kényelmes, de…
2023. november 18. - Veszélyes is tud lenni, ha wifiről netezel. Mutatjuk, miért vigyázz
Sokat tehetsz a saját digitális biztonságodért azzal, hogy a számítógépeden, okostelefonodon, tableteden futó programokat rendszeresen frissíted, azaz naprakészen tartod. A legjobb megoldás azonban, ha vírusirtó szoftverrel is rendelkezel. A legismertebb vírusirtó szoftvereknek – például az ESET-nek – vannak egy bizonyos időszakig ingyenesen használható verziói. Sok vírusirtót pedig reklámok megnézéséért cserébe szintén ingyenesen lehet használni. Vannak a teljes körű védelmet garantáló, komplex védelmi csomagok, amelyeknek egyik eleme a vírusirtó. A vírusirtókat ellenzők sokszor azt hozzák fel, hogy a program lassítja a gépet.
A legkorszerűbb vírusirtók között vannak olyanok, amelyek érdemben nem lassítják le a munkát vagy játékot, nélkülük viszont nem létezne biztonság. 2019 májusi adatok alapján a nyilvántartott egyedi kártékony kódok, vírusok száma már meghaladta a 900 milliót az Avtest.org szakértői szerint.
Egy teljesen máshonnan vett példával jól be lehet mutatni, miért érdemes együtt élni azzal, hogy a háttérben a vírusirtó, és a hozzá kapcsolódó védelem vigyázzon rád. Ha elmész otthonról, az ajtót mindig bezárod, hogy olyanok ne menjenek be, akiknek nincs ott dolguk, pláne nincs kulcsuk. Lehet macerásnak tartani az ajtó állandó bezárását, mégis minden nap megteszed. Ugyanígy együtt lehet élni azzal, hogy a vírusirtó egy keveset elvehet a teljesítményből, de mint mondtuk, a legkorszerűbb verziók nem, vagy csak alig lassítják a gépet.
Miért érdemes használni az ingyenes vagy a profibb, akár fizetős védelmi csomagokat? Azért, mert naprakész védelmet nyújtanak, egy csomó dolgot elvégeznek helyetted, szólnak, ha veszélyes programmal találkozol.
Egy közel sem teljes körű lista, hogy mit tud egy vírusirtó és a hozzá kapcsolódó extrák (Forrás: ESET Internet Security)
Sokszor felmerül a fizetős vírusirtókat ellenzőknél, hogy sokba kerülnek. Nos, mint az előbb említettük, vannak ingyenes megoldások, ezek a semminél jobbak. Igaz hogy a teljes körű védelmet jelentő programcsomagok valóban pénzbe kerülnek, viszont sokkal kevesebbe, mint azok a lehetséges károk, amelyeket mondjuk egy zsarolóvírus okozhat. És ami még fontos: nincs eleve biztonságos platform, operációs rendszer. Linuxra és Macintoshra ugyanúgy léteznek sebezhetőségek, ezeket kihasználó kártevők, így fontos, hogy mindenhol használj vírusvédelmi programot.
Készülj fel te is a digitális világban rejlő veszélyekre, hiszen legjobb védekezés a tudás! Töltsd ki tesztünket és tudd meg mennyire vagy digitálisan érett, milyen biztonsággal mozogsz a digitális világ mindennapjaiban.