így csökkentheted a rezsid felújítással, ha társasházban élsz

felújítanád társasházi lakásodat? nézd meg, mennyit spórolhatsz!
2024. július 16.
Társasházban élni sok szempontból kényelmesebbé teszi az életünket, és általában az is igaz, hogy olcsóbb fenntartani, mint egy kertes házat. Utóbbi állítás azonban csak akkor állja meg a helyét, ha korszerűsítéssel energia-hatékonyabbá tesszük a lakást, vagy akár az egész ingatlant. A társasházi lakás felújítására többféle módszer is létezik. A legkézenfekvőbb az, ha új ablakokat szerelünk be, így javítva a fűtés hatékonyságát. Ezzel azonban még messze nem merültek ki a lehetőségeink. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan faraghatsz le jelentős összeget a rezsiszámládból és ezzel miként válik kényelmesebbé és értékesebbé a társasházi lakásod!

Társasházi lakás felújítás

miért éri meg a társasházi lakás felújítása?

Mielőtt rátérnénk a társasházakra, először vessünk egy pillantást a családi házakra, hiszen a magyar társadalom mintegy kétharmada ilyen ingatlanban él. A felújítás és így az energiahatékonyság növelése itt messze nem okoz akkora fejfájást, mert nincsenek közös tulajdonban lévő területek, és persze a közös képviselővel, illetve a többi lakóval sem kell egyezkedni. Egy társasháznál viszont egészen más a helyzet, pedig kulcskérdés, hogy ezek az ingatlanok se pazarolják az energiát, mert nagyon sok van belőlük. A lakosság kb. 30%-a él társasházban és ezek zöme sajnos meglehetősen régi. Az átlagos magyar társasház ötven éves, de a lakásállomány 20%-a 65 évnél is régebben épült. Felújítás nélkül aligha felelnek meg a 21. század energetikai elvárásainak. A jó hír, hogy egy társasház esetében is sokat lehet tenni azért, hogy csökkenjen az energiafelhasználás.

komplex felújítási munkálatok: mit érdemes tudni?

A komplex felújítás azt jelenti, hogy magát az épületet vagy a közös használatban lévő eszközöket modernizáljuk. Ez egy társasháznál nem megy egyik napról a másikra. Már csak azért sem, mert a felújítási költségeket minden lakónak viselnie kell. A felújítási munkálatokat pedig egy lakógyűlés kell, hogy megelőzze, ahol többségi támogatást kell nyerni a korszerűsítési munkálatoknak.

társasházi lakás felújítás: lépésről lépésre az energiahatékonyság felé

Egyéni szinten azonban sokat tehetünk az alacsonyabb rezsiköltségekért. Bár a külső, homlokzati szigeteléshez a teljes lakóközösség egyetértésére van szükség, annak semmi nem állja útját, hogy a társasházi lakásunk felújítását elvégezzük, azaz belülről mi magunk szigeteljük a falakat, a padlót vagy a mennyezetet.

belső szigetelés

Ma már kifejezetten társasházak belső szigetelésére fejlesztett lapokat is vehetünk. Ezek általában kifejezetten vékonyak, mindössze 1-2 centisek, vagyis nem vesznek el sok helyet a helyiségekből. Hőszigetelőképességük azonban sokszor megegyezik egy 10 centis külső szigetelőrétegével. Sőt, akár olyan anyagot is választhatunk, ami egyben dekorelem is, vagyis nem kell se festeni, se tapétázni.

nyílászárók cseréje

A nyílászárókról már sokat beszéltünk, ezek egy társasházi lakás felújításánál sem maradhatnak ki. Ellentétben az évtizedekkel ezelőtt készült termékektől, a mai ablakok és ajtók már elképesztően hatékonyan tartják a lakáson kívül a hideget, a meleget és a zajokat is. Sőt, egyes típusokat kifejezetten betörésvédelmet szolgáló funkciókkal is ellátnak, ami szintén nem utolsó szempont egy társasháznál.

fűtési rendszerek korszerűsítése

Egyes épületekben, ahol gázkonvektorok szolgáltatják a meleget, akár a fűtési rendszert is felújíthatjuk. A konvektorok helyett bekerülhet a lakásba egy energiatakarékos kondenzációs kazán. Ha így döntünk, akkor a radiátorok terén is célszerű a legújabb megoldásokat választani. Nem csak azért, mert ezek a fűtőtestek esztétikusabbak, hanem mert lényegesen hatékonyabbak is.

