mire terjed ki a lakásbiztosítás?
2024. november 25. - Mindannyian szeretnénk biztonságban tudni otthonunkat, ennek egyik legjobb módja pedig a biztosítás kötése. De pontosan mire terjed ki a lakásbiztosítás?
A K&H biztosító adatai alapján a leggyakrabban a vezetéktörés, és az olyan szélsőséges időjárási jelenségek okoznak komoly károkat az ingatlanokban, mint a jégeső, a vihar vagy a zivatarok.
Bár bizonyos káreseményeket egyszerűen nem lehet megelőzni, vannak olyan óvintézkedések, amelyekkel nagyobb biztonságban tudhatjuk az otthonunkat.
A gyakorta előforduló vihar és felhőszakadás okozta károk megelőzése érdekében részben a tetőszerkezet állapotának megóvása miatt, a megfelelő csapadékvíz-elvezető rendszer kialakítása és tisztán tartása kulcsfontosságú.
Csőtörés és egyéb vízkár elsősorban a társasházak elöregedett vezetékeinek meghibásodása esetén gyakori. Ilyen esetekben fontos a főcsap gyors elzárása, esetleg a mosógép meghibásodása esetén annak kikapcsolása.
A tűz és elemi károk (pl. robbanás, villám, jégverés) bekövetkezése ellen is lehet védekezni némi elővigyázatossággal. A lakáson belül mindenképpen javasolt tűzriasztókat elhelyezni, amellyel még idejében tudomást szerezhetünk a tűz kialakulásáról. A megfelelő villámhárító rendszer kiépítése alapvető egy családi ház esetében, de társasháznál is javasolt utánanézni a megfelelő védettségnek.
Gyakori villámcsapás esetén érdemes ismernünk az úgynevezett másodlagos hatás jelenségét, amikor egy távolabbi villámcsapás miatt az érzékenyebb elektronikai berendezések tönkremennek a túlfeszültség miatt. Úgy védekezhetünk ez ellen, ha vihar esetén minden műszaki cikket kikapcsolunk, sőt a vezetékeket is kihúzzuk a konnektorból.
Jégverés az autókban is jelentős károkat okozhat, ezt megfelelő takaró használatával vagy garázsbeálló kialakításával tudjuk elkerülni.
Régebben az üvegkárok sokkal gyakoribbak voltak, azonban a mai többrétegű, vastagabb ablaküvegek esetén már ritkább az üveg betörése.
Fontos még megemlíteni a betörés elleni védelmet, amelyet leginkább egy riasztórendszer kiépítésével lehet megoldani, de a bejárati ajtó és a legkönnyebben elérhető nyílászárók megfelelő megválasztása is fontos feladat.
Az ingatlankáresetekkel szembeni teljesebb védekezés egyik fő eleme, ha megfelelő és az igényeinkre szabott lakásbiztosítást kötünk.
Mielőtt belefognánk a konstrukciók összehasonlításába, társasház esetén érdeklődjünk utána, hogy van-e a társasháznak biztosítása és az mely eseményre és mely épületrészekre terjed ki. Ha a társasház biztosítása csak a ház közös épületrészeire érvényes vagy esetleg saját tulajdonú házban élünk, nekünk kell az ingatlan biztosításáról gondoskodni.
Lássuk, hogy melyek azok a biztosítási események, melyeket egy általános lakásbiztosítás fedez:
Természetesen a dolognak itt messze nincs vége, ennél sokkal kiterjedtebb biztosításra lehet szükség, hogy valóban biztonságban érezhessük magunkat. A K&H-nál például az alábbiakra is kiterjeszthető az alapbiztosítás:
Egy átlagos felszereltségű lakásra mindenképpen köthető és ajánlott teljes körű biztosítást kötni, ezzel szemben vannak olyan helyzetek, amikor a biztosító mond nemet. Az alábbi ritka, de esetenként fontos kivételekre érdemes odafigyelni, melyekre nem köthető lakás- és ingóságbiztosítás:
Mindenképpen javasolt elolvasni a lakásbiztosítás szerződési feltételeit, amelyek részletesen tartalmazzák azokat a korlátozásokat, amelyekre nem terjed ki a biztosítási szerződés.
A lakásbiztosítás során két alapvető hibát lehet elkövetni: ha alul- vagy éppen felülbiztosítjuk az ingó és ingatlan vagyontárgyainkat. Az alulbiztosítás azért szokott megtörténni, mert alulbecsüljük a vagyontárgyaink újrabeszerzési és újjáépítési költségeit vagy esetleg szeretnénk a biztosítás díját lecsökkenteni. Ekkor azonban egy biztosítási esemény bekövetkezte esetén jóval kevesebb a kártérítés összege, mint amennyi kárunk keletkezett, és ami a pótláshoz szükséges lenne.
Akkor is gond adódhat, ha a valósnál magasabb összegre becsüljük a vagyontárgy új értékét, hiszen folyamatosan nagyobb díjat fizetünk, mint amennyit szükséges lenne. Egy káreset alkalmával azonban a biztosító a vagyontárgy új értékének megfelelő összeget fogja csak kifizetni.
Ezért fontos az alulbiztosítás és a túlbiztosítás elkerülése érdekében egy biztosítási szakértővel egyeztetni. Azt is érdemes tudni, hogy a biztosítás megkötésekor a vagyontárgyainknak, azok tárolásának, a lakás biztonsági berendezéseinek egy bizonyos általános biztonsági előírásnak meg kell felelnie.
Amennyiben változik bármely olyan adat, amely a biztosítási szerződésben szerepel (pl. név, cím, vagyontárgy, biztosítási összeg), ezt a biztosító felé 8 napon belül írásban kell jelezni. Költözés esetén az új címre vonatkozóan új biztosítást szükséges kötni, a korábbit pedig fel kell mondani.
Lakásbiztosítások esetén legalább évente érdemes felülvizsgálni a konstrukciót, főleg jelentősebb változások, költözés, lakásfelújítás, drágább és új eszközök vásárlása esetén. Ha nem aktualizálunk, akkor a legjobb biztosítás is félrevezető lehet, ál-biztonságot teremthet.
Tudj meg többet a K&H online, percek alatt is megköthető lakásbiztosításairól, vagy keresd a hozzád legközelebb elérhető K&H helyi képviselőnket, aki segíthet eligazodni a kiegészítő biztosítások között!