2025. április 14.
123456, Kati1984 és társai – jelszavak, amiket örökre felejts el!

Milyen a jó jelszó?

 

Először is, ha biztonságban akarod tudni a dolgaidat, akkor érdemes sokféle, erős és egyedi jelszót használnod. Azaz a különböző alkalmazásokban és weboldalokon mindig más-más jelszót használj!

A jelszavak feltörésére manapság már számtalan mód létezik, amiket a csalók előszeretettel alkalmaznak is. A Te célod az, hogy annyira megnehezítsd a dolgukat, hogy ne érje meg próbálkozni. Például, hogy nem használod jelszóként az 123456 számsort. Minden évben megjelenik a Worst Password statisztika, benne a leggyengébb, azaz a legkönnyebben kitalálható, feltörhető jelszavakkal, amit sajnos rendre az említett 123456, admin, qwerty és hasonló jelszavak vezetnek.

Általánosságban elmondható, hogy egyre több oldal követel nehezen megfejthető jelszót, ezért egyre többen tisztában vannak azzal, hogy minél hosszabb egy jelszó és minél több számot, illetve speciális karaktert tartalmaz, annál erősebb is. Például egy 8 karakteres csupa kisbetűből álló jelszó megfejtéséhez elég pár másodperc, egy 12 karakteres, kis-,  nagybetűt és számot tartalmazó jelszó feltöréséhez szükséges idő 159 év.  

Javasolt metódus, hogy random helyezd el a jelszavakban a speciális karaktereket: azaz ne a jelszó kezdőbetűje legyen a nagybetű illetve a felkiáltójel használata ne az utolsó helyre kerüljön. Sokan használják a speciális karaktereket betűk helyettesítésére is. Például az O betűt 0-ra cserélik, vagy az S betűt 5-re, esetleg az „a” betűt @-ra, ami azonban nem jó gyakorlat, a mostani jelszótörő programok már vannak annyira okosak, hogy betűk helyén elhelyezett, gyakran használt karaktereket pillanatok alatt beazonosítják. Ugyanezért nem javasolt, hogy a jelszavad értelmes, pláne hozzád köthető szó legyen.

Kreálhatsz magadnak jelmondatot. A jelmondat használók jelentős része egy számára könnyen megjegyezhető mondat szavainak néhány random, általa ismert betűjét használja. Példamondat, ahol az első 3 karaktert használjuk: Tamással Angliában találkoztunk 2006-ban. Ebből a jelszó: TamAngTal2006.

Kis odafigyeléssel és a jelszavak időnkénti cseréjével jelentősen fokozhatod a biztonságodat. A jelszavakat tartsd mindig titokban, ne beszélj róluk senkinek. Tényleg senkinek. Ezért is érdemes kikapcsolni a mobiltelefonokon azt a funkciót, hogy a jelszavak beírásakor egy-két másodpercig mutassa az utoljára beírt karaktert, illetve a jelszavak megjegyzésének lehetőségét.

A jelszavak esetén nagyon fontos szempont, hogy egy adott jelszót – és variációit – ne használj több felülethez. Nem jó gyakorlat a törzsjelszó alkalmazása, ami az összes jelszavad ismétlődő része  hozzátoldva egy kiegészítés, amit később változtatgatsz a különböző felületek esetén.

Ha igazán erős jelszót szeretnél készíteni, de nem akarod megnehezíteni az életed karakterek megjegyzésével, használj egy megbízható jelszószéf alkalmazást, amikről ebben a cikkben olvashatsz.

Készülj fel te is a digitális világban rejlő veszélyekre, hiszen legjobb védekezés a tudás! Töltsd ki tesztünket és tudd meg mennyire vagy digitálisan érett, milyen biztonsággal mozogsz a digitális világ mindennapjaiban.

kitöltöm a tesztet!