bankkártyás fizetés külföldön: útmutató tudatos utazóknak

nincs még K&H bankszámlád?
2021. július 29.
Napjainkban olyan kényelmesen és egyszerűen fizetünk a bankkártyával vagy okoseszközzel, hogy amikor külföldre utazunk, sokszor el is felejtünk utánanézni a célországban érvényes díjaknak és az elérhető fizetési lehetőségeknek. Legyen szó üzleti útról, családi nyaralásról vagy egy gyors kiruccanásról, összegyűjtöttük, mire figyelj akkor, ha külföldön fizetsz. Fontos, hogy utazásod előtt mindig először a számlavezető bankodnál érdeklődj a külföldi kártyahasználat feltételeiről és a várható költségekről, hiszen azok egyediek lehetnek az egyes konstrukciók esetében. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb általános tudnivalókat a külföldi kártyahasználat kapcsán. Kitérünk a költségekre, díjakra és árfolyam számításra, valamint számba veszünk minden lényeges információt, amivel érdemes tisztában lenned egy külföldi út előtt!

A cikk tartalma frissült: 2024.07.30.

bankkártyás fizetés külföldön

nem mindegy, hova utazol!

Valószínűleg az úti célod már megvan: ha EU-s vagy azon kívüli országba utazol, javasoljuk, hogy alaposan nézz utána a fizetési és készpénzfelvételi lehetőségeidnek.

Az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség területén belül egységes szabályokra számíthatsz, sőt, a környező országokba utazva még a Magyarországon népszerű pénzintézetek helyi fiókjainak egy részét is megtalálhatod. 2019. december 15-től az EU tagállamaiban a készpénzfelvétel, kártyás fizetés és átutalások díja megegyezik a szolgáltatások hazai díjával. Ettől függetlenül érdemes itt is kiemelt figyelmet fordítanod a díjtételek megismerésére.

külföldi fizetési lehetőségek: bankkártyák és alternatívák

bankkártya használata

A legtöbb országban a bankkártyás vásárlás ingyenes, azonban ha forint alapú számlához van rendelve a bankkártyád, tudnod kell, hogy a devizában történő fizetés során a bankod a saját – általában deviza eladási – árfolyamán váltja át a vásárlás összegét. Bár a tranzakciót forintban vonják le a számládról, a kártyatársaság euróban vagy dollárban számol, a Mastercard például euróban. Ha pedig a helyi pénznem ettől eltérő (például szerb dinár vagy dán korona), akkor még egy extra devizaváltásra is kerül sor vásárláskor, ezzel is emelve a végösszeget. Ilyenkor először helyi devizából euróra vagy dollárra váltják át a vásárlás összegét, majd a bankod ezt váltja át a számlád devizaneméra (forintra).

Pár éve még előnyben részesítették a dombornyomott kártyákat külföldi vásárlás esetén, mára azonban a lézergravírozással készült kártyák leváltották a korábban dombornyomással készült technológiát és a dombornyomott kártyákkal azonos, korlátozások nélküli használatot tesznek lehetővé. Bankkártyás fizetés előtt azt érdemes ellenőrizni, hogy a kártyán szereplő például Mastercard védjegy vagy logó fel van-e tüntetve az elfogadóhelyen, biztosan tudsz-e ott a bankkártyáddal fizetni.

Az sem árt tudni, hogy emellett a kártyaelfogadó kereskedőknek lehetőségük van egy-egy márkán (Mastercard) belül preferálni, hogy egyes tranzakciók esetén esetleg csak hitelkártyát fogadnak el, így megtörténhet, hogy egy bizonyos kereskedőnél csak ebbe a kategóriába tartozó kártyával fizethetünk.

készpénzfelvétel ATM-ből

A bankkártyás vásárláshoz hasonlóan történik a készpénzfelvétel elszámolása is: a felvett összeget a bankod a tranzakció terhelésekor saját árfolyamán váltja át. A devizaátváltás költsége mellett pedig az automatát működtető társaság is számol fel egy bizonyos szolgáltatási díjat. Ugyanakkor az ATM-es készpénzfelvétel költségei külföldön még így is sokkal kedvezőbbek, mintha egy idegen bank bankfiókjában, egy ügyintéző segítségével vennéd fel. Érdemes továbbá a banki ATM-eket, azon belül is saját pénzintézeted automatáit keresni, más pénzügyi szolgáltatók készülékeinek használata általában külföldön is drágább.

