látható külsérelmi nyomok, vagy azonnali panaszok, attól még mindenképpen vizsgáltassuk meg magunkat. Számítsunk rá, hogy akár 24 órára bent tarthatnak a kórházban, megfigyelésre - ugyanis ha komoly belső sérülés van, akkor az ennyi idő alatt kiderül.
A szakemberek véleménye megoszlik a bukósisak használatát illetően. Például Skóciában 15 év alatt 5%-ról 40%-ra nőtt a sisakot használók száma, de a sérülések aránya nem csökkent. Más statisztikák szerint a sisak 50%-kal csökkenti a fejsérülések esélyét. Például Ausztriában 15, Olaszországban 14, Szlovéniában pedig 13 év alatt kötelező sisakot viselni.
Válaszd utazásod mellé a K&H utasbiztosítást, amit kényelmesen online, pár perc alatt megköthetsz! Tudj meg többet!