jellegzetes hütte ételek és italok a sípályákon
2024. december 08. - Ha az alpesi országokban járjuk a hegyvidéket, esetleg síelünk, előtt-utóbb biztosan belebotlunk egy hangulatos étterembe. Mik a legismertebb hütte ételek?
(a kép forrása: Thomas Pompernigg / Creative Commons 2.0)
Utazásra az orvosok kevésbé kockázatos utazási időszakként a második trimesztert javasolják, a 20. és 27. hét között a vetélés esélye minimális. Repüléskor az első trimeszterben a magzatot a légnyomásváltozás és a légköri kozmikus sugárzás veszélyeztetik, kihatnak a szervfejlődésre is. Az utolsó trimeszterben szövődmények alakulhatnak ki.
A tervezett utazás előtt feltétlenül fontos a kismama és a baba kivizsgálása, a méhszáj állapotának ellenőrzése és az ultrahangos vizsgálat. Hosszabb, időeltolódással járó repülős utazás esetén a vizsgálatokon felül a kismamáknak már napokkal előbb fel kell készíteniük szervezetüket az átállásra.
A Hepatitis A, a járványos gyermekbénulás és veszettség elleni vakcinák nem károsak a kismamákra és a magzatra. A tuberkolózis, kanyaró, mumpsz, bárányhimlő, rubeola és sárgaláz elleni oltás a terhesség ideje alatt nem javasolt. Diphteria, influenza, hastífusz, japán B agyvelőgyulladás elleni oltás, illetve Tetanusz és Pneummococcus vakcina felvétele kerülendő.
Előfordulhat, hogy a légitársaság az utazást megelőzően orvosi igazolást kér a kismamáktól, ezzel is csökkentve annak esélyét, hogy a nyomáskülönbség megindítsa a szülést, vagy egészségkárosodást okozzon. Egyes légitársaságok a 32-34. hetet követően nem vállalják a várandós nők szállítását.
A hosszú repülős, buszos és autós utak megterhelők a várandósok számára, ráadásul az egy helyben üléstől romolhat a végtagok és a baba keringése. A trombózisveszély várandósan a tízszeresére nő, ezért útközben javasolt a gyakori mozgás.
A légitársaságok nem kínálnak extra ellátást, speciális menüt a másállapotban utazóknak.
A biztosítás megkötésekor külön szabályok vonatkoznak a várandós utazókra. A biztosító a 27. hétig mindent térít, ha azonban az anya a 27. héten vagy azután, az utazása során szül, azt már csakis saját költségén teheti meg. A 27. hét után plusz díjért sem köthető utasbiztosítás kismamák számára. A külföldön történő váratlan szülésnél a biztosító a szülést levezető orvos szakvéleménye alapján dönti el, téríti-e költségeket vagy megtagadja a kifizetést. Amennyiben a szülőorvos 27. heti terhességet állapít meg, a szülés díját önköltséggel kell kiegyenlíteni.
Ha korábbi vagy jelenlegi terhességünkre nézve fennáll az alábbiak valamelyike, akkor az utazásnak kiemelt kockázata van:
1. Kismama soha ne utazzon egyedül!
2. Repülőn javasolt a folyosói ülést kérni, hogy könnyebben fel tudjon kelni.
3. A repülőtéri biztonsági átvilágításkor a korai terhesség szakaszában biztonságosabb kézi vizsgálatot kérni.
4. Kerülni kell utazás előtt a gáztermelődést okozó ételeket, mert ez fokozza a hasűri nyomást.
5. A biztonsági övet folyamatosan használni kell.
6. A gyakori végtagmozgatás alapvető.
7. Elengedhetetlen a kismama vércsoportjának ismerete.
8. Azonnali orvosi segítségre van szükség: erős hasi fájdalom, darabos, vagy intenzív vérzés, a magzatvíz elfolyása, a méhösszehúzódások megindulása, erős fejfájás és látási zavarok esetén!
Válaszd utazásod mellé a K&H utasbiztosítást, amit kényelmesen online, pár perc alatt megköthetsz! Tudj meg többet!