hogy alakultak a személyi kölcsön kamatok az infláció tekintetében?
2024. december 09. - Milyen hatással van a változó infláció a hitelekre? Hogyan hozhatunk okos pénzügyi döntéseket? Ezeket érdemes tudni a személyi kölcsön kamatok alakulásáról.
A túlságosan meleg levegő alapvetően kihat az életminőségünkre. Egyrészt természetesen kényelmi szempontból: a felforrósodott lakásban aligha érezzük jól magunkat, és nem tudunk a teendőinkre koncentrálni. Főleg, ha az éjszakák sem hoznak enyhülést – és bizony az ún. trópusi éjszakák száma is csak nőni fog -, és a pihenésnek, nyugodt alvásnak is búcsút inthetünk.
Mindez az egészségünkre is negatívan hathat. A szoba hűtése különösen fontos, ha idősek, gyermekek vagy betegek is vannak a családban, a hőség ugyanis rájuk igazán veszélyes. De a tartós kánikula egy egészséges embernél is könnyen vérnyomásingadozást, migrént vagy levertséget okozhat. Az alváshiány vagy a nem minőségi pihenés pedig dekoncentráltsághoz, teljesítménycsökkenéshez vagy kedvetlenséghez vezethet.
A leginkább kézenfekvő megoldás a meleg kinn tartására nem is lehetne más, mint a redőny. Ha nappal végig lehúzva tartjuk és kellemes félhomályban vannak a helyiségek, sokkal kevésbé melegszik majd át a lakás. Emellett előnye az is, hogy a zajhatások ellen is véd.
Ezzel együtt nincs mindenhol lehetőség redőny kiépítésére. Főleg társasházaknál szokott gond adódni ezzel. Ilyenkor sincs minden veszve, hiszen a redőny „kistestvérével”, a reluxával is elérhetünk hűsítő hatást. A reluxa az ablak szoba felőli oldalára kerül, így valóban semmi akadálya, hogy bárhol alkalmazzuk. A sötétítő függönyt is érdemes átgondolni, akár a redőny, reluxa kiegészítéseként is. Napjainkban már kifejezetten fényzáró függönyök is kaphatók, amik kiválóan állják útját a hőségnek.
Tagadhatatlan, hogy a légkondicionáló berendezések az otthoni hőmérsékletszabályozás királyai. A klímákon belül többféle típust is megkülönböztethetünk. A legkorszerűbbnek a split klímák számítanak, amik egyfelől kiemelkedően hatékonyak, másfelől pedig csendesek és energiatakarékosak. Mellettük szól az is, hogy míg nyáron hűteni, télen fűteni tudjuk velük a lakást.
Sajnos a klímával is hasonló a helyzet, mint a redőnnyel: van, ahol nem lehet beszerelni őket. Ha nincs lehetőségünk hagyományos légkondira, akkor a mobil klíma is megoldás lehet. Az ilyen gépek nem igényelnek szerelést, mégis képesek lehűteni az otthonunkat. Mivel hordozható berendezésekről van szó, mindig abba a helyiségbe vihetjük őket, amit épp hűteni akarunk.
Hogy milyennek érezzük a lakásunkat, az nagyban függ attól is, hogy milyen a levegő minősége. A nedves levegő melegebbnek hat, ezért aztán egy párátlanító is sokat enyhíthet a kánikulán. Ezek a készülékek összehasonlíthatatlanul olcsóbbak, mint a klímák, igaz, a hatékonyságuk sem olyan kiemelkedő.
Nem lehet elmenni szó nélkül a fan coil rendszerek mellett sem. Ezek a radiátorhoz hasonló, a falra szerelhető készülékek nemcsak fűteni, de hűteni is képesek, méghozzá csendesen és környezetbarát módon. Mellesleg alig vesznek el helyet a szobákból és a kültéri egységgel sem kell számolnunk.
Sokan talán nem is tudják, de bizony a hőszivattyúkkal is lehet hűteni a lakást. A legtöbb manapság kapható termék erre alapból képes, de átalakítással lényegében bármelyik hőszivattyú „klímává” alakítható. Így, ha már eleve rendelkezünk hőszivattyúval, mindenképp érdemes ezt használni hűtéshez is. Azt azonban nem árt tudni, hogy a radiátorok nem igazán alkalmasak a hideg leadására. Amennyiben tehát hőszivattyúval tennénk hűvössé az otthonunkat, panelfűtést vagy hűtőmennyezetet kell beszereltetnünk.
