2016. július 06.
Nagyobb mennyiségű folyadékot vagy a női táska állandó tartozékait, mint krémet, parfümöt és a kedvenc körömreszelőt már minden rutinos utazó kihagyja a kézipoggyászából, azonban mi a helyzet, ha házi kedvencünket vagy nagy méretű hangszereinket szeretnénk magunkkal vinni az útra? Különleges poggyász 1x1 következik!
(A cikk tartalma frissült: 2024.08.13)
Repülővel közlekedni gyors és kényelmes, azonban számos biztonsági előírásnak kell megfelelnünk, ha gond nélkül szeretnénk feljutni a fedélzetre. Különösen igaz ez, ha kisállattal vagy hangszerekkel felszerelkezve vágnánk neki az utazásnak.
hangszerekkel a levegőben
A hangszerek épségét féltő zenészek minden légitársaságnál más előírásokkal és lehetőségekkel találkozhatnak. Általánosságban elmondható, hogy érdemes külön ülőhelyet venni a hangszernek vagy különleges repülőtokban reptetni feladott poggyászunk, ha szeretnénk elkerülni a sérüléseket.
- Az easyJet járatain például a hangszerek szállíthatók kis méretű kézipoggyászként, ha a méretük tokkal együtt nem haladja meg a 45 x 36 x 20 cm méretet, illetve nagy méretű kézipoggyászként is szállítható, ha a méretük tokkal együtt nem haladja meg a 30 x 117 x 38 cm nagyságot, efelett már nem szállíthatjuk a fedélzeten hangszereinket. A kézipoggyászként történő szállítás feltétele, hogy elegendő hely legyen az ülések fölötti tárolókban, ráadásul a hangszer a megengedett egy darab kézipoggyászának minősül a társaságnál.
- A nagy méretű hangszereket feladott poggyászban lehet általában szállítani (az easyJet-nél a súlyuk így sem haladhatja meg a 75 kilogrammot), vagy vásárolhatunk külön ülőhelyet is a hangszernek, ami kizárólag az ablak mellé szólhat.
- Külön ülőhelyet a legtöbb társaságnál csak az olyan hangszereknek válthatunk, amelyek biztonságosan rögzíthetőek, becsatolhatóak az ülésen.
- A Wizz Airnél azoknak a tárgyaknak, amelyek sem az ülés alatt, sem a fenti csomagtárolókban nem férnek el, külön ülést kell foglalni, és a teljes árú viteldíjat megfizetni.
- A légitársaságnál a csellónál nagyobb méretű hangszer szállítását csak korlátozott engedélyt jelző címke felragasztásával vállalják, mivel ezek méretükből adódóan nem férnek el egy ülésben.
- A Wizzairnél a hangszert csak akkor viheted a fedélzetre, ha a foglaláshoz WIZZ Priority szolgáltatást vásároltál, amely lehetővé teszi, hogy fedélzeti poggyászként magaddal vidd a hangszert.
- A Wizz Air esetében, ha a tok mérete nem haladja meg az 80 cm magasságot és a szélessége és mélysége nem haladja meg a 40 x 23 cm méretet, és a hangszer és a súlya maximum 10 kilogramm, akkor a hangszer kézipoggyászként szállítható.
- A Budapest Airport tájékoztatása szerint a hangszerek csomagszállító-szalagon nem lehet leengedni minősítésük miatt, így ezeket a rakodószolgálat alkalmazottai viszik a repülőgéphez.
- Utazás előtt érdemes tájékozódni a légitársaság oldalán, hogy milyen előírásokkal kell számolnunk!
házi kedvencek a fedélzeten
- Az állatok szállítására szintén légitársaságonként más és más szabály vonatkozik, ezért érdemes ezekről a társaságoknál érdeklődni. Hasonlóan az is országonként változik, hogy milyen beutazási szabályok vonatkoznak a kedvencekre.
- A Wizz Air például nem szállít élő állatokat, ez alól kivételt csak a rászoruló utassal együtt utazó vakvezető kutya képez, amennyiben a kutya rendelkezik a fuvarozás során érintett államok előírásai által megkövetelt dokumentumokkal, illetve megfelel az előírt feltételeknek.
- Az easyJet szintén nem szállít élő állatokat, kivéve a vakvezető vagy segítő kutyákat.
- A Budapest Airport arra hívja fel a figyelmet, hogy állatútlevélről, a mikrochip meglétéről, illetve a nemzetközi oltási bizonyítványról mindenképp gondoskodniuk kell a gazdiknak, de légitársaságonként ettől eltérő feltételeket is találhatunk, így érdemes alaposan utánajárni a kérdésnek az utazás tervezésekor.
- A fapados légitársaságok (Wizz Air, easyJet, Ryanair) nem vállalja a kisállatok szállítását, ezért a hagyományos légitársaságok között érdemes keresgélni, amennyiben szeretnénk magunkkal vinni házikedvencünket.
- Általánosságban elmondható, hogy a fedélzeten utazó kisállat súlya ketreccel együtt maximum 8 kg lehet, illetve ketrec mérete maximum akkora lehet, ami elfér az ülés alatt.
- A csomagtérben maximum 32 kg lehet az állat és a szállító ketrec súlya, ahol utóbbinál figyelnünk kell, hogy stabil, keményfalú legyen, illetve szerepeljen rajta az „élő állat” matrica is.
- Érdemes már a jegyvásárlásnál jelezni, hogy állattal szeretnénk utazni!
- Nézzük meg, hogy a célállomáson milyen papírokra, oltásokra, engedélyekre lesz szüksége az állatnak!
Válaszd utazásod mellé a K&H utasbiztosítást, amit kényelmesen online, pár perc alatt megköthetsz! Tudj meg többet!
K&H utasbiztosítás