kössünk cascot használt autóra?
2024. november 28. - Mindannyian szeretnénk járművünket biztonságban tudni, de mi a helyzet a régebbi kocsikkal? Köthetünk cascot használt autóra?
(A cikk tartalma frissült: 2024.12.13.)
Aki rendszeresen autót vezet az jól tudja, hogy minden magyarországi telephelyű gépjármű üzemben tartója köteles valamely biztosítóval a gépjárműhasználat során a másoknak okozott károk fedezetére egy biztosítási szerződést kötni, és annak díját rendszeresen megfizetni. Ez a kötelezettség a gépjárműhasználat kezdetétől annak végleges megszűnéséig terheli az üzembentartót, KGFB nélkül tehát a gépjármű nem vehet részt a közúti forgalomban.
Azt, hogy melyik biztosítóval kötsz szerződést, te határozod meg, az pedig kétségtelen, hogy a választás során a legtöbben a biztosítási díj mértékét veszik elsősorban figyelembe. Ez az összeg több különböző tételből áll össze, a biztosítók pedig ajánlataikat egyedileg meghatározott feltételek és szabályok szerint állítják össze.
Az alapdíj kiszámításához valamennyi társaság ugyanazokat az adatokat használja: ide sorolhatjuk a jármű hengerűrtartalmát és teljesítményét, valamint a szerződő életkorát. Ehhez az összeghez aztán különböző pótdíjak kapcsolódhatnak, illetve azt bizonyos kedvezmények is csökkenthetik.
A KGFB-díjak megállapítása során figyelembe veszik a jármű használati gyakoriságát, vagyis a futásteljesítményt, ami alapján akár kedvezményeket is kaphatsz, amennyiben kevés kilométert tettél meg az autóddal – ha pedig rajtad kívül mások is használják ugyanazt a járművet, egyes biztosítók akár pótdíjat is felszámíthatnak. A szolgáltatók figyelik a kárstatisztikákat is, így, ha egy olyan településen élsz, ahol ritkán következik be káresemény, a biztosítási díj csökkenhet, Budapesten és a nagyvárosokban pedig akár növekedhet is.
Az életkor mellett fontos szempont lehet az is, hogy mióta rendelkezel jogosítvánnyal és hány éve vezetsz baleset-, illetve kármentesen. Ezen információk alapján kerülsz be egy úgynevezett bonus-malus fokozatba, ami végül személyre szabottan módosítja a KGFB díját. A skálán egy alap (A00), 10 bónusz (B1-B10) és 4 malus (M1-M4) fokozat van. Amennyiben balesetmentesen vezetsz, évente egy besorolással feljebb kerülsz, ha viszont személygépkocsival vagy motorkerékpárral kárkifizetéssel járó balesetet okozol, két hellyel romlik a besorolásod. Kivétel ez alól az autóbusszal, tehergépkocsival, vontatóval vagy mezőgazdasági vontatóval okozott, kárkifizetéssel járó baleset, ugyanis ebben az esetben a besorolás csak egy fokozattal esik vissza.
Ha tehát hosszú ideje balesetmentesen vezetsz, akkor egyre magasabb bónuszfokozatba kerülsz és akár alacsonyabb díjakra is számíthatsz, ellenben egy káresemény bekövetkezte a következő évre nézve jó eséllyel megemeli a megfizetendő biztosítási díjat.
Bizonyos esetekben a számodra felajánlott biztosítási díjat pótdíjak is megnövelhetik: ide sorolhatjuk azt az esetet, amikor a járművet speciális célra, például taxizásra használod. Ha dízelmotoros járművet vezetsz, hajtóanyag-pótdíjat vagy köteles fizetni, ha pedig valamennyi ideig nem rendelkezel kötelező biztosítással, fedezetlenségi díj megfizetésére vagy köteles - ez azonban egy önálló pótdíj, így nem része a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításnak.
A biztosító aktuális ajánlatától függően bizonyos kedvezményeket is igénybe vehetsz, amennyiben erre jogosult vagy: ez lehet közalkalmazotti, idős gépjármű, hajtóanyag, hengerűrtartalom, több családi autó vagy gyermekkedvezmény is.
Számos indoka lehet annak, hogy valaki biztosítást szeretne váltani, az azonban kétségtelen, hogy erre leggyakrabban a díjfizetéssel kapcsolatos okból kerül sor. Lehet, hogy egy másik biztosító olyan kedvezményt biztosít, melyre jogosultak vagyunk, a jelenlegi szolgáltatónk azonban ennek kihasználására nem ad lehetőséget. Az is elképzelhető, hogy máshol egyszerűen kedvezőbb ajánlatot kapunk, vagy valamilyen probléma – például lassú, körülményes ügyintézés vagy kárrendezés, online bejelentés lehetőségének hiánya – miatt szeretnénk egy megbízhatóbb, az igényeinknek jobban megfelelő biztosítóval szerződni.
