minden, amit tudnod kell a nyugdíjbiztosításról
2024. november 03. - Megtakarítás, adókedvezmény és biztonság: készüljünk fel együtt a gondtalan nyugdíjas évekre! Fedezd fel a nyugdíjbiztosítás előnyeit!
Ösztönöz a hosszú távú megtakarításra, ráadásul a befektetéseken elért hozam 5 év után teljesen adómentes. A TBSZ nagyfokú rugalmasságot biztosít számodra, ugyanis portfóliód a tartam alatt bármikor átalakíthatod.
Értékpapír típusú befektetéseket tarthatsz TBSZ-en, pl. részvényt, kötvényt, állampapírt, befektetési jegyet.
Tartós befektetési számla megnyitására vonatkozó szerződést kell kötnöd, ezt meg tudod tenni
A számlanyitás minimum 25 000 forint befizetéssel történhet, amelyet be tudsz fizetni készpénzben vagy átutalással. A befizetés után a számlán lévő pénzt már el tudod helyezni konkrét befektetésben.
A TBSZ számlára befizetni csak az úgynevezett felhalmozási időszakban lehet. A felhalmozási időszak az a naptári év, amelyben a tartós befektetési szerződést megkötötted. Ebben az évben december 31-ig van mód befizetésre, akár egyösszegben, akár részletekben. A lekötési időszakban már nem tehetsz hozzá tartós befektetésben lévő megtakarításaidhoz.
Meglévő értékpapírt tartós befektetésekben nem helyezhetsz el. Ebben az esetben érdemes megvárnod az adott megtakarítás lejáratát, és azt követően a pénzt lehet átutalni a TBSZ számlára. Amennyiben nincs lejárati idő (pl. nyíltvégű alap vagy egyedi részvény esetén) mindenképp vedd fontolóra, hogy érdemes-e eladni a régi értékpapírokat, és az új vásárlást már TBSZ számlára megtenni.
Tartós befektetések elhelyezésére banknál vagy brókercégnél köthetsz szerződést. Szolgáltatónként egy naptári évben csak egy befektetési célú számlát nyithatsz, ugyanakkor más szolgáltatóknál nyithatsz még számlát az adott évben. Ha a számlát megszünteted, akkor ugyanabban az évben, ugyanannál a szolgáltatónál, ugyanarra a célra új szerződést nem köthetsz, tehát, ha 2024-ben a K&H Banknál tartós befektetési számlát nyitottál, és azt megszünteted, úgy új tartós befektetési számlát a K&H Banknál már csak 2025-ben nyithatsz. Ezt viszont más szolgáltatónál még 2024-ben is megteheted.
Igen, 2014. január 1-től kezdődően az szja. törvénybe bekerült a tartós befektetési számlák állományának szolgáltatók közötti áthelyezési lehetősége, nemcsak az adott évben nyitottak esetén, hanem a korábbi években nyitott számlák esetén is. Pl. 2023-as TBSZ áthelyezése akkor is lehetséges lesz egy másik szolgáltatóhoz, ha ott már van 2023-as TBSZ-ed, és akkor is, ha még nincs – ez viszont azt jelenti, hogy utólagosan kell majd nyitni korábbi évre vonatkozó TBSZ számlát.
Egy évben egy szolgáltatónál csak egy számlát nyithatsz. Az új tartós célú megtakarítások elhelyezésére minden évben új szerződést kell kötnöd.
Nem vonhatók össze.
A tartós befektetésekben elhelyezett megtakarítással egy adott TBSZ számlán belül korlátlanul lehet tranzakciókat végrehajtani, tehát nem szükséges például egy értékpapírban tartanod a befektetés összegét. A számlán az értékpapírok szabadon adhatók és vehetők. Különböző adóévi tartós befektetési szerződések alapján fennálló állományok között átcsoportosítás nem lehetséges.