Az alternatív fűtési rendszerek hódítanak mostanában, és a társasházi lakásban is helyet kaphatnak. A padlófűtés a legtöbb helyen minden további nélkül megvalósítható, de bizonyos hőszivattyúk is elérhetők. A légkondicionálók is hőszivattyúnak számítanak ugyanis, és ezek között olyan készülékeket is találunk, melyek nemcsak hűteni, de fűteni is képesek. Árammal fűteni pedig akár olcsóbb is lehet, mint gázzal vagy távhővel.

elavult villanyhálózat

Érdemes átvizsgálnunk a villanyhálózatot is, hiszen a régebben, akár 20-30 évvel ezelőtt behelyezett kapcsolók, konnektorok, az elöregedett kötések az elektromos hálózat kisebb-nagyobb mértékű meghibásodását okozhatják.

Az is előfordulhat, hogy a régi alumínium vezetékeket a lakásokban csak helyenként pótoltuk, vagy cseréltük rézből készült társaikra. Ez nem a legjobb megoldás, hisz nem megfelelő összekötésük akár tüzet is okozhat. A régi alumínium vezetékeket célszerű teljes egészében kicserélnünk a hatékonyabb réz vezetékekre.

egyéb praktikus megoldások

Ugyancsak a fűtési számláinkat mérsékelhetjük azzal, ha nagy belmagasságú lakások esetén elgondolkodunk a galéria kialakításán, illetve álmennyezet mellett döntünk, hiszen ezáltal csökkentjük a fűtendő teret.

árnyékolók felszerelése

A hőszigetelés és a nyílászárók mellett a megfelelő árnyékolás is energiatakarékosabbá teheti lakásunkat. Az árnyékoló ugyanis nyáron nem engedi be a napsugarakat, télen viszont segíthet a hőveszteség mérséklésében. Jó megoldást jelent a redőny és reluxa, illetve szóba jöhet a jóval hatékonyabb megoldásnak számító zsaluzia (állítható lamellás külső árnyékoló) is. Illetve választhatunk olyan energiatakarékos ablakot is, ahol a reluxa már be van építve az üvegrétegek közé.

mire érdemes figyelni a társasházi lakás felújításánál?

Végül egy jó tanács a társasházi lakás felújításához: érdemes megtartani egy „egészséges” energia-mixet az ingatlanunkba. Ha például már be van vezetve a lakásba a gáz, akkor nem igazán érdemes átállni villanyfűtésre. Való igaz, hogy a gázköltségünk megszűnne, a villanyszámlánk ellenben aránytalanul magas lenne.

milyen felújítási lehetőségek vannak társasházak esetén?

homlokzat és tető szigetelése

A hazai panel és tégla társasházak nagy részére igaz, hogy amikor épültek, még messze nem volt olyan fontos a szigetelés és olyan modern a technológia, mint manapság. Ezért sok ingatlan egyáltalán nem kapott szigetelőréteget, ami egyenes utat jelent az energiapocsékolás felé. A felújításnál tehát mindenképp érdemes ezzel kezdeni, és leszigeteltetni a homlokzat mellett a tetőt is. A homlokzatnál a kőzetgyapot az ideális választás, mert a hőszigetelés mellett a hangnak is útját állja, ráadásul tűzgátló funkciója is van.

fűtési rendszer korszerűsítése

A fűtés kardinális kérdés minden társasházban: a rezsiszámla jelentős részét ez adja. Központi fűtésnél persze igazán sok lehetőség nem áll a lakóközösség előtt, de például a külön mérőórák sokat tehetnek az optimálisabb fűtésért és az igazságosabb elszámolásért. A termosztátos radiátorok szintén hozzájárulhatnak a spóroláshoz és a panelekre jellemző túlfűtés elkerüléséhez.