A váltásnak természetesen nincs akadálya, hiszen a saját döntésed, hogy mely biztosítóval kötsz szerződést, a folyamat lépéseivel azonban fontos tisztában lenni, mivel a biztosításod felmondására nincs korlátlanul lehetőség.
A biztosítási szerződés érdekmúlással megszűnik, amennyiben sor kerül a gépjármű forgalomból kivonására, valamint akkor, ha az üzembentartó személyében változás áll be – ez jellemzően akkor történik, amikor eladod a járművet.
Más esetekben azonban a felmondás nem ilyen egyszerű, ugyanis a biztosítási évforduló előtt minimum 30 nappal kell beérkeznie a felmondásnak. Ekkor a biztosító a szerződést írásban mondhatja fel, te pedig írásban, vagy – ha a szerződésed ezt megengedi –, elektronikus úton. Ilyenkor nincs szükség indokolásra, csupán arra, hogy a nyilatkozatod a másik félhez határidőben megérkezzen.
A fentiekre tekintettel nagyon fontos, hogy megjegyezd, mikor esedékes a jelenlegi szerződésed évfordulója. Ez az év bármely napjára eshet, ami alól csupán a 2010 előtt vásárolt gépjárművek jelenthetnek kivételt: itt az évforduló minden esetben december 31-e. Ha nem emlékszel a pontos dátumra, nézd meg a szerződést vagy a biztosítási kötvényt, ha pedig egyiket sem találod, érdeklődj a szolgáltatónál, itt minden szükséges információt megadnak neked. Nagyon fontos, hogy ha ezt valamilyen okból nem teszed meg időben, legközelebb csak egy év múlva válthatsz biztosítót!
Új szerződés kötésekor meg kell adnod a bonus-malus besorolásodat, amelyet a biztosítási díjad meghatározása során figyelembe vesznek. A besorolást a korábban felmondott szerződésben, illetve a biztosítási kötvényben is megtalálod, de ebben az esetben is kérhetsz tájékoztatást a jelenlegi biztosítódtól. Ez azért fontos, mert ahogy azt már említettük, a kategória akár a biztosítási díjra is hatással lehet, ez pedig egy új szerződés megkötésekor egyáltalán nem mindegy.
Fontos tudni, hogy a besorolás nem vezetői engedélyhez, hanem szerződéshez kötött, azaz, ha más vezeti az autódat és balesetet okoz, akkor is a te biztosításod lesz drágább.
Azt már tudod, hogy meddig mondhatod fel a meglévő biztosítást, fontos kérdés azonban az is, hogy mennyi időd van az újabb szerződés megkötéséig. Ne felejtsd el, hogy a biztosítási évfordulód napjáig mindenképpen rendelkezned kell új szerződéssel, ellenkező esetben büntetésre számíthatsz. Nagyon figyelj arra, hogy ne maradjanak olyan napok, amikor a régi szerződés már nem, az új szerződés pedig még nem érvényes, hiszen ebben az esetben a már említett fedezetlenségi díjat kell megfizetned, a büntetés ráadásul visszamenőlegesen is kiróható, amennyiben jóval a biztosítatlan időszak után derül fény a mulasztásra. Ennek mértéke az adott időszakra vonatkozó KGFB-díj többszöröse, így érdemes odafigyelni a határidők betartására.
A KGFB szerződés kötésére az üzembentartó kötelezett, így ha használt, azaz érvényes biztosítással rendelkező gépjármű tulajdonosa leszel, csak abban az esetben köthetsz új kötelező biztosítás szerződést, ha egyben te vagy az üzembentartó is. Ha az üzembentartó személye megváltozott, a szerződés érdekmúlással megszűnt, így mindenképpen új szerződést kell kötni, akkor is, ha az előző biztosítási évforduló még nem következett be. Ilyenkor természetesen nem köt téged a korábbi biztosítás, így a vásárlás kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy olyan szolgáltatót válassz, aki számodra a legkedvezőbb feltételeket nyújtja.
A K&H kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás a mobilbank felületén percek alatt, online is megköthető, melyhez akár 30 százalékos kedvezményt is kaphatsz. Ha biztosító váltáson gondolkodsz, ezt a lehetőséget mindenképpen érdemes megfontolnod! További kedvezményekben részesülhetsz, ha éves díjfizetési gyakoriságot választasz, ha idősebb gépjárművel rendelkezel, de a hengerűrtartalom alapján is csökkenhet a fizetendő díjad összege: ismerd meg ajánlatunkat!
Válaszd autódhoz a K&H gépjárműbiztosításait, melyeket kényelmesen online, pár perc alatt megköthetsz! Tudj meg többet!