A biztonság fontos szempont: válassz olyan automatát, amely kivilágított helyen, akár bankfiókban vagy bevásárlóközpontban van. Nézd meg, hogy nincs-e az ATM-en valami szokatlan, és ellenőrizd a kártyanyílást, valamint a PIN-kód beütésére szolgáló billentyűzetet is.

Ne lepődj meg, ha a tranzakció végrehajtása után több napig csak zárolt (és nem könyvelt) tételként jelenik meg a tranzakció összege az online banki felületeden, mivel külföldi vásárlás esetén a terhelések feldolgozása, és ezzel együtt az addig csak zárolásban lévő tételek feloldása hosszabb időt is igénybe vehet egyes pénzintézeteknél.

tudtad?

A tranzakciókról szóló tájékoztató SMS a K&H-nál a zárolt összeg alapján kerül kiküldésre, ami eltérhet a későbbi tényleges összegtől, mivel az engedélyezés és a tranzakció tényleges terhelése eltérő árfolyamon történik.

mobil- és okoseszközös fizetés

Miután Magyarországon is elérhetővé váltak a különböző mobilfizetési megoldások, köztük az Apple Pay és a Google Pay, jogosan merül fel benned a kérdés, hogy ezeket külföldön is használhatod-e. Jó hírünk van! Természetesen a mobil- és okoseszközös fizetési megoldások is hasonlóan működnek, mintha bankkártyával fizetnél, így ha olyan üzletbe térsz be, ahol érintéses fizetésre alkalmas POS-terminál van, bátran használd okostelefonod vagy okoseszközöd fizetésre.

Az NFC technológia egyre elterjedtebb fizetési mód, a legtöbb okostelefon már támogatja ezt a funkciót. Az NFC gyors és biztonságos adatcserét tesz lehetővé, használatával egyszerűen, pillanatok alatt fizethetsz. Ehhez még PIN-kódot sem kell megadnod, mobilkészüléked ugyanis ujjlenyomat vagy arcfelismerés útján azonosít téged. Mobiltárcád létrehozásához pedig elegendő a Google Pay, az Apple Pay vagy a K&H-nál elérhető Xiaomi Pay és Garmin Pay szolgáltatást igénybe venni, így külföldön is korlátozás nélkül fizethetsz telefonoddal. Ettől függetlenül mindig legyen nálad a fizikai (plasztik) bankkártya is arra az esetre, ha az érintésmentes fizetés nem lenne elérhető, illetve némi készpénz is, ha esetleg nem lehetséges az elektronikus fizetés.

bankkártyás fizetés külföldön: a legfontosabb tudnivalók

A bankkártyás fizetés külföldön is elterjedt pénzköltési mód, legyen szó szállásfoglalásról, autóbérlésről, tankolásról, vagy a helyi kisboltban, kávézóban történő fizetésről. Íme a legfontosabb szempontok, amelyeket érdemes mérlegelned a külföldi kártyahasználat előtt, hogy a lehető legkedvezőbb költségek mellett tehesd ezt meg.

díjak és költségek

A devizaváltási díj az a költség, amelyet a bank akkor számít fel, amikor különböző devizák között váltasz pénzt. Ha készpénzt veszel fel külföldön, vagy bankkártyával fizetsz egy olyan országban, ahol más a hivatalos pénznem, akkor ez felszámításra kerül.