A megtakarítás hozama kizárólag akkor válik adómentessé, ha a felhalmozási időszakot követő öt naptári évben (ez az ún. lekötési időszak) a megtakarításod megtartottad. Részösszeg kivétele esetén az adómentesség csak a TBSZ számlán maradó megtakarítás hozama után jár. Tartós befektetések esetén mindig január 1-től december 31-ig terjedő naptári évekről beszélünk.
Megtakarításodhoz akár a felhalmozási, akár a lekötési időszakban hozzáférhetsz, de meg kell fizetned az időszakra vonatkozó adókat, egyéni adóbevallás keretében.
Fontos, hogy ha a teljes elhelyezett összeget vagy annak csak egy részét szeretnéd kivenni a tartós befektetésből, a TBSZ számla – a 3. év végi részkivételi lehetőség kivételével – teljes egészében megszűnik, és ugyanannál a szolgáltatónál ugyanarra a célra új szerződést nem köthetsz az adott évben.
Részösszeget a számláról csak egy alkalommal, a lekötési időszak 3. évének végén tudsz felvenni, tehát nem tudsz részösszeget felvenni a felhalmozási időszakban, és a lekötési időszak első három évében a számla megszűnése nélkül. Fontos tudni, hogy amennyiben a lekötési időszak 3. évének végén egy alkalommal felveszel részösszeget, úgy a fennmaradó összegből az 5. lekötési év végéig részösszeget ismét csak a számla megszüntetése mellett, adók megfizetésével vehetsz fel.
Tartós befektetésekből származó jövedelem esetén a Bank nem von le adót, minden esetben a bruttó összeg kerül kifizetésre. Amennyiben adót kell fizetned, azt egyéni adóbevallásban kell bevallanod, és ez alapján megfizetned. A Bank a tárgyévet követő év január 31-ig igazolást ad a tartós befektetésből elért hozamodról (lekötési hozam). Az a jövedelmed, amely a teljes, ötéves lekötés alatt keletkezett, vagyis a befektetés a felhalmozási időszakot követő öt naptári évben mindvégig a TBSZ számlán volt, adómentes, ezért nem kell bevallást készítened arra a jövedelemre. Abban a különleges esetben sem kell bevallást készítened, ha a tartós befektetés megszakad, de a TBSZ számlán lévő megtakarítás nem ér el pozitív hozamot (azaz veszteséges a befektetés), hiszen ekkor a lekötési hozam mértéke 0 forint, így nincs fizetendő adó.
A TBSZ számlán elhelyezett megtakarítás a hagyaték tárgyát képezi. A tartós befektetésekre is vonatkozik az illetéktörvény; ez alapján a tartós befektetésben elhelyezett értékpapírok egyenes ági öröklés, valamint a túlélő házastárs által megszerzett örökrész mentes az öröklési illeték alól. Egyéb esetekben az örökösök az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvényben meghatározottak szerint öröklési illetéket kötelesek fizetni.
A két számla között alapvetően nincs összefüggés, így párhuzamosan lehet nyugdíj-előtakarékossági számlád és tartós befektetési számlád is.
Egy fontos kapcsolat van a két számla között: abban az esetben, ha rendelkezel NYESZ-szel és TBSZ-szel is, és szeretnéd a NYESZ számla állományát áthelyezni, lehetőséged van a transzferálásra. Ez csak úgy lehetséges, hogy a NYESZ teljes állományának áthelyezésével egyidejűleg a NYESZ számla megszűnik, az áthelyezés pedig csak a gyűjtő évi TBSZ-re lehetséges. Ebben az esetben új NYESZ számlát csak az áthelyezés évét követő évben nyithatsz.
A fentiek mértékéről a mindenkori befektetési szolgáltatások hirdetményében olvashatsz.
Figyelmedbe ajánljuk a Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi Navigátor fogyasztóvédelmi honlapját, ahol hasznos termékleírásokat, összehasonlítást segítő alkalmazásokat (hitelkalkulátor, háztartási költségvetés-számító program) érhetsz el.