így fejleszd gyermeked pénzügyi tudatosságát!

nyiss ifjúsági bankszámlát gyermekednek!
2024. szeptember 16.
Bevezetés a pénzügyekbe gyerekeknek? Nem kell feltétlenül addig várnunk, amíg zsebpénzt kapnak, vagy egyáltalán tökéletesen értenék a pénz fogalmát. A pénzügyi tudatosságra nevelést akár korán, 3-5 éves korban elkezdhetjük, természetesen játékos formában. Hiszen nagyobb eséllyel válhatnak tudatossá és megfontolttá gyermekeink, ha tőlünk is kapnak hiteles tanácsokat és nem a barátoktól, iskolában szervezett programokon vagy az internetről. Cikkünkben a gyermekek pénzügyi tudatosságának fejlesztéséhez adunk néhány remek tippet!

Pénzügyi tudatosság gyerekeknek

miért fontos a pénzügyi tudatosság kialakítása már gyerekkorban?

A gyerekek pénzügyi nevelése és oktatása később kamatostól megtérül. Felnőttként ugyanis lényegesen tudatosabban, átgondoltabban és felelősebben bánnak majd a rendelkezésükre álló pénzzel. Mivel a pénz értékét és fogalmát már pár éves kortól ismerik, később sokkal racionálisabb döntéseket hozhatnak, sőt az adósságcsapdákat is elkerülhetik. Egyáltalán nem mellékes az sem, hogy vélhetően kevésbé dőlnek majd be a csalóknak és átveréseknek, ami manapság kulcsfontosságú tényező.

Ne gondoljuk azt, hogy egy öt, tíz, pláne tizenöt éves gyereknek nem kell anyagi döntéseket hozni. Ilyenkor egyáltalán nem ritka, hogy a gyerek egyedül vásárol. Vajon hogyan fog dönteni? Megvesz mindent, amit csak meglát, vagy okosan vásárol, a jövőre is gondolva? A pénzügyi tudatosságra neveléssel gyermekünk kevésbé lesz hajlamos az ún. impulzív vásárlásokra és jobban megtanulhatja, hogyan ossza be a pénzét.

Arra is van példa a nagyobbacska gyerekeknél, hogy diákmunkával szereznek jövedelmet. Itt is kérdéses, hogy vajon egyből elkölti vagy inkább spórol belőle. Azt pedig aligha kell hangsúlyozni, hogy milyen döntő a tudatosság, ha idősebb korban diákhitelt igényel.

Pénzügyi alapismeretek nélkül gyermekünkre többféle anyagi veszély is leselkedhet. Ha rosszul osztja be a pénzét, nem tudja majd megvenni azokat a dolgokat, amikre vágyik. Vagy éppen rosszul választ bankszámlát, ahova a diákmunkás keresetét utalják. Igen veszélyes, ha egy gyerek azonnal elkölti a nyári táborban az összes pénzét, pláne, ha túllépi a keretét.

Ezzel szemben sok-sok előnye van, ha gyermekünk korán megismeri a pénzügyek világát. A helyes és biztonságos pénzügyi attitűdök így korán rögzülnek és természetessé válnak. Olyan készségek is kialakulnak, amik támogatják majd őket a boldogulásban: a spórolás és a pénzügyi tervezés. Hab a tortán, hogy a pénzügyi tudatosságra nevelés a tanulmányaikban is segíti őket, mert fejleszti a logikát és a matematikai készségeket.

pénzügyi tudatosság gyerekeknek: fejlesztés életszakaszonként

2-5 éves kor

Ebben a korban a pénz még semmit sem jelent a gyerekeknek, ezért a tanításukat is máshonnan kell megközelítenünk. Elsősorban olyan játékos feladatokkal készüljünk, melyek valamilyen módon kapcsolódnak a matematikához vagy a költéshez. A hároméveseknél azonban még ennél is hátrébb kell lépnünk: arra törekedjünk, hogy türelemre neveljük őket. Ha ilyen zsenge korban megtanulják, hogy nem kaphatnak meg mindent azonnal, az később nagyon kifizetődő lehet.

Négy éves korban gyermekünk már ismerheti a számokat, sőt akár összeadni és kivonni is képes lehet. Ezeket a készségeket mindenképp fejlesszük: akár a pénzérméket is megmutogathatjuk és azokkal játszhatunk. Az ötévesek esetében hasznosnak bizonyulhatnak a szerepjátékok is, ahol “fizethetnek” a vásárolt termékekért (pl. piaci vásárlás, fodrászos játék). De itt az ideje annak is, hogy a gyerek megértse, nem kaphat meg mindent, mert a rendelkezésünkre álló pénz véges.

5-7 éves kor

Mivel ilyenkor gyermekünk óvodába, iskolába kerül, menthetetlenül megjelenik a közösségi nyomás. A társai olyan dolgokat birtokolhatnak, amiket ő is szeretne megvenni. Nem ördögtől való emiatt hatéves korban zsebpénzt adni a gyereknek. Annál is inkább, mert az iskolaérett lurkók már nagyrészt képesek megérteni a pénz valós működését.

A kis összegű zsebpénzzel rávehetjük a gyerekünket, hogy spóroljon. Gyűjtse a pénzt egy malacperselyben, várjon, amíg összejön a megfelelő összeg, és akkor megveheti a társainál látott játékot. A szakemberek még egy dologban egyetértenek: ne jutalmazzuk a gyereket pénzzel! A zsebpénz ne a jó érdemjegyek vagy az elvégzett házimunka hozománya legyen.

8-11 éves kor

Gyermekeink immár elég idősek ahhoz, hogy teljes egészében megértsék a pénz fogalmát és fontosságát. Ebben támogathatjuk őket és bővíthetjük a tudásukat, ha például bevonjuk őket a családi bevásárlásokba, ahol láthatják, melyik termék mennyibe kerül, vagy milyen gyakran megyünk el egy hónapban élelmiszert vásárolni. Így első kézből tapasztalhatják meg, hogy a takarékoskodás fontos, és hogy bizony nem mindig jut pénz mindenre, amit szeretnénk.

A nyolc-tíz évesek sok mindent szeretnének megvalósítani a zsebpénzükből: elköltenék játékra, szórakozásra, nassolni valóra, miközben takarékoskodnának is. Magyarázzuk el nekik, hogy ha ügyesen osztják be a pénzüket, és meghatározzák a különféle költési céljaikat, akkor nem a lemondásról szólnak majd a pénzügyeik.

12-15 éves kor

A kiskamaszok és kamaszok gyakran az iskola büféjében vásárolnak, ahol fizetésként előkerülhet már a saját bankkártya, vagy akár az okos eszközök használata. Érthető tehát, hogy az első ifjúsági számla nyitásának is ekkor jön el az ideje. Emellett fontos, hogy tisztában legyenek azzal is, milyen elektronikus pénzügyi szolgáltatások léteznek, ezek milyen előnyökkel, veszélyekkel járnak.

Tizenöt éves kor felett támogathatjuk a gyerekünket, hogy megtegye az első lépést a pénzügyi önállóság felé. Fűnyírással, bébiszitterkedéssel vagy korrepetálással saját keresetre tehetnek szert, amivel megtanulják, hogy mennyit kell dolgozni az elérni kívánt összegért.

pénzügyi nevelés szülői példával

Vekerdy Tamás, neves gyerekpszichológus szerint nevelés nem létezik, csupán együttélés a gyerekkel. Mit jelent ez? Hogy a gyermekünk tőlünk veszi át a mintákat az élet minden területén – természetesen a pénzügyekben is. Rengeteg múlik tehát azon, hogy mi magunk hogyan bánunk a pénzzel, milyen stratégiát követünk, és ebbe mennyire tekintjük partnernek a gyerekeinket.

Amennyire csak lehet, vonjuk be őket a pénzügyi mindennapokba. Mindez fokozatosan történjen, az életkori sajátosságoknak megfelelően. Kiváló ötlet például, ha együtt írjuk össze a bevásárlólistát és közösen döntünk arról, hogy mi fog beleférni a havi büdzsébe és mi nem. Később, a nagyobb gyerekeknél a spórolásra nevelés válik fontossá. Ezt többek között úgy érhetjük el, ha közös megtakarítási célokat állítunk fel vagy egy ifjúsági számlát nyitunk, ahol együtt követjük a pénzügyek alakulását.

hogyan segítik a pénzügyi tudatosság kialakulását a K&H ifjúsági számlái?

A K&H ifjúsági számlái között bármilyen korosztálynak találhatsz ideális csomagot. A 14 év alattiak egy egyszerű, könnyen átlátható számlán ismerkedhetnek a pénzügyekkel. A 14-18 év közöttieknek tervezett csomagban már a modern technika is megjelenik mobilapp és érintésmentes fizetés formájában. A K&H ifjúsági számlái az első lépést jelentik a gyermekek pénzügyi tudatossága felé - ráadásul havidíj nélkül, kedvezményes bankkártya-díjakkal!

Számlavezetés 
Internetbanki és mobilalkalmazási szolgáltatás 
Betétikártya-szolgáltatás
Betéti- vagy hitelkártyával történő vásárlás belföldön
Betéti- vagy hitelkártyával történő vásárlás külföldön 

Tudj meg többet a K&H kifejezetten fiataloknak szóló számlacsomagjairól!

K&H ifjúsági bankszámlacsomagok fiataloknak

Jelen tájékoztató nem minősül ajánlattételnek, célja pusztán a figyelem felkeltése. A termékek, szolgáltatások részletes leírását, kondícióit az Ügyfélszerződés, a Lakossági bankszámla, betétszámla és lekötött betét termékekre, valamint a Bankkártyára és hitelkártyára vonatkozó Általános Szerződési Feltételek, a K&H Bank Üzletszabályzata, továbbá a Természetes személyek számláira, betéteire, pénztári tranzakcióira vonatkozó Hirdetmény és mellékletei, valamint a K&H betéti bankkártya hirdetmény természetes személyek részére tartalmazza, melyek megtekinthetők a bankfiókokban és itt, a www.kh.hu internetes oldalon A Bank a kondíciók megváltoztatásának jogát fenntartja. A K&H ifjúsági bankszámla OBA által biztosított termék.