A bankkártyás vásárlás külföldön és belföldön egyaránt ingyenes, és tranzakciós illeték fizetési kötelezettség sem terheli. A pénzfelvétel viszont már költségesebb művelet lehet, hiszen a készüléket üzemeltető társaság is felszámolja a szolgáltatási díját, valamint a bankod is magasabb díjat állapíthat meg a saját ATM-eken kívüli pénzfelvétel esetére. Továbbá a Magyarországon elérhető, havi 150 ezer forintos díjmentes készpénzfelvételi lehetőség külföldön nem alkalmazható. A díjak terhelése során alkalmazott árfolyam jellemzően eltér a tranzakció terhelése során alkalmazott árfolyamtól. Az alkalmazott árfolyamokra vonatkozóan az adott bank bankkártya szolgáltatásra vonatkozó hirdetménye ad támpontot.

 tipp!

A devizaváltásnak nem minden pénzintézetnél van költsége, és van, ahol kifejezetten a nyári, utazási időszakban elengedésre kerül. Így mielőtt utaznál mindenképp nézz utána a bankodnál az aktuális kedvezményeknek és díjaknak!

árfolyamok

A bankok saját árfolyamon számolnak. Fontos tudni, hogy az egyes bankok sem feltétlenül ugyanazt az árfolyamot alkalmazzák valamennyi, általuk kibocsátott bankkártya esetében, ezért a pontos részleteknek egyedileg érdemes utánajárni.

Újabban olyan helyzettel is találkozhatsz, amikor külföldi bankkártyás fizetés alkalmával a terminál helyi devizában és magyar forintban is felajánlja a vásárlás ellenértékét. Ez a DCC, azaz az úgynevezett dinamikus valutaváltás (Dynamic Currency Conversion) szolgáltatás. Ha a forintot választod, akkor a helyi szolgáltató végzi el a deviza átváltást, jellemzően kedvezőtlenebb árfolyamon, mint a bankod – akár 5-10 százalékkal magasabb jutalék mellett. Ilyenkor tehát a legtöbb esetben a helyi devizát érdemes választanod.

könyvelési idő

Amennyiben igénybe veszed a DCC szolgáltatásra, a vásárlás után kapsz a mobilkészülékedre egy SMS üzenetet, vagy egy push értesítést a tranzakció összegéről. Fontos viszont tudni, hogy a végleges könyvelés csak akkor megy végbe, amikor a POS-készüléket üzemeltető kereskedő bankja elszámol a saját bankoddal. Ennek akár 1-2 nap átfutási ideje is lehet, az átváltási árfolyamot pedig a könyvelés napján alkalmazzák. Így a végleges levonás magasabb vagy alacsonyabb lehet, mint a fizetéskor/üzenet küldéskor mutatott összeg.

biztonság

A csalókra és az adathalászokra sajnos külföldön is oda kell figyelni, azonban a szokásos óvintézkedések betartásával még az egzotikus országokban is elkerülheted az ilyen buktatókat. Fontos, hogy soha ne téveszd szem elől a bankkártyádat, még a vásárlás alkalmával se add ki a kezedből! Külföldi tartózkodásod során folyamatosan kövesd figyelemmel pénzmozgásaidat, hogy bármilyen gyanús tevékenység esetén azonnal intézkedni tudj.

A bankkártya felfüggesztése egy ingyenes, a K&H mobilbank applikációjában is elérhető szolgáltatás. Lényege, hogy segítségével csak arra az időszakra korlátozhatod a kártyád használatát, amikor ténylegesen fizetsz, vagy pénzt veszel fel vele. Majd a használatot követően ismét felfüggesztett állapotba kapcsol: ilyen üzemmódban a kártya nem terhelhető meg, kivédve ezzel az esetleges visszaéléseket. Ez alól azonban kivételt képeznek az előfizetés jellegű tranzakciók, vagyis egy korábban végzett tranzakció alapján a kártya terhelhető.

hogyan készülj fel a külföldi utazásra?

Végül pedig íme néhány szempont, amelyeket érdemes átgondolnod indulás előtt, hogy a nyaraláson valóban a felhőtlen pihenésre és feltöltődésre koncentrálhass!

utazás előtti teendők

Érdemes előzetesen megbizonyosodni arról – különösen EU-n kívüli nyaralás alkalmával –, hogy a bankkártyádat elfogadják-e a célországban. A Mastercard kártyáival szinte sehol nincs gond, ugyanakkor azok a kártyák nem használhatók, amelyeken kizárólag a hazai kibocsátó bank logója szerepel.

Célszerű utánanézni annak is, hogy számlavezető bankod vagy annak leányvállalata működik-e az adott országban, esetleg áll-e szerződésben valamely helyi pénzintézettel. Ilyenkor ugyanis az országon kívül is kedvező, akár a hazaival megegyező díjszabásban részesülhetsz. Emellett térképen előre megkeresheted azokat az ATM-eket és bankfiókokat is, ahonnan szükség esetén készpénzt vehetsz fel.

Utazás előtt minden esetben ellenőrizd a bankkártya érvényességét, nehogy a nyaralás során érjenek kellemetlen meglepetések. Nézd át a kártyához rendelt limiteket is, amennyiben pedig szükséges, állítsd át őket, figyelemmel a várható nagyobb, egyösszegű kiadásokra is, mint a szállásfoglalás vagy gépjárműbérlés díja. Tipp: a biztonság kedvéért csak a fizetés idejére állíts be magasabb költési limitet, ha szükséges, utána állítsd vissza. Például a K&H mobilbankjában ezt egy perc alatt könnyen és díjmentesen megteheted

Emellett érdemes a bankodat is előre tájékoztatni a külföldi tartózkodásról. Az automatikus banki kockázatelemző rendszer ugyanis a szokatlan, külföldi terheléseket gyanús tevékenységként észlelheti és akár a kártyát is letilthatja, nem várt bonyodalmakat okozva ezzel. Ezt K&H-sként az e-bankban és a mobilbankban kezdeményezett üzenetben vagy hívásban is megteheted, de akár egy hozzád közeli bankfiókban is jelezheted.

szükséges dokumentumok és információk

Ellenőrizd, hogy elmentetted-e a banki ügyfélszolgálat elérhetőségét telefonodba, hogy probléma esetén azonnal hatékony segítséget kérhess. Célszerű továbbá magadnál tartani a banki ügyfélazonosító számkódot, valamint személyes irataidat, amelyekre szükséged lehet az esetleges ügyintézés során.

pénzváltás

A készpénz előnye, hogy a modern plázákban ugyanúgy elfogadják, mint a tradicionális helyi bazárokban és butikokban. Egyes helyeken pedig egyenesen hagyománya van a borravalónak, amely elvárásnak a legegyszerűbben kis címletű bankjegyekkel felelhetsz meg.

Nagyobb összegű készpénzt ugyanakkor nem érdemes magadnál tartani, ezért javasolt előre végiggondolni költéseidet és csak a szükséges mennyiséget magadhoz venni. Ha pénzt váltasz, azt soha ne a reptéren vagy az állomáson tedd meg, jellemzően itt a legrosszabbak az árfolyamok. Az utcai pénzváltókkal kapcsolatban pedig érdemes körültekintően eljárni. Ezért célszerű már utazás előtt utánajárni, hol a legcélszerűbb és legbiztonságosabb pénzt váltani az adott országban, vagy még itthon gondoskodni a szükséges készpénz-állományról.

tippek és trükkök a költségek minimalizálásához

Külföldi utazás alkalmával az alapos tervezés a költséghatékonyság kulcsa lehet. A készpénzfelvételi díjak minimalizálása érdekében javasolt egyszerre egy nagyobb összeget felvenni, ezzel is csökkentve a pénzfelvétel fajlagos költségét.

Ha előre megtervezed a kiadásaidat, akkor mindig rendelkezésre áll a szükséges mennyiségű készpénz, ráadásul az utazás végén sem maradnak meg a felesleges bankjegyek.

Ezért hasznos lehet valamilyen költségvetést nyilvántartó applikáció használata, amellyel nemcsak előre tervezhetsz, hanem nyomon is követheted a költéseidet a nyaralás teljes időtartama alatt.

milyen kockázatokra érdemes felkészülni külföldi fizetésnél?

Külföldi nyaralás esetén arra minden esetben érdemes figyelni, hogy egyes szállodákban vagy járműbérlések alkalmával csak a hitelkártyát fogadhatják el. Ennek igénylése pedig hosszabb folyamat: amennyiben nem rendelkezel ilyennel, érdemes már jóval az utalás előtt intézkedni.

utasbiztosítás bankkártyával

Tudtad, hogy a bankkártyádhoz utasbiztosítást is igényelhetsz? Ez jellemzően egy évig érvényes és a legtöbb általánosan felmerülő káreseményre fedezetet nyújt. K&H-s bankkártya esetén az érvényes biztosítás feltétele az aktivált vagy digitalizált kártya, ha pedig nincs nálad, akkor sincs gond: elegendő ismerned a kártyaszám utolsó 6 számjegyét. A legfontosabb viszont a kárbejelentéshez tartozó telefonszám ismerete, amiről a K&H biztosítások esetében kárbejelentés oldalunkra kattintva tájékozódhatsz.

ha baj van…

Még a „szokásosnál” is nagyobb riadalmat okozhat, ha a bankkártyádat külföldön veszíted el, esetleg ellopják tőled. Éppen ezért érdemes előre felkészülnöd, és akár az utazás időtartamára SMS-értesítést igényelned a bankodtól, hiszen így minden tranzakciódról vagy tranzakció kísérletről időben értesülhetsz.

Nézz utána a kártyatiltási lehetőségeidnek, ezt K&H-sként ma már egyszerűen, a K&H mobilbankon keresztül is megteheted. Mindezek mellett pedig légy tudatában utasbiztosításod feltételeinek is, hiszen a legtöbb biztosítónál elveszett bankkártyára is igényelhető kártérítés.

kapcsolódó szolgáltatások:
Betétikártya-szolgáltatás
Hitelkártya-szolgáltatás
Limitmódosítás
Betéti- vagy hitelkártyával történő vásárlás külföldön
Internetbanki és mobilalkalmazási szolgáltatás

 

Tudj meg többet a K&H mobilbankban aktiválható visszapénz szolgáltatásról, vidd magaddal a K&H-s betéti- vagy hitelkártyádat a nyaralásodra & fizess devizaváltási költségek nélkül!

K&H visszapénz

Még nem vagy K&H-s? Tudj meg többet az egyszerű, online számlanyitásról!

K&H online számlanyitás

Lefoglaltad az utazásod & biztosítást kötnél? A K&H utasbiztosítást akár a buszon vagy autóban is megkötheted pár perc alatt!

K&H utasbiztosítás

Jelen hirdetés nem minősül ajánlattételnek, célja pusztán a figyelem felkeltése. A kondíciók módosításának jogát a Bank fenntartja. A termék részletes leírását és feltételeit az Ügyfélszerződés, a Bankkártya és hitelkártya szolgáltatásokra vonatkozó Általános szerződési feltételek, az Üzletszabályzat, valamint a Természetes személyeknek szóló Betéti bankkártya, valamint hitelkártya hirdetmény tartalmazzák, amelyek megtekinthetőek a bankfiókokban és a www.kh.hu internetes oldalon. Az internetbanki és mobilalkalmazási szolgáltatás vonatkozásában a részletes feltételeket a Természetes személyek bankszámláira, betétszámláira, lekötött betéteire, valamint pénztári tranzakcióira vonatkozó Hirdetmény, a természetes személyek részére nyújtott bankszámla, betétszámla és lekötött betét termékekre vonatkozó Általános szerződési feltételek, az  Elektronikus azonosítású banki szolgáltatásokra vonatkozó Általános szerződési feltételek, és az Üzletszabályzat tartalmazza, melyek  megtekinthetők a bankfiókokban és a www.kh.hu internetes oldalon. A K&H mobilbank teljes körű használatára a K&H e-bank felhasználói válhatnak jogosulttá. A K&H visszapénz szolgáltatás feltételeit vonatkozó Részvételi feltételek tartalmazza.