2024. december 08.
2025-ben több változás is történik a hazai lakossági hitelek világában, így többek között például bizonyos feltételek teljesülése esetén lehetőség nyílik az ún. munkáshitel igénylésére is. Ez a konstrukció egy kicsit a diákhitelre, egy kicsit a babaváróra hasonlít, de miről is van szó? Milyen feltételekkel lehetünk jogosultak erre a hitelre, mire kell odafigyelni, ha igénybe szeretnénk azt venni? Az alábbiakban minden kiderül.

Munkáshitel

mit kell tudni a hitelről?

2025. januárjától igényelhető ez az új konstrukció, melynek feltételeiről, szabályairól számos kérdés merülhet fel bennünk. A munkáshitel kétségtelenül kedvezőbb, mint a piaci kamatozású kölcsönök, bizonyos feltételek nem teljesülése esetén azonban szigorúbbá is válhat azoknál, ezért érdemes megismerkedni az általános tudnivalókkal, valamint a kockázatokkal is.

Az igénybe vehető maximális összeg 4 millió forint: a hitel szabadon felhasználható, és a rá vonatkozó, főszabály szerint a teljes futamidőre kiterjedő kamattámogatásnak köszönhetően ez után kamatot sem kell fizetni, azt ugyanis az állam vállalja át, azonban az állami kezességvállalás után évi 0,5 százalékos kezességvállalási díjat szükséges fizetni. A kölcsön futamideje maximum 10 év, előtörlesztésre azonban lehetőség van: a hitelintézet ebben az esetben előtörlesztési díjat nem számíthat fel.

Amennyiben az igénylő nő és a terhesség 12. hetét meghaladóan várandós – akár az igénylés pillanatában, akár azt követően –, esetleg gyermeket fogadott örökbe, és az engedélyező határozat a kérelem benyújtását követően vált véglegessé, lehetőség van a törlesztés két évig történő szüneteltetésére. Ikergyermekek születése esetén az adós kérelmezheti, hogy a moratórium ideje még egy évvel meghosszabbodjon. A második gyermekre tekintettel újabb két éves szüneteltetés kérhető. A hitel 10 éves futamidejébe nem számítják bele az első moratórium 2 évét.

Lehetőség van arra is, hogy a hitel vissza nem térítendő támogatássá váljon: az igénylő nő második gyermekének érkezése esetén a tartozás 50, a harmadik gyermeknél 100 százaléka elengedésre kerül.

a jogosulti kör

A konstrukció elnevezéséből is következtethetünk már arra, hogy a társadalom egy speciális, pontosan meghatározott köre számára lesz lehetőség a munkáshitel igénybevételére. Az folyamodhat ezért a hitelért, aki jelenleg nem rendelkezik érvényes felsőoktatási intézményben hallgatói vagy tanulói jogviszonnyal, és ilyen intézményekben korábban sem szerzett diplomát. Feltétel még a társadalombiztosítás fennállása, továbbá az, hogy az igénylő rendelkezzen egy heti legalább húsz órás munkaviszonnyal, ha pedig vállalkozóként dolgozik, az így elért jövedelmének kell elérnie – vagy meghaladnia – a heti húsz órás munkaviszonyban foglalkoztatottak átlagos jövedelmét.

Ezen kívül egyéb feltételeknek is meg kell felelni, amik részben megegyeznek azokkal, melyeket az egyéb banki hitelek igénylésekor támasztanak velünk szemben: jogosult lehet a munkáshitelre, aki magyar állampolgár vagy jogszabály szerint annak kell tekinteni, aki a szabad mozgás és a három hónapot meghaladó tartózkodás jogát gyakorolja az ország területén, továbbá, aki tartózkodási jogosultsággal rendelkezik vagy aki hontalannak minősül – azaz akit egyetlen ország sem ismer el állampolgárjaként.

A munkáshitel a fiatalokat hivatott segíteni, így az életkorra vonatkozó előírás, hogy az igénylő csak az lehet, aki már betöltötte a 17., de még nem töltötte be a 26. életévét. Az egyéb feltételek közé tartozik a magyarországi lakcím megléte, a büntetlen előélet, a köztartozásmentesség, valamint a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR) nyilvántartott tartozás hiánya – kivéve, ha a tartozás már rendezésre került.

Fontos, hogy az igénylőnek – a fentiek bizonyítása mellett – egy 30 napnál nem régebbi okirattal kell igazolnia azt, hogy a kölcsön iránti kérelem benyújtásakor és azt megelőzően legalább 3 hónapja folyamatosan rendelkezik társadalombiztosítással. Aki munkáshitelt szeretne igényelni, annak vállalnia kell, hogy a folyósítástól számított öt évig bejelentett magyarországi lakcímmel rendelkezik és munkát végez, és azt is, hogy jelenleg rendszeres, a törlesztést lehetővé tevő jövedelemmel rendelkezik. Ugyanazon igénylővel hitelszerződés csak egy alkalommal köthető.

mi történik, ha nem teljesülnek a feltételek?

Az, hogy a hitelfelvevőnek születik-e gyermeke, a kamatmentességet nem érinti, a szerződési feltételek megszegése esetében azonban az adós attól akár el is eshet. Amennyiben a kölcsön folyósításától számított 5 éven belül megszűnik az utolsó magyarországi lakcím is, esetleg a társadalombiztosítási jogviszony szűnik meg legalább 90 napnyi időtartamra, a kölcsöntartozás hátralévő összegére vonatkozóan a kamattámogatás megszűnik.

Ezen kívül a hitelfelvevő büntetőkamat megfizetésére is köteles: a korábbi években igénybe vett kamattámogatást az arra való jogosultság megszűnését követő 120 napon belül egy összegben vissza kell fizetni a kincstárnak, a tartozás fennmaradó része után pedig meglehetősen magas összegű kamatfizetési kötelezettségre számíthat.

A kamattámogatás megfizetésére a kormányhivatalnál méltányosságból részletfizetés engedélyezése kérhető, ehhez azt kell igazolni, hogy az egyösszegű teljesítés a családi, jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeinkre is tekintettel aránytalan terhet jelentene.

mit tehetünk, ha nem vagyunk jogosultak a munkáshitelre?

Amennyiben egy kisebb összegű, szabadon felhasználható hitelre van szükségünk, de a munkáshitel valamely feltételének nem felelünk meg, nincs ok a kétségbeesésre, hiszen a K&H személyi kölcsön igénylése akár otthonról, néhány kattintással is megtörténhet. Ez jó megoldás akkor, ha stabilitásra és kiszámíthatóságra vágyunk, hiszen mind a kamat, mind a törlesztőrészlet összege változatlan marad a teljes futamidő alatt. Az igényléshez nincs szükség ingatlanfedezetre, kérhetünk törlesztési biztosítást, sőt, bármikor díjmentesen előtörleszthetünk, így, ha egy nem várt kiadás miatt megszorulnánk, ez a konstrukció tökéletes segítséget jelenthet.

Amennyiben lakást szeretnénk vásárolni, a K&H lakáshitel ajánlatát érdemes átböngészni: itt választhatjuk a K&H zöld lakáshitelét, melyre a szerződésben írt Zöld feltételek teljesülése esetén 0,5 százalékos kamatkedvezményt kaphatunk, de léteznek vásárlásra vagy építésre, felújításra fordítható változó és végig fix kamatozású Minősített Fogyasztóbarát jelzáloghitelek is, 3,2 százalékos THM-mel továbbra is elérhető a CSOK Plusz államilag támogatott hitel gyermekvállalással akár 50 millió forintig, a babaváró hitel, melyre kamattámogatással mindössze 0,6 százalékos THM vonatkozik, de egy kedvezőbb kamatozású lakáshitel segítségével akár a meglévő hiteleinket is kiválthatjuk.

K&H lakáshitel – THM: 7,5–8,6%
K&H babaváró hitel – THM kamattámogatással: 0,6%, THM kamattámogatás nélkül: 9,6%
Minősített Fogyasztóbarát jelzáloghitel – THM: 7,5–8,6%
CSOK állami támogatások és hitelek, CSOK plusz államilag támogatott hitel – THM: 3,2%
K&H személyi kölcsön – THM: 11,1–22,4%


Nézd meg hitelkonstrukcióinkat & válaszd az igényeidnek legmegfelelőbbet!

K&H lakáshitel

állami támogatású hitelek

K&H személyi kölcsön

Jelen tájékoztatás nem minősül ajánlattételnek. A kondíciók módosításának jogát a Bank fenntartja. A K&H személyi kölcsön, K&H lakáshitel, Minősített Fogyasztóbarát jelzáloghitel, termékre vonatkozó egyéb részleteket és a hatályos hirdetményt megtalálhatod a termék oldalon található "dokumentumok" címszó alatt. A hirdetésben szereplő kamatok, díjak, költségek, THM értékei az aktuális Hirdetmény szerint kerültek megállapításra. A kölcsönszerződés megkötése minden esetben a Bank által végzett hitelbírálat függvénye. az aktuális hirdetmény tartalmazza, melyek megtekinthetők a bankfiókokban és a www.kh.hu internetes oldalon. A munkáshitel részletes leírását és feltételeit a munkáshitel részletszabályairól szóló 372/2024. (XI. 29.) Korm. rendelete tartalmazza. A babaváró termék részletes leírását és feltételeit a babaváró támogatásról szóló 44/2019. (III.12.) Korm. rendelet, továbbá a vonatkozó ügyfélszerződés, a Lakossági Hitelek Általános szerződési feltételei, az Üzletszabályzat, valamint a 44/2019. (III.12.) Korm. rendelet alapján nyújtott K&H Babaváró hitel kondícióiról Hirdetmény tartalmazzák, amelyek megtekinthetőek a bankfiókokban és a kh.hu internetes oldalon. A hirdetésben szereplő kölcsönt a Magyarország Kormánya által biztosított babaváró támogatással nyújtjuk. A CSOK Plusz termék részletes leírását, illetve feltételeit a 518/2023. (XI. 30.) számú családok otthonteremtését támogató kedvezményes CSOK Plusz hitelprogramról szóló Kormányrendelet, a vonatkozó szerződés, az Általános Szerződési Feltételek, a K&H Bank Üzletszabályzata, valamint az aktuális hirdetmény tartalmazza, melyek megtekinthetők a bankfiókokban és a www.kh.hu internetes oldalon. A hirdetésben szereplő CSOK Plusz hitelprogram részét képező támogatásokat Magyarország Kormánya nyújtja. A THM nem tükrözi a hitel kamatkockázatát. A THM meghatározása az aktuális feltételek és a hatályos jogszabályok figyelembevételével történt, a feltételek változása esetén a mértéke módosulhat.