közös bankszámla pro és kontra - mi szólhat mellette és mi ellene?
2024. augusztus 04. - Milyen esetekben előnyös a közös bankszámla és milyen típusai vannak? Olvasd el cikkünket, ami hasznos útmutatót ad a megfontolt döntéshez!
Fontos, hogy pontosan tudd a tervezett bankváltásod indokait. Amennyiben csak a teljes szolgáltatás egyik-másik részével van gondod, érdemes körülnézni a jelenlegi bank egyéb termékei közt, mivel simán lehet, hogy házon belül is van megoldás.
Amennyiben viszont több minden zavar a mostani konstrukcióban, vagy kedvezőbb szolgáltatást találsz jobb számlavezetési díjakkal máshol, ne ijedj meg a váltástól! A keresés közben tisztázd le, melyek a legfontosabb igényeid az új bank felé. Ilyen lehet például a bankfiókok elérhetősége és elhelyezkedése, a nyitvatartási idő, az, hogy van-e ATM a lakhelyed vagy munkahelyed közelében, de az is lehet, hogy számodra az elektronikus szolgáltatások fontosabbak, és az számít, hogy mennyire jó a netbankjuk vagy mobilbankjuk, van-e lehetőség okostelefonnal történő fizetésre, és így tovább.
Sokan azt hiszik, hogy a bankváltás bonyolult folyamat, és nem éri meg a befektetett energiát. Ma már azonban az úgynevezett egyszerűsített bankváltás nagyban megkönnyíti a folyamatot, így például a legjobb esetben régi bankunkba már be sem kell mennünk.
A bankváltás elindítását a számla tulajdonosa a kiválasztott új banknál kezdeményezheti, a bankváltást 13 munkanap alatt lebonyolítja az új és a régi bank egymás között. Egy meghatalmazást kell csak kitöltened az új bankban, amelyben az új bank 2 munkanapon belül felkéri a régit, hogy 5 munkanapon belül adja át neki a következő adatokat az elmúlt 13 hónap vonatkozásában:
Semmiképp se felejtsd otthon a személyes okmányaidat (pl. személyi igazolvány és lakcímkártya), mert a választott új bankodban ezeket fogják kérni a beazonosításodhoz. Illetve vinned kell egy bankszámlakivonatot a jelenlegi bankodtól - ez tartalmazza a jelenlegi számlád adatait.
Az egyszerűsített bankváltási folyamatnak önmagában nincsen díja, így ezzel nem kell számolnod.
Abban az esetben, ha
Ha a jelenlegi számlának nem csak mi vagyunk a tulajdonosai, a számla bezárásához az összes (társ)tulajdonos beleegyezésére szükség van.
A nyilatkozatban meghatározhatod az első munkanapot, amelytől kezdve a különböző tranzakciókat az új számláról kell teljesíteni (ez a dátum azonban nem lehet korábbi, mint a bankszámlaváltási meghatalmazás leadásától számított 13 munkanap). A meghatalmazásban egyúttal a régi számla felmondásáról is rendelkezni tudsz, ami azért lehet fontos információ, mert addig a napig nem tiltja le a bankkártyádat az előző bank, onnantól kezdve viszont nem fogod tudni használni a régi kártyádat.
Az új bankodhoz a megbízások is átköltöznek. Ezek közül a legfontosabbak a bérátutalás és a csoportos beszedési megbízások. Ez azt jelenti, hogy munkáltatód felé nem kell külön jelezned az új bankszámlaszámodat, ezt elintézi az új bankod. Illetve a régi bankodnál meglévő a költöztetéskor élő csoportos beszedési megbízásokat berögzíti neked az új bankod. Neked csupán annyi a teendőd, hogy a költöztetés után egy hónappal leellenőrizd, minden szokásos megbízásod a korábban megszokottak szerint teljesült az új bankodnál is.
Amennyiben a régi bankodnál rendben lezajlik a számlazárás, az egyenleget átutalja az újonnan nyitott számládra, és az új számládon jelennek meg a megtakarításaid. A kiegészítő szolgáltatások – így az SMS értesítő vagy a mobilbank – használata nem áll a váltás útjában, de ha szeretnéd ezeket használni az új számládhoz is, vagy az új banknál elérhető plusz szolgáltatásokat igénybe venni, érdemes megérdeklődni a bankváltáskor a fiókban, hogy ezeket a későbbiekben telefonon vagy online is meg tudod-e igényelni, vagy csak személyesen, bankfiókban intézhető.
További információra van szükséged? Itt mindent megtalálsz a bankváltásról!
Még keresed az ideális bankszámlát? Nézz körül a K&H számlacsomagok között és nyisd meg számlád online, pár perc alatt!