napelemek, napkollektorok felszerelése

A napelemek előnyeiről egy társasháznak sem kell lemondani. Sőt, a lapostetős, magas épületek kifejezetten remek adottságokkal rendelkeznek, hiszen semmi nem árnyékolja a napkollektorokat. Az így megtermelt áramot az egyes lakások közvetlenül nem, a közös használatban lévő helyiségek és eszközök viszont felhasználhatják. Így napelemről működhet a lépcsőház világítása, a kaputelefon, a lift és más gépészeti eszközök.

közös területek korszerűsítése

Ha pedig már szóba került a lépcsőház világítása, bizony ez is jelentős áramfogyasztó lehet, és célszerű modernizálni. A hagyományos, izzószálas égőkhöz képest a korszerű LED-ek kevesebb árammal is beérik, ami évek, évtizedek alatt már komolyabb összeg megtakarítását jelenti. A liftet és más, nagyobb berendezést is mindenképp nézessük át és korszerűsíttessük, mert a régi modellek jóval több áramot fogyasztanak.

hogyan támogatja a K&H a társasházi lakás felújítását?

Mindez jól hangzik, de vajon hogyan nézne ki a spórolás a te ingatlanodnál? Erre azonnal választ kaphatsz a K&H energetikai kalkulátorral.  Számold ki, hogy mennyi a lakásod jelenlegi energiafogyasztása, és tudd meg, mennyi költséget spórolhatnál meg egy korszerűsítéssel! Pár kattintás, és máris képet kaphatsz arról, hogy hol érdemes belevágnod.

Ha pedig úgy döntesz, eljött a társasházi lakás felújításának ideje, a K&H zöld lakáshitellel kedvező feltételekkel vághatsz bele a munkálatokba!

K&H zöld lakáshitel – THM: 6,5–7,5%

 

Irány a K&H energetikai kalkulátor!

K&H energetikai kalkulátor

Tudj meg többet a K&H zöld lakáshitelről & nézd meg milyen hitelcélokra veheted igénybe!

K&H zöld lakáshitel

Jelen tájékoztatás nem minősül ajánlattételnek. A kondíciók módosításának jogát a Bank fenntartja. A termék részletes leírását, illetve feltételeit a vonatkozó szerződés, a Lakossági hitelek Általános Szerződési Feltételek, a K&H Bank Üzletszabályzata, valamint az aktuális hirdetmény tartalmazza, melyek megtekinthetők a bankfiókokban és a www.kh.hu internetes oldalon. A termékre vonatkozó egyéb részleteket és a hatályos hirdetményt megtalálhatod a termék oldalon található "dokumentumok" címszó alatt. A hirdetésben szereplő kamatok, díjak, költségek, értékei az aktuális Hirdetmény szerint kerültek megállapításra. A kölcsönszerződés megkötése minden esetben a Bank által végzett hitelbírálat függvénye.
A THM nem tükrözi a hitel kamatkockázatát. A THM meghatározása az aktuális feltételek és a hatályos jogszabályok figyelembevételével történt, a feltételek változása esetén a mértéke módosulhat.
A termék „zöld” megnevezése nem alapul az EU Taxonómia Rendelet megfelelőségi szempontjainak teljes körű vizsgálatán.
A konstrukció az MNB által meghirdetett lakáscélú Zöld Tőkekövetelmény-kedvezmény Program feltételeivel összhangban került kidolgozásra.
Az energetikai kalkulátorban feltüntettet költségek tájékoztató jellegűek. A K&H energetikai kalkulátor a fűtéshez, vízmelegítéshez, illetve elektromos berendezések működtetéséhez szükséges költségekkel számol, víz, csatorna, kéményseprő és egyéb rezsit érintő költségekkel nem. Továbbá a kalkuláció az életvitelszerűen lakott ingatlanok esetén tud megfelelő becslést nyújtani.

lakáshitel kalkulátor

lakáshitelek alacsony törlesztőrészlettel!
forint
év