közös bankszámla pro és kontra - mi szólhat mellette és mi ellene?

nincs még K&H bankszámlád?
2024. augusztus 04.
Életünk egyik legboldogabb és legmeghatározóbb napja a házasságkötés, ami után arról is dönteni kell, hogy mi legyen a frissen alakult család pénzügyeivel. A közös kassza mellé remek megoldás lehet egy közös bankszámla megnyitása, ahol együtt, egy helyen kezelhetjük a háztartás bevételeit és kiadásait. Cikkünkben a közös bankszámla témakörét járjuk körbe egy kicsit alaposabban azok valamennyi előnyével együtt.

Közös bankszámla

milyen változást hozhat pénzügyek terén az együttélés vagy a házasság?

Noha manapság az együttélés már teljesen bevett szokás az esküvő előtt, párunk pénzügyeiről nem biztos, hogy mindent tudunk, hiszen ahány pár annyi szokás. Manapság már hazánkban is egyre elterjedtebb a házassági szerződés, ami számos pénzügyi, jogi és tulajdonviszonyra vonatkozó kérdést tisztáz már a kezdetekkor. Természetesen nem kell Sheldon Coopernek lenni ahhoz, hogy elfogadjuk ennek a dokumentumnak a létjogosultságát, főleg akkor, ha két nagyon eltérő anyagi helyzetű ember dönt úgy, hogy összeköti az életét.

milyen megoldások lehetnek a közös pénzügyek / kiadások kezelésére?

külön kassza

Mindkét fél megtartja a saját bankszámláját, amire a saját jövedelme érkezik. Ilyenkor a kiadásokat közösen, akár jövedelemarányosan megosztva viseli a két fél.

A külön kassza előnyei

  • Ha az egyik számlán esetleg nincs elég fedezet a havi kiadásokra, a másikat segítségül hívhatjuk.
  • Esetleges vitás esetekben könnyebb ellenőrizni (ki és mit tett hozzá a közöshöz).
  • Nem kell minden fillérről elszámolni a házastárssal.

A külön kassza hátrányai

  • Költségesebb, hiszen több bankszámlát kell fenntartani és fizetni a kapcsolódó költségeit.
  • Igényel némi odafigyelést a felek részéről, hiszen a közüzemi számlákat jellemzően az egyik fél fizeti, ilyenkor a feleknek célszerű elszámolniuk egymás között.
  • Előfordulhatnak problémás esetek (költségek elosztása utólag a közös költésekből, a felek mennyit adnak bele a közösbe, minden jövedelemre rá lát-e a másik fél stb.).
részben közös kassza

Mindenkinek van saját bankszámlája, de a mindkettőnket érintő pénzügyeket közösen rendezzük. A kiadásoknak akár egy közös számlát is nyithatunk, amelyre vagy azonos arányban, vagy jövedelemarányosan rakjuk a pénzt havi gyakorisággal.

A részben közös kassza előnyei

  • Nem kérdés, hogy mikor ki fizet, hiszen a közös költségeket erről a számláról fizetjük.
  • A saját számlán maradó pénzből mindenki annyit költ, amennyit akar.

A részben közös kassza hátrányai

  • A saját számlák mellett pluszban egy közös számlát is fenn kell tartani.
  • Olyan számlát kell vagy legalábbis célszerű találni, ahol mindkét fél egyenrangú tulajdonosnak számít.
közös kassza

Közös számla, közös kiadások, közös megtakarítások. A legtöbb bankszámlának lehet két tulajdonosa is, a társszámla-tulajdonosok ugyanolyan jogokkal rendelkeznek, azaz a pár tagjai egyenrangú tulajdonosnak számítsanak.

A közös kassza előnyei

  • Olcsóbb, hiszen csak egy bankszámlát kell fenntartani.
  • Könnyebb tervezni a jövőre (pontosan látni, mennyi a közös vagyon, milyen egyéni és közös költések vannak, ténylegesen mekkora összeg, ami megtakarítható stb.).

