ingatlanvásárlás nehézségei - hogyan könnyíts a folyamaton?
2024. október 14. - Mire érdemes figyelned ingatlanvásárlás esetén? Mik jelenthetik a buktatókat, és hogyan tudod elkerülni őket? Részletek cikkünkben!
(A cikk tartalma frissült: 2022.07.18.)
Sokan úgy gondolják, hogy ha végre összegyűjtötték a pénzt a lakásvásárlásra, az általában 20% mértékű önerőre vagy a lakáshitel felvételére, véget is ér a spórolás. Holott erről szó sincs! Fontos, hogy lakásvásárláskor – és utána – is legyen legalább 3-4 hónapnyi megtakarításunk, ami mindenekelőtt a törlesztőrészlet befizetését fedezi. Ne feledjük, ott van még az adásvételi szerződés költsége, a vagyonszerzési illeték és a felújítás, bútorozás is.
A Magyarország Kormánya által nyújtott CSOK támogatást a legtöbben névből ismerik, ám nincsenek tisztában az igénylésének szigorú feltételeivel. Például a meglévő és/vagy vállalt gyermekek számától függően elvárt minimum négyzetméter, vagy a megfelelő társadalombiztosítási jogviszony és a köztartozásmentesség. A megvásárolt lakásba be is kell költözni!
Ahány ember, annyi lakáshitel... mondhatnánk. A lakáshitel felvételének megannyi előírása és feltétele van, de némi szabadság persze nekünk is jut. Hitelügyintézőnkkel alaposan beszéljünk át előre minden opciót, figyelembe véve megtakarításainkat, a futamidő hosszúságát, a teljes visszafizetés mértékét, de még azt is, hogy aktuális anyagi helyzetünkre milyen hatással lesznek a törlesztőrészletek, és próbáljunk a jövőbe is tekinteni: amennyiben a kamat fix, fogjuk-e tudni rendszeresen törleszteni? Amennyiben a kamat változó, mekkora emelkedés fér még bele? Emellett érdemes az előtörlesztési lehetőségeket és a futamidő megváltoztatását is előre tisztázni.
A Bankok előírhatják hogy legyen a megvásárolandó illetve az egyéb fedezeti ingatlanra vonatkozó vagyonbiztosítási fedezet, itt is érdemes több opciót megvizsgálni. Lakás vásárlása esetén, adott esetben, az ingatlan biztosítható a társasház közös biztosításával, ám a biztosítási összeg nem lehet kevesebb, mint a biztosítékul szolgáló ingatlan újjáépítési értéke, de legalább a hitel összege. Az ingóságaink védelméről pedig magunknak kell gondoskodni, mert erre semmi esetben sem terjed ki a társasház biztosítása.
Alapesetben egy egyszerű lakáshitel esetén, elég benyújtani kitöltve a kölcsönigénylő nyomtatványt és 3 havi bankszámlakivonatot. A K&H-nál a folyamat annyiban kényelmes, hogy elfogadja a más bank internetbankjából letöltött bankszámlakivonatokat is, vagyis nem szükséges másik bankfiókba menni hiteles dokumentumért. K&H-s ügyfélként pedig bankszámlakivonatra sincs szükség. Azonban további dokumentumokat is bekérhet a bank az igénylés során. Például:
A hiteligénylés során szükség lesz még tulajdoni lapra, friss értékbecslésre, illetve a banki kölcsönszerződést közjegyző előtt fogjátok közokiratba foglaltatni. Nem szabad megfeledkezni a földhivatali ügyintézésről sem!
Méghozzá minél többet! Ha megtaláltuk a megfelelő hitelügyintézőt és ügyvédet, ők segítenek minket a hitelfelvétel és lakásvásárlás igencsak rögös útján. Ám fontos, hogy ne féljünk tőlük kérdezni. Fontos, hogy minden részlettel tisztában legyünk, hiszen életünk egyik legfontosabb lépéséről van szó.
Úgy érzed, készen állsz a lakáshitel felvételre? Ismerd meg lakáshitelre vonatkozó ajánlatainkat!
Tudj meg többet az Ingatlanhirdetés Figyelő app-ról & böngéssz 29 ingatlanportál lakáshirdetései között egy helyen!
Már böngésznél is a lakáshirdetések között? Töltsd le most egy gombnyomással, vagy a QR-kód beolvasásával!