hatékony lakás hűtési megoldások a forró nyári napokra
2024. szeptember 19. - Hogyan teheted otthonodban elviselhetővé a meleget? Mutatjuk a legjobb lakás hűtési megoldásokat, amiket egyszerűen megvalósíthatsz!
(A cikk tartalma frissült: 2024.03.05-én)
Mielőtt elindulunk a legközelebbi bankfiókba fontos átgondolni, hogy az általános feltételeknek megfelelünk-e. Ezzel megkönnyíthetjük a dolgunkat és rengeteg időt is megspórolhatunk. Először is fontos kiemelni, hogy azok, akik szerepelnek a KHR (Központi Hitelinformációs Rendszer) nyilvántartásban (más néven rajta vannak a BAR listán) aktív vagy passzív státusszal, automatikusan kiesnek abból a körből, akik hitelt vehetnek fel. Ezen felül figyelembe kell még venni a személyi feltételeket is: mint a betöltött 18. életév, cselekvőképesség, az adott hitel igényléséhez szükséges havi nettó jövedelem, legalább 3 hónapos munkaviszony ugyanazon munkáltatónál, valamint a próbaidő lezárulta.
Nos, legtöbbször lehetőségünk van rá, hiszen természetes, ha valaki egyedül vág bele egy komolyabb anyagi vonzattal járó tervbe. Abban az esetben viszont, amikor nincs elegendő jövedelmünk, akkor a bank kérheti, hogy adóstársat, kezest is bevonjunk, aki a saját jövedelmével lesz felelős a hitelért, velünk együtt. Egyes élethelyzetekben a Bankok kötelezően előírhatják Adóstárs bevonását. Így például amennyiben házasságban élünk, úgy rendszerint a házastárs is kötelezően bevonásra kerül a hitelügyletbe.
Az egyik legfontosabb dolog, amire oda kell figyelni a hitel kiválasztásnál az a Teljes Hiteldíj Mutató, vagyis a THM, melyet a bankoknak minden esetben kötelező feltüntetni a kereskedelmi kommunikációban és a kölcsönszerződésben. A THM nem más, mint a hitel teljes díjának aránya a hitel teljes összegéhez képest, százalékos formában megadva. Ez a mutató azt ismerteti, hogy a hitelfelvevőnek a felvett tőkeösszegen felül mennyit kell visszafizetnie; vagyis tartalmazza a kölcsön folyósításával összefüggő és a kölcsön szerződés szerinti normál hiteltermék igénylésével kapcsolatban felmerülő valamennyi kamatot-, díjat- és kezelési költséget. A THM szerepe, hogy a kölcsönigénylő össze tudja hasonlítani egymással a banki ajánlatokat.
A hitel árát a kamat határozza meg, melynek mértéke a futamidő (visszafizetési időszak) alatt lehet fix, vagy bizonyos időszakonként változhat. A változások közötti időszakot kamatperiódusnak hívják.
Ha a hitel változó kamatozású, a kamatperiódus fordulónapján változik a kamat és így a törlesztőrészlet nagysága is. A kamat mértéke tehát a hitel futamideje alatt a Bankoktól független kamatváltoztatási mutató szerint változhat – ez a kamatkockázat – amit hitel felvételekor gondosan mérlegelni kell!
A bankok azonban számos olyan hitelt kínálnak, amelyeknél bizonyos időre rögzítik a kamatot, akár a futamidő végéig fixen. Ez idő alatt mindig ugyanannyi a törlesztőrészlet. A nem futamidő végéig fix kamatozású hiteleknél a rögzített időszak lejártakor viszont a kamat mértéke változhat: csökkenhet vagy nőhet.
Számos különböző elemet kell figyelembe venni, mely befolyásolja, hogy az adott hitel számunkra kedvező-e vagy sem. Ide tartozik a hitelkamat, mely százalékos formában mutatja meg a hitel árát, a fentebb részletesen bemutatott THM, valamint az olyan további feltételek, melyekkel kamat- vagy díjkedvezmények vehetőek igénybe.
Fontos figyelembe venni a jövedelemarányos törlesztőrészletet is, amikor az egyes ajánlatok között kutakodunk, hiszen ez fontos része annak, hogy anyagi helyzetünkhöz mérten is jó döntést tudjunk hozni a hitelünkkel kapcsolatban.
Alapszabály: minél alacsonyabb a kamat és a THM, annál kevesebbet kell majd visszafizetnünk a futamidő végéig. Éppen ezért fontos körültekintőnek lenni választás előtt!
Az összehasonlítás sosem könnyű a különböző mutatók eltérései miatt. Ám a folyamatot nagyban segítik az internetes kalkulátorok, ahol a felvenni kívánt hitelösszeg és a futamidő (az az időszak, amely alatt vissza akarom fizetni a hitelt) megadása mellett látható a hitelkamat, THM, törlesztőrészlet és a teljes visszafizetendő összeg is. Ezek ismeretében pedig egyszerűbb lehet a választás.
A szabad felhasználású hitelek esetében nem kell fedezetet bevonnunk, vannak azonban esetek, amikor a bankok fedezetet kérnek tőlünk, ilyenek például a jelzáloghitelek. Ezekben a helyzetekben is számos tényezőt figyelnek a bankok, úgy, mint például a tulajdoni lap, hogy megfelelő forgalmi értéke van-e az ingatlannak, milyen állapotban van az ingatlan, tehermentes-e, vagy elfogadható-e a teher. Emellett megnézik, hogy a hitelfelvevő rendelkezik-e jogerős használatbavételi engedéllyel, nincs-e az ingatlannal kapcsolatban valamilyen bírósági eljárás folyamatban, önállóan forgalomképes, illetve, hogy a bank saját feltételrendszereinek megfelel-e.
Ha lakásvásárlásra készülsz, tudj meg többet aktuális lakáshitel ajánlatainkról! THM: 6,9–8,6%
Gyors segítségre van szükséged, ezért személyi kölcsönt igényelnél? Tájékozódj a K&H banknál elérhető lehetőségekről! THM: 14,5–22,4%