A közös kassza hátrányai

  • Ha bármilyen probléma merülne fel az elektronikus banki csatornákkal, akkor a közös számla ideiglenesen nem lehet elérhető.
  • A meglepetések anyagi oldalát körültekintően kell megtervezni, hiszen mindketten látjuk az egyes költéseket.

röviden a közös bankszámláról

mit takar pontosan a közös bankszámla?

A közös bankszámla létrehozását több tényező is indokolhatja. Ezen keresztül párunkkal együtt hozzáférhetünk a közös kasszához, amiből fedezhetjük a közös költségeket, pontosan számon tartva a háztartás bevételeit és kiadásait. A költségek szempontjából a közös bankszámla kifejezetten kedvező megoldást jelent, hiszen ezáltal megspórolhatók a külön számlák külön számlavezetési díjai.

mire érdemes figyelni a közös bankszámlánál?

Ha egy számlához társtulajdonos kapcsolódik, ők innentől kezdve önállóan intézhetik a banki ügyeket. A legkomolyabb kockázat abból adódhat, ha a társtulajdonos nem megfelelően kezeli a hozzáféréshez szükséges adatokat, például a jelszót vagy az azonosító kódokat, és ezek illetéktelen személy kezébe kerülnek. Ilyenkor egyetemleges felelősség alapján nekünk is helyt kell állni a társunk hibájáért.

Minden esetben érdemes például felhívni a társunk figyelmét arra, hogy ne kattintsanak gyanús linkekre, ne töltsenek le fájlokat akkor sem, ha azok látszólag a bank nevében érkeztek, valamint soha ne adjanak meg személyes adatokat ezeken a felületeken. További információ biztonsági tippek ide kattintva.

Emellett azt sem árt tudni, hogy inkasszó esetén mindkét fél pénze érintett, tehát a másik fél sem fér hozzá a pénzéhez.

mi a helyzet, ha már nincs szükség a közös bankszámlára?

Ahogy a közös bankszámla megnyitására, úgy annak megszüntetésére is gyakran merülhet fel igény. Nézzük is meg röviden, milyen szabályok vonatkoznak rá!

ki szüntetheti meg a közös bankszámlát?

Ha a bankszámla közös tulajdonban van, akkor mindenben egyenrangú felek vagyunk és a legfontosabb kérdésekben is közösen döntünk. Így a szerződéses konstrukciót csak együttesen változtathatjuk meg, de a felmondást mindkét fél a saját maga vonatkozásában bármikor megteheti, ám a másik társtulajdonosnak nem kezdeményezheti a szerződés felmondását. Közös tulajdonú bankszámla esetén arra érdemes figyelni, hogy ha a bankkal egyéb (kiegészítő) szerződéseket is kötöttünk, akkor ezeket külön-külön kell felmondanunk.

kapcsolódó szolgáltatások:
számlavezetés
Internetbanki és mobilalkalmazási szolgáltatás [K&H számlanyitás applikáció, K&H e-bank, K&H mobilbank, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Xiaomi Pay, Fitbit Pay]
betétikártya-szolgáltatás [K&H lakossági bankkártyák]

 

Nektek is jól jönne egy közös bankszámla? Tudj meg többet & nyiss számlát kényelmesen, online!

K&H online számlanyitás

Jelen tájékoztató marketingjellegű közleménynek minősül és nem minősül ajánlattételnek, célja pusztán a figyelem felkeltése. A termék, szolgáltatás részletes leírását, kondícióit a vonatkozó Szerződés, a lakossági bankszámla, betétszámla, és lekötött betét termékek Általános szerződési feltételei, a bankkártya és hitelkártya szolgáltatások Általános szerződési feltételei, az elektronikus azonosítású banki szolgáltatások Általános szerződési feltételei, a K&H Bank Üzletszabályzata, a Természetes személyek számláira, betéteire, pénztári tranzakcióira vonatkozó hirdetmény, a K&H betéti bankkártya és hitelkártya természetes személyek részére hirdetmények. A hivatkozott dokumentumok megtekinthetők a bankfiókokban és a kh.hu internetes weboldalon. A K&H mobilbank teljes körű használatára a K&H e-bank felhasználói válhatnak jogosulttá. A Bank a kondíciók megváltoztatásának jogát fenntartja.