Ha pedig ezek kész vannak, már semmi akadálya, hogy olcsón és zöld módon tegyük kellemessé a hőmérsékletet, bármekkora kánikula tombol is odakinn. A hőszivattyúk a lehető legkörnyezetbarátabban működnek és napelemmel is kombinálhatók, hogy a rezsiszámlánk is sokkal alacsonyabb legyen.
Egyszerű, kedvező árú, saját kezűleg kivitelezhető. Pontosan ezeket az előnyöket kínálják a hővédő ablakfóliák. A speciális anyagból készült termékek csökkentik az ablakokon beáramló meleget, ezzel segítik a lakás temperálását. A minőségi fóliák akár 80%-os teljesítményre is képesek, azaz jelentős hatást érhetünk el velük. Akkor is megéri feltenni őket, ha van klímánk, mert a fóliáknak hála kevesebbet kell majd mennie a légkondinak, ami spórolást jelent.
A ventilátorok a hőérzetet úgy csökkentik, hogy a bőr párologtatását segítik, ezért van közvetlen hűtő hatásuk a testre. Ventilátorokból nagyon sokféle található a boltok polcain: a hagyományos álló ventilátorok mellett igen kelendőek a helytakarékosabb oszlopventilátorok, de a mennyezeti ventilátorokra is nagy az igény. Utóbbiak egyben világítótestként is szolgálnak, vagyis két legyet üthetünk egy csapásra.
Légkondi, ventilátor vagy fan coil nélkül is sokat tehetünk azért, hogy elviselhetőbb körülmények között éljünk a rekkenő hőségben is. Az okos, átgondolt szellőztetés például aranyat érhet. Ha tehetjük, mindenképp a hajnali órákban tárjuk szélesre az ablakokat és ajtókat. Ilyenkor van ugyanis a leghűvösebb, és a felkelő napnak még nincs olyan nagy ereje. Tovább fokozhatjuk a hatást, ha kereszthuzatot csinálunk, és az egymással szemben lévő nyílászárókat nyitjuk ki.
Napközben pedig kapcsoljuk ki azokat a gépeket, amiket épp nem használunk. Minden elektromos berendezés hőt termel, ami csak hozzájárul a kánikula fokozásához. Nem célszerű tehát bedugva hagyni a tévét, a mobiltöltőt vagy a kávéfőzőt, mert a sok kicsi sokra megy.
Nemcsak odabenn, hanem a ház külső oldalán is védekezhetünk a lakás felmelegedése ellen. Az ablakokhoz, ajtókhoz vagy a teraszhoz napernyőket és kültéri árnyékolókat tehetünk, amik védik a házat a közvetlen napfénytől. Egyre népszerűbbek a modern, elegáns megjelenésű napvitorlák, amelyek magassága és dőlésszöge változtatható. Előnye továbbá, hogy vízlepergető hatású, kiszűri a káros UV sugarakat, illetve visszaveri a hő jelentős részét.
Egyre többet hallani az ún. “hőszigetelő”, azaz a nanotechnológiás kerámia alapú festékről, amely a hőszigetelés és hővisszaverés feladatát is ellátja. A tetőtön és falakon alkalmazható festék apró kerámiagömböcskékből áll, amelyek visszaverik a napfény infrasugarait.
Családi házaknál kiváló választásnak számítanak a növény falak. Futtassuk fel az oldalfalakat vagy akár a tetőt is növényekkel, mert természetes módon klimatizálják majd a házunkat. A kerti tavakkal és szökőkutakkal is ugyanilyen hatást érhetünk el, arról nem is szólva, hogy mennyire jól mutatnak az udvaron.
A házi praktikákat fontos megismerni, az esetek többségében azonban a gépesített klimatizálás nyújthat valódi segítséget. Egy légkondi vagy fan coil, esetleg egy hőszivattyú azonban több százezres, ha nem milliós kiadást jelent, amit nem biztos, hogy azonnal, könnyedén ki tudunk fizetni. Ekkor nyújthatnak segítséget a K&H szabadfelhasználású hitelei, melyek végig fix kamattal és törlesztőrészlettel garantálják a kiszámíthatóságot.
Tudj meg többet & vágj bele a lakáshűtési terveid megvalósításába!