milyen esetekben lehet jó választás az extrém sport biztosítás?

biztosítsd be magad és élvezd önfeledten kedvenc extrém sportodat!
2024. november 06.
Nem mindenki elégszik meg azzal, hogy a nyaralás alatt a hasát sütteti a tengerparton, vagy egy hangulatos városban sétálgat. Vannak, akik kalandra, felfedezésre vágynak, akár extrém körülmények közé: magas hegyekbe, a tenger mélységeibe, rendkívül meleg vagy hideg helyekre, ahol a klímaváltozás az egyébként is zord körülményeket még szélsőségesebbé teszi. Az ilyen kalandok rendkívül izgalmasak, de veszélyekkel is együtt járnak, ezért érdemes minden eshetőségre felkészülni: ebben segít az extrém sport biztosítás.

Extrém sport biztosítás

minden utazás rejthet magában veszélyeket

Mindegy, hogy milyen úticélt választunk, a helyi klímára tekintettel számos veszéllyel kell szembenéznünk. A hirtelen jött hideg rendkívül megterhelő lehet, így a magas hegyekben (Tibet, Chile) eltöltött éjszakák során egy nem edzett szervezet akár hipotermiás (kihűléses) állapotba is kerülhet, ami gyorsan bekövetkezik és súlyos esetben akár halállal is végződhet.

Ha valaki a télből nyárba utazik, a magas páratartalom és a száraz meleg jelenthet nagy terhelést: az ilyen hőmérsékletre szervezetünk azonnali értágulattal reagál, a tartós hőhatás következménye pedig akár hőájulás és hőödéma is lehet. A hőség hatására folyadékvesztéses és sóvesztéses állapot is fennállhat, melyek viszkető bőrkiütések, hőgörcsök (lábikragörcs), kiszáradás, vízvesztés és nagyfokú hővesztés formájában jelentkezhetnek.

Ha az utazás során még valamilyen extrém sportot is kipróbálnánk, a veszélyek radikálisan megnőhetnek: ezek a hobbik remek kikapcsolódást nyújtanak az adrenalin hajszolói számára, a kellő körültekintés azonban nem mulasztható el. A veszélyes sportokból eredő sérülések, betegségek speciális ellátást igényelnek, amire mi magunk nem feltétlenül vagyunk felkészülve.

Magyarországon a társadalombiztosítási jogviszonyunk fedezi a sérülések, betegségek esetén felmerülő költségeinket, nagyon fontos azonban, hogy az extrém sportok esetén még a biztosításunk is csak az életmentő sürgősségi beavatkozást finanszírozza; ezzel szemben külföldön minden egészségügyi költséget mi viselünk, ha nincs legalább egy általános utasbiztosításunk.

biztosítások utazás esetére

Testi épségünket, vagyontárgyainkat mindannyian szeretnénk biztonságban tudni, ennek egyik fontos eszközét a különböző biztosítások jelentik. Nincs ez másként utazás során sem, lássuk, hogy ebben az esetben milyen lehetőségeink vannak!

általános utasbiztosítás

Ha külföldre utazunk – de időnként a magyarországi nyaralás során is – minden esetben érdemes utasbiztosítást kötnünk, hiszen sosem tudhatjuk előre, hogy milyen nem várt akadályokba ütközünk.

A repülős utak alkalmával bármikor előfordulhat egy komolyabb járatkésés. Ezzel nem csupán az a probléma, hogy a nyaralásunk megrövidül, vagy éppen késve érünk onnan haza: a reptéri várakozás során ételre és italra lesz szükségünk, de az is elképzelhető, hogy szállást kell találnunk magunknak, egyes biztosítóknál az utasbiztosítás a késéssel kapcsolatos indokolt költségeinket fedezheti. A fentieken túl előfordulhat, hogy a csomagunk elveszik vagy megsérül, esetleg minket ér valamilyen baleset vagy dönt le a lábunkról egy nem várt betegség: ha rendelkezünk biztosítással, a kórházi ellátásunk, gyógykezelésünk költségeit a biztosító fedezheti.

Ha a sérülés egy sportbaleset – például a barátokkal lejátszott focimeccs – következménye, az utasbiztosítás akkor is megoldást nyújthat, az extrém sportokkal azonban egészen más a helyzet.

extrém sport biztosítás

Az extrém sportok – természetüknél fogva – a megszokottnál nagyobb veszéllyel járnak együtt. Ezt a kockázatot alapvetően mi magunk vállaljuk, így az általános biztosításunk nem terjed ki rá – szerencsére azonban erre a helyzetre is van megoldás. Egy jól megválasztott extrém sport biztosítás kiterjedhet a balesetet követő kutatás, mentés költségeinek, az egészségügyi ellátás költségeinek és a betegszállítás díjának megfizetésére, de akkor is segítséget kaphatunk, ha a drága sporteszközünket ellopják, megrongálják.

Beláthatjuk, hogy ezek – biztosítás hiányában – jelentős összegeket tehetnek ki, a kérdést tehát érdemes alaposan átgondolni.

miket sorolhatunk az extrém sportok közé?

A biztosítás szempontjából a mozgásformákat alapvetően két csoportra bonthatjuk: szabadidős és extrém sportokra. Biztosítónként változhat, hogy miket sorolnak az első kategóriába, általánosságban azonban elmondhatjuk, hogy a megszokott hobbitevékenységek tartoznak ide, így a horgászat, az úszás, a futball, a futás vagy a kerékpározás – legalábbis, ha az az erre kijelölt útvonalon történik.

Extrém sportnak minősülhet az ejtőernyős ugrás, a bungee jumping, a vadvízi evezés, a zipline, a hegymászás, a szörfözés, a búvárkodás vagy a síelés – bár ez utóbbit tekinthetjük egyfajta köztes helyzetnek is, így a legtöbb biztosító síeléshez nem az extrém sport biztosítást, hanem egy külön konstrukciót javasol.

De mi jellemzi az extrém sportokat? Egységes, általánosan elfogadott fogalom nem létezik, de alapvetően azokat a sportokat sorolhatjuk ide, melyek űzése a komfortzónánkból való kilépéssel és magas kockázattal jár együtt. Az ilyen tevékenységekhez valamilyen különleges tulajdonság – extra sebesség, jelentős magasság – kapcsolódik, gyakran speciális felszerelésre van szükség, az előttünk álló fizikai és mentális kihívás pedig a megszokottnál jóval magasabb.

Manapság persze rengeteg biztonsági intézkedés van érvényben: ezeknek és a technológiai újításoknak köszönhetően az ilyen sportok egyre biztonságosabbá váltak, a sérülésveszély azonban még így is óriási – mind személyi, mind tárgyi értelemben.

Ezek azok a jellemzők, melyek miatt kijelenthető, hogy az extrém sportok űzéséhez szükség van biztosításra.

az extrém sportokkal együtt járó kockázatok

Természetesen minden mozgásforma, így valamennyi sport együtt jár a fizikai sérülések veszélyével. Gyakori szabadidős sportsérülésnek tekinthetőek a rándulások, ficamok, a túlterheléses sérülések és a végtagtörések, melyek az esetek nagy részében viszonylag egyszerűen kezelhetők. Az extrém sportok azonban a fentieken túl gyakran együtt járnak a szilánkos, nyílt törések, a koponya- és nyaksérülések veszélyével is, itt tehát az életet közvetlenül fenyegető sérülések esélye jóval magasabb.

Vegyük például a búvárkodást: ilyenkor a mélyben az emberi szervezetet az arcüregek és a középfül feszülése, a keszonbetegség és az artériás gázembólia is fenyegeti. A merülés során mélységi mámor alakulhat ki, ami 30 méteres mélységben gyakori és zavartságot, tájékozódási problémákat, eufóriát, depressziót eredményezhet. Már a mélyből való felemelkedés is veszélyes lehet, hiszen ilyenkor csökken a nyomás, a búvárpalack nitrogéngáz-tartalma pedig a tüdőn keresztül távozik: a túl gyors felemelkedéskor buborék keletkezik, mely a szervezet szöveteiben felszabadulva komoly problémákat okozhat.

Ilyenkor már az is veszélyes lehet, ha a búvárkodás napján ülünk repülőre. Láthatjuk tehát, hogy bizonyos extrém sportok akár közvetetten is gondokat okozhatnak.

A hegyekben való tartózkodás is számos veszélyforrást rejt, hiszen az arra érzékenyen reagálóknál vagy szívbetegségben szenvedőknél itt akár légszomj is előfordulhat. A magassági betegség kialakulásának veszélyével már akár 2400 méteres magasságban is számolhatunk: ezt az állapotot a levegőben lévő oxigénnyomás csökkenése okozza, ami oxigénhiányt eredményez.

mentési nehézségek

A legtöbb extrém sport esetében nem csupán az általuk előidézett sérülések és betegségek okozhatnak gondokat: már önmagában a mentés is nehezített lehet, amennyiben arra szélsőséges körülmények között, nehezen megközelíthető helyen – hegyekben, vízen – kerül sor. Ilyen esetekben nemcsak a kórházi költségekkel kell számolni: a mentéshez speciális járművekre, képzett szakemberekre van szükség, akik sokszor saját testi épségüket kockáztatják munkájuk során, ez pedig óriási mértékben növelheti a felmerülő költségeinket.

sportfelszerelés sérülése

A legtöbb extrém sport gyakorlásához rendkívül drága, olykor több millió forintos eszközökre van szükségünk, melyek az aktív használat során természetesen bármikor megsérülhetnek. Arra is fel kell készülni, hogy az utazás során, a repülőgépen éri őket valamilyen kár, de a lopás, rongálás is komoly pénzügyi veszteséget jelenthet.

kössünk biztosítást!

Láthatjuk, hogy az extrém sportok rengeteg veszélyt rejtenek magukban. Elsősorban persze a testi épségünk számít, nem elhanyagolható azonban az az anyagi kár sem, ami az ilyen hobbi gyakorlása során minket érhet. Ezek a tevékenységek – éppen a fent ismertetett veszélyek miatt – a biztosító számára is nagyobb a kockázatot jelentenek, ezért szükséges külön, speciális biztosítás kötése. Ne sajnáljuk tehát az erre fizetendő összeget, hiszen elég egy apró baleset, és a befektetésünk máris kamatostul megtérül.

miért érdemes a K&H veszélyes sport biztosítását választani?

A K&H veszélyes sport utasbiztosítás már akár napi 850 forinttól megköthető, ennek keretében pedig téríti mind az extrém sportolás közben történő baleseti károkat, mind az esetleges kutatás, mentés költségeit. A biztosítás ráadásul kiterjed az útipoggyász ellopására, rongálódására vagy megsemmisülésére akkor is, ha az sportfelszereléseinkre is kihat, érdemes tehát körülnézni az elérhető csomagok között!

Válaszd utazásod mellé a K&H utasbiztosítást, amit kényelmesen online, pár perc alatt megköthetsz! Tudj meg többet!

K&H utasbiztosítás