spórolás a nyár után: így hozd magad egyenesbe
2024. szeptember 15. - Spórolási tippek őszre: állítsd helyre pénzügyeidet a nyári túlköltések után és növeld megtakarításaidat biztonságosan és egyszerűen.
Jelenleg a nyugdíjas korúak nagyjából a társadalmunk 25%-át teszik ki. Néhány évtized múlva ez az arány felkúszhat 33%-ra is, vagyis minden harmadik ember nyugdíjas lesz Magyarországon. Ez törvényszerűen azzal is jár, hogy egyre kevesebb aktív dolgozónak kell majd kitermelni az egyre több nyugdíjas járadékát. A Központi Statisztikai Hivatal például úgy számol, hogy 2050-2060 környékén a jelenlegi 3,3 helyett csak 1,9 aktív tart majd el egy nyugdíjast.
Akármilyen jól is keresünk most, ez jelentős bevételcsökkenést okozhat, amikor visszavonulunk. Emiatt komoly lemondások várhatnánk ránk, márpedig aligha szeretnénk, ha a jól megérdemelt pihenés helyett a nélkülözésről szólnának a nyugdíjas éveink. Nem szerencsés halogatni az öngondoskodást, mert hosszú évek, évtizedek kellenek, hogy akkora megtakarításra tegyünk szert, ami érdemben kiegészíti majd az állami nyugdíjunkat.
Többféle nyugdíjcélú megtakarítás is szóba jöhet, amelyekkel anyagi biztonságot teremthetünk idősebb korunkra. Ezek közül az egyik legismertebb és legrégebb óta létező megoldás az önkéntes nyugdíjpénztár. Már akár havi 5 000 forinttal elkezdhetjük az előtakarékoskodást, a befizetések után pedig 20%, maximum
150 000 forint adójóváírásra is jogosultak lehetünk.
Szintén közkedvelt megoldásnak számít a Nyugdíj Előtakarékossági Számla, vagy röviden NYESZ. Ez lényegében egy speciális értékpapírszámla, amit nyugdíjcélú befektetés céljából nyithatunk. Ebben az esetben az éves befizetéseink után 20%, maximum 100 000 forint adójóváírásra leszünk jogosultak. A harmadik államilag is támogatott megtakarítási forma a nyugdíjbiztosítás, amit a továbbiakban részletesen is kifejtünk.
Nézzük meg közelebbről, pontosan hogyan működik ez a megtakarítási forma, és miért érdemes megfontolni ezt a lehetőséget.
A nyugdíjbiztosítás egy olyan megtakarítási életbiztosítás, aminek kifejezetten az a célja, hogy aktív korunkban felkészüljünk idős korunk anyagi kihívásaira. Nyugdíjbiztosítást a bankok és biztosítók forgalmazzák, a befizetett pénzünket pedig befektetési szakemberek menedzselik, hogy minél nagyobb hozamot érhessünk el.
Az évek alatt összegyűlt pénzre akkor leszünk jogosultak, ha elérjük a hazánkban aktuálisan hatályban lévő nyugdíjkorhatárt (ez jelenleg a 65. életév), vagy egyéb jogon nyugdíjasok leszünk. Ekkor adómentesen hozzájuthatunk a megtakarításunkhoz. A nyugdíjbiztosítás további előnye, hogy más esetekben is fizethet a biztosító, például, ha minimum 40%-os egészségkárosodást szenvedünk el a tartam alatt. A nyugdíjkorhatár elérése előtti halál esetén az általunk meghatározott kedvezményezett, vagy – ha másképp nem nyilatkozunk – az örökös kapja meg a megtakarításunkat, valamint a haláleseti biztosítási összeget is. Ezen felül további kiegészítő biztosítások is köthetőek a szerződéshez, pl. baleseti halál esetére, így csökkentve az ilyenkor megnövekvő anyagi terheket.
A nyugdíjbiztosítás nem véletlenül számít az egyik legkedveltebb nyugdíj-előtakarékossági formának. Egyrészt már alacsony havi összeggel (pl. 10 000 forinttal) is megköthetjük, másrészt a megtakarítás kamatadó- és szociális hozzájárulási adó mentes, ha legalább tíz évig él a szerződésünk. Hab a tortán, hogy az állam is támogatja a nyugdíjbiztosításunkat adójóváírás formájában, amely minden évben a befizetett díjak 20%-a, de maximum 130 000 forint.
Mivel a nyugdíjbiztosítás előnyei akkor domborodnak ki igazán, ha hosszú távon elkötelezettek vagyunk, így nem érdemes sokat várni a megkötéssel. Minél fiatalabb korban vágunk bele, annál több időnk van takarékoskodni, és annál nagyobb megtakarítást érhetünk el, mire eljön a nyugdíjba vonulás ideje. Már csak azért is jó ötlet a nyugdíjbiztosítást a húszas, harmincas éveinkben elkezdeni, mert azt kisebb összeggel is megtehetjük, és így minden évben kihasználhatjuk a legfeljebb 130 000 forintos adójóváírás előnyeit is.
Mindez egyáltalán nem jelenti azt, hogy egy-két évtizeddel később, negyven-ötven évesen késő lenne belevágni egy nyugdíjbiztosításba. Míg ekkor is bőven van időnk remek hozamot elérni, nagyobb összeget félretenni. Főleg, hogy ebben a korban már jellemzően magasabb a fizetésünk, így minden hónapban többet utalhatunk a nyugdíjbiztosításunkra. Ez pedig igencsak kifizetődő lesz a jövőben.
Vállalkozóként – különösen egyéni vállalkozóként – jellemzően alacsonyabb TB-hozzájárulást fizetünk, mintha alkalmazottként dolgoznánk. Ez később, a nyugdíjas évek alatt visszaüthet, mert alacsonyabb havi ellátásra számíthatunk. Egy jól megválasztott és hosszú ideig fizetett nyugdíjbiztosítás képes kompenzálni ezt, és így a nyugdíjas években is közel a megszokott nívón élhetünk.
Minden biztosító meghatározza, hogy mennyi az a minimum biztosítási díj, amivel megköthetjük a szerződést, ez a K&H-nál jelenleg 10 000 forint. Fontos azonban, hogy ha ugyanazt vagy a jelenleginél jobb életszínvonalat szeretnénk teremteni idős korunkra, érdemes magasabb