5 tipp, a költséghatékony ünnepi nagybevásárláshoz
2018. december 21. - tippjeinket követve nem csak gyorsabb, hanem költséghatékonyabb is lehet a nagybevásárlás.
Egyre digitalizáltabb a hétköznapi fogyasztásunk, beleértve a pénzkezelést is. A készpénzes vásárlások háttérbe szorulnak, helyüket pedig a bankkártyás vagy a mobillal történő fizetés veszi át. Sokan tartanak azonban attól, hogy bankkártyás fizetés esetén „könnyebben” folyik ki a pénz a kezeik közül. Ez azonban nem feltétlen kell, hogy igaz legyen!
A bankoknál igényelhető olyan szolgáltatás, amely SMS-ben értesít minket minden költésünkről, vagy ha egy bizonyos összeg fölött költünk – ez saját magunk tudjuk beállítani –, így könnyedén nyomon követhető, hogy melyik üzletben mennyi pénzt hagytunk ott, és mekkora összeg maradt még a bankszámlánkon.
Emellett online az e-bankunk felületén vagy a mobilbankunkban is nyomon követhetjük költéseinket, ráadásul sokkal egyszerűbben, mintha a vásárlások után a blokkokat kellene őrizgetnünk, és azok alapján egyesével összeszedni a kiadásainkat.
Fontos, hogy haladjunk a korral, és kezdjük el okosan használni az új eszközöket is. Utóbbiak közé tartoznak a kockásfüzet utódjaként megjelent büdzsékezelő mobil applikációk, amik gyorsan megbízható társunkká válhatnak a spórolásban! Az appok segítségével látványosan, diagrammok formájában követhetjük a kiadásokat, a készpénzes és kártyás költéseket, sőt még további tippeket is kaphatunk a spóroláshoz! A Mint-et, a Pocket Guard-ot vagy a magyar nyelvű Koin-t például érdemes kipróbálni.
Mind a túl-, mind az alulbiztosítottság problémás. A biztosítások hiányát, vagy nem megfelelő szintjét sokszor csak akkor érzi meg az ember, amikor baj van. Ha alulbiztosított például a lakásod, az azt jelenti, hogy kár esetén a kártérítés összege nem fedezi a valós értéket, hiszen a szerződés régi, azóta több átalakítás, esetleg felújítás is történhetett az ingatlanodban, amely növelte annak értékét, esetleg új eszközök lettek beszerezve, amelyekre nem lett kiterjesztve a biztosítás, ezek értékével nem lett emelve a biztosítási összeg.
Másrészről viszont túlbiztosítottá is válhat valaki, főleg akkor, ha változás állt be az élethelyzetében vagy a vagyontárgyaiban, de a biztosításán nem változtatott. Érdemes ezért időnként leülni (legalább évente), és alaposan végignézni az összes szerződésünket a vonatkozó feltételekkel és költségekkel együtt, majd körbenézni a piacon és megtudni, hogy vannak-e jobb ajánlatok a mostani élethelyzetünkre vonatkozóan. Pár konstrukció cseréjével többet lehet spórolni, mint gondolnánk…
A sor hosszasan folytatható, de a lényeg röviden összegezhető: érdemes évente átgondolnunk, hogy milyen rendszeres kiadásaink vannak, és a saját szokásainkat figyelembe véve optimalizálni előfizetéseinket.
Te is azok közé tartozol, akik idegenkednek a pénzügyektől, vagy úgy érzik, nincs idejük ezzel foglalkozni? Pedig érdemes pontosan tisztában lenni az általad használt számlacsomag kedvezményeivel és költségeivel, mert így tudatosan csökkentheted azokat a plusz kiadásokat, melyek egy kis odafigyeléssel kikerülhetőek lennének (például más bank ATM-jéből készpénz felvétel, ami szinte minden esetben magasabb költségekkel jár, mintha a saját bankodtól vennél fel készpénzt). Igazán nem nagy fáradtság a szolgáltatás részletes áttanulmányozására fordított 1-2 óra, havi több ezer forint megtakarításért cserébe?
Tudj meg többet a K&H bankszámlacsomagjairól és igényeld gördülékenyen, online a szokásaidhoz/elvárásaidhoz leginkább illő szolgáltatást!