2017. február 03.
Az extrém sportok rajongóit az adrenalin és a kihívás hajtja egyre magasabb csúcsokra, azonban a biztonságos túrázáshoz a lelkesedés mellett körültekintésre is szükség van. Az óvatosság azonban nemcsak az extrém túrázóknak, de a hétvégi kirándulóknak sem árt. Télen pedig egy kicsit másképp kell felkészülni.
(kép forrása: pixabay)
Bármilyen banálisan hangzik, érdemes előre megtervezni a túrázást, ez pedig a helyszín kiválasztásával kezdődik. Válasszunk ki egy érdekes úti célt, nézzünk utána, hogy milyen időjárás várható az adott napon/napokon, és tervezzük meg az oda- és visszautazást, ha szükséges, akkor válasszunk szálláshelyet. Külföldi hegyi túra esetén érdemes a lavinahelyzetről, lavinaveszélyekről tájékozódni a baleset elkerülése végett. A túratervezéskor vegyük figyelembe, hogy télen hamarabb sötétedik, tehát az útvonalat úgy kell kitalálni, hogy még sötétedés előtt beérjünk a célba.
pontokba szedtük, mire érdemes figyelni a téli túrázás előtt:
- A tervezés során lényeges pont a megfelelő ruházat kiválasztása.
- Ez azért különösen fontos kérdés, mert komoly baj adódhat a nem megfelelő tartású, esetlegesen beázó cipőből, nem beszélve a fagyási sérülésekről.
- Öltözködjünk rétegesen: ha melegünk lenne, akkor minden további nélkül megszabadulhatunk egy pulcsitól, de ha nincs rajtunk elég ruha, akkor a hegyen, erdőben nincs mit tenni.
- A cipő - mint arról szó volt - kardinális kérdés: legyen kényelmes és meleg. Mérjük fel, milyen terepviszonyokra kell készülnünk és ennek megfelelően válasszunk lábbelit. A Gellért-hegyre elég egy sportcipő is, de rázósabb terepre érdemes speciális túracipőt választani.
- Ha külföldre készülünk, utazás előtt soha ne felejtsünk el utasbiztosítást kötni.
- Ha belföldre készülünk és körültekintően megterveztük túránkat, akkor is érdemes még a túra előtt áttekinteni, esetleg magunkkal vinni a Magyar Természetjáró Szövetség túrajelzésekről szóló füzeteit.
- A füzetekben rengeteg hasznos tanács van az útjelzésekről, a túraútvonalak tervezéséről is.
- Az útjelzési tevékenység célja, hogy a kijelölt útvonalak országszerte egységesen, mindenki számára könnyen használhatók legyenek, az alkalmi turista is biztonsággal igazodjon el. (A füzetek ezen a linken érhetőek el.)
- A túrázás elengedhetetlen kelléke a hátizsák. Itt a praktikumra kell törekedni.
- Túrázóknak szóló szakportálok, köztük a Túrázzvelünk.hu azt javasolja, hogy 35 literes hátizsákkal érdemes nekivágni egy-egy téli túrának. Ekkora hátizsák még kezelhető, és elférnek benne a szükséges kellékek.
- Ha már a kellékeknél tartunk: egy téli hegyi túrára mindenképpen kell napszemüveg!
- A téli túrán a hátizsák szintén kötelező kelléke a termosz és a benne lévő meleg ital, mondjuk tea.
Válaszd utazásod mellé a K&H utasbiztosítást, amit kényelmesen online, pár perc alatt megköthetsz! Tudj meg többet!
K&H utasbiztosítás