minden, amit tudnod kell a nyugdíjbiztosításról
2024. november 03. - Megtakarítás, adókedvezmény és biztonság: készüljünk fel együtt a gondtalan nyugdíjas évekre! Fedezd fel a nyugdíjbiztosítás előnyeit!
A környezettudatosság általában nem az otthonunk teljes átalakításával kezdődik, pedig egy ilyen nagyobb léptékű változással nagyobb hatást is érhetünk el! Bár ma még a passzívház építése vagy otthonunk passzívvá alakítása a pénztárcánkat lenullázó projektnek tűnik, már csak azért is érdemes lehet ebben gondolkozni, mert az Európai Unió döntése alapján 2021-től már csak és kizárólag alacsony energiafelhasználású házak épülhetnek majd! De mit is jelent ez pontosan és hogyan vágjunk bele? Összegyűjtöttünk minden fontos tudnivalót a passzívházakról!
A passzívház magasan kitűnik a különböző típusú környezetkímélő, energiatakarékos háztípusok közül, ugyanis kiemelkedő hőszigetelése miatt extrém alacsony az energiaigénye. Ez az energiatakarékos háztípus Németországból ered, mára pedig már több mint 32 000 ilyen ház épült eddig csak Európában! A passzívház különlegessége, hogy a kívánt hőmérséklet eléréséhez viszonylag kis hőmennyiségre van szüksége, amit főleg a megfelelő tájolással, nyílászárókkal és különleges ablaküvegekkel tud elérni a napsugárzás, az épületben tartózkodó személyek és műszaki berendezések segítségével. Emellett valamilyen (csekély mértékű) fűtésre általában szükség van, például hőszivattyús kazánnal is meg lehet oldani. A fűtéshez a csövek a falban, a mennyezetben és a padlóban is jelen vannak az egységes hő elérése és az energia leghatékonyabb felhasználása miatt. Ezeknek a rendszereknek köszönhetően télen fűthetünk, nyáron pedig hűthetjük a házat a benne cirkuláló meleg- és hidegvízzel.
A passzívházakat a legtöbb ember azért kedveli, mert egységes, kifejezetten kellemes hőérzetet biztosítanak, nincs olyan nagy hőmérséklet-ingadozás, mint a legtöbb, kevésbé korszerű eljárással épült téglalakásban. Emellett soha nincs huzat és a falak sem árasztanak hideget magukból: kiemelkedő szigetelésüknek és a falakban lévő fűtéscsöveknek köszönhetően a belső felületek hőmérséklete mindig megegyezik a ház belső levegőjének hőmérsékletével.
Ez úgy lehetséges, hogy a falak legalább 50 cm vastagok, az ablakokhoz pedig legalább 3 rétegű üveget használnak. Másik nagy előnye, hogy a szellőzőrendszerének köszönhetően friss a levegő, nem kell tartanunk penészedéstől, hiszen a páratartalom azonos szinten tartható, ami a korszerű és rendkívül hatékony hőcserés szellőztető-berendezésnek köszönhető.
Ha ez még mind nem lenne elég, hihetetlenül alacsony a fűtési költsége és a minimális energiafelhasználása miatt a CO2 kibocsátása is elenyésző. Ezeken a házakon általában nincs kémény, így a tüzelésből származó káros anyagok nem jutnak a levegőbe, és a ház tulajdonosait sem fenyegetik a gázhasználattal járó veszélyek. Összességében elmondható, hogy a hagyományos épületekhez képest 80-90% energiát takarítanak meg, hiszen amíg egy téglaszerkezetű épület 300-400 kWh/m2/év energiát használ fel, addig a passzívház esetében 15 kWh/m2/évvel számolhatunk.
A meglévő épületek passzívvá alakítása — bár a legújabb technológiákkal többé-kevésbé már lehetséges —, nem túl költség- és időhatékony a szakemberek szerint, mivel a régi épületek tervezése és felépítése során az energiatakarékosság, mint szempont nem szerepelt. Ez az átalakítás csak abban az esetben lehet gazdaságos, ha a ház műszaki szerkezete egyébként is felújításért kiált, és rendelkezik azokkal az adottságokkal, amik lehetővé teszik az egyszerű energetikai korszerűsítést. Fontos szempont emellett az épület tájolása, a belmagasság, illetve hogy van-e pince a házunk alatt. Terveinket mindenképp érdemes megvitatni hozzá értő szakemberekkel és ezután meghozni a döntést, ugyanis lehet, hogy gazdaságosabb eladni a meglévő házunkat és belevágni az építkezésbe, ha valódi passzívházat szeretnénk. Ha nem ragaszkodunk a passzívházhoz, folyamodhatunk kisebb átalakításokhoz is, amelyek fenntarthatóbbá, energiatakarékosabbá varázsolják otthonunkat.
A korszerűsítés és az építkezés sosem olcsó mulatság, de hosszú távon rengeteget spórolhatunk velük az alacsonyabb energiafelhasználás miatt.
Azt tudtad, hogy életmódod mellett, akár megtakarításaiddal is bánhatsz tudatosan? A K&H felelős befektetési alapokkal gyermeked jövőjét is támogathatod, mert a jó befektetés nem csak pénzben térül meg!
K&H személyi kölcsön – THM: 11,1–22,4%
Ha pedig belevágnál az átalakításba, akkor tudj meg többet a megfelelő feltételek fennállása esetén, akár az elejétől a végéig online vagy akár mobilon is igényelhető K&H személyi kölcsönről!