közös bankszámla pro és kontra - mi szólhat mellette és mi ellene?
2024. augusztus 04. - Milyen esetekben előnyös a közös bankszámla és milyen típusai vannak? Olvasd el cikkünket, ami hasznos útmutatót ad a megfontolt döntéshez!
A 0 forintos bankszámla komoly vonzerőnek tűnhet, de valóban létezik olyan bank, ahol ez teljesen ingyenes lenne? A válasz aligha meglepő: nem. A 0 forintos bankszámla jellemzően díjmentes számlavezetési díjat jelent, a számlavezetési díj azonban a bankszámla összköltségének csak egy részét teszi ki.
Az ingyenes számlavezetés feltételeként kiköthetik, hogy minimálisan havonta mekkora összeg érkezzen a számládra, a megtakarításod nagyságát, a bankkártya meglétét, illetve az azzal történő vásárlásokat, bizonyos tranzakciók végrehajtását (pl. utalás, csoportos beszedés), avagy a hitelszerződést. Az ingyenesség ráadásul gyakran csak meghatározott időtávra szól, ezt követően ismét a normál díjszabással találod szembe magad.
Minden bankszámla esetében előírás a havonta két alkalommal, maximum 150 ezer forintig terjedő ingyenes készpénzfelvétel, bármely bankjegykiadó automatából. Ám könnyen elfelejtheted: személyenként egyetlen bankszámlára vonatkozik a kedvezmény; hiába van a bankszámlának több tulajdonosa, kizárólag egyikőtök élhet a lehetőséggel. Illetve ha már kétszer vettél fel pénzt, de nem érted el a 150 ezer forintos limitet, a harmadik pénzfelvétel már pénzbe kerül. Hitelkártyára pedig az ingyenesség jellemzően nem vonatkozik.
Ezt meghatározhatják százalékban, fix összegben, kiköthetnek minimum, illetve maximum díjat, és a díja függ attól is, hogy bankon belülre vagy bankon kívülre szól az utalás.
Alighanem a bankkártya éves díja produkálja a leglátványosabb eltéréseket, hiszen akad olyan bank, amely nem számol fel éves díjat, míg másutt ez több ezer forintos tétel is lehet. A díj mértékét befolyásolhatja, hogy dombornyomott vagy vésett a bankkártya, illetve kínálnak-e mellé valamilyen plusz szolgáltatást.
Sok kicsi sokra megy, hiszen egy SMS ára nem tűnik húzósnak, ám a számlával kapcsolatos történések száma (ami a számlamozgások mellett a kártyahasználatot, a netbanki belépéseket is magában foglalhatja) már komoly tételt jelenthet havonta.
Lehet, hogy korábban közömbös volt számodra, mekkora díjat számol fel a bank egy mobilbankos átutalásért, a pénzügyi szokásaid változásával azonban már megjelenhet ez a tétel is az összesítések között.
Tudatos bankszámlaválasztással komoly összeget, akár több tízezer forintot is megspórolhatsz éves szinten, ám itt jön a kérdés: hogyan találd meg ezt a konstrukciót. Számos online összehasonlító kalkulátor segítheti a döntésedet, ám mielőtt belevágnál a számolgatásba, nem árt tisztáznod, milyen elvárásaid vannak a bankszámlával kapcsolatban. Egy 0 forintos számlavezetési díjú bankszámla kétségkívül jól hangzik, ám próbálj ellenállni az ingyenesség csábításának és vegyél figyelembe más szempontokat is.
Nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy az egyik bankszámla jobb lenne, mint a másik, csupán azt lehet mondani, hogy az egyik jobban illeszkedik az igényeidhez, mint a másik. A K&H pedig segít megtalálni a hozzád legjobban illőt: nem neked kell megkeresned a számodra legoptimálisabb bankszámlát, hanem épp fordítva!
K&H-sként 3 hónapig számlavezetési díj nélkül használhatod a bankszámládat, sőt, már a számlanyitáskor digitalizálhatod az új bankkártyád, így az első vásárlással nem kell megvárnod a fizikai bankkártya megérkezését sem! Ezt követően nincs más dolgod, mint a szokásaid szerint bankolni: vásárolj a bankkártyáddal, adj állandó átutalási vagy csoportos beszedési megbízásokat, vagy éppen ellenőrizd az egyenleged gördülékenyen a mobilbankban. Három hónap elteltével pedig olyan számlacsomagot javasol számodra a bank, amely igazodik a bankolási szokásaidhoz.
A pénzügyi szokások változásának egyik látványos jele, hogy az ügyintézés az online térbe költözik. A zsebedben valószínűleg neked is állandóan ott lapul a mobilod, amelynek az appjait naponta akár több órán keresztül is böngészed.
A K&H számlanyitás app segítségével pár perc alatt megnyithatod az új számládat, ezzel megspórolva a sorban állással töltött időt, és a bankfiókok nyitva tartásához sem kell igazodnod.
A számlanyitáshoz elegendő egyet szelfizned és pár adatot megadnod (lefotózni a személyi igazolványod vagy útleveled; lakcímkártyád). Szükséged lesz még stabil internetkapcsolatra és kamerás telefonra (élő telefonszámmal), valamint e-mail címre.
A számlanyitást követően a napi pénzügyeidet is egyszerűen intézheted, akár mobil appon a K&H mobilbankban, akár számítógépen a K&H e-bankon keresztül.
Bankszámlanyitáskor jó eséllyel a díjak alapján döntesz az egyes ajánlatok között, ám számos olyan egyéb tényező is felmerülhet, amit nem árt mérlegelned.
A K&H-nál a mobilod vagy egyéb okoseszközöd segítségével könnyedén fizethetsz! Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Xiaomi Pay – neked melyik a legszimpatikusabb? Tudj meg többet a K&H-nál elérhető okoseszközös fizetési megoldásokról!
Ha ott felejtetted valahol a bankkártyádat, a K&H mobilbankban felfüggesztheted, míg ha elhagytad, pár perc alatt letilthatod és azonnal kérheted is a pótlását. Ha éppen nem jut eszedbe a bankkártyád PIN-kódja az üzlet kasszájánál, akkor sem kell pánikba esned: a K&H mobilbankban ezt is egyszerűen lekérdezheted.
Pár perc alatt rendszeres befektetést is indíthatsz, akár havi 5000 forinttól. Az adataidat elég egyszer megadnod, utána nincs vele több teendőd, hacsak nem szeretnél később változtatni a befektetni kívánt összegen.
A nyaraláson jól jöhet, ha a K&H mobilbankon keresztül gyorsan és kényelmesen megkötheted az utasbiztosításodat, sőt, utastársaid adatait is elmentheted, hogy később már ne kelljen az adatbevitellel bajlódnod.
Még nem vagy K&H-s? Nyiss online bankszámlát a K&H számlanyitás appon keresztül, most akár 10 000 forint jóváírással! Kattints a további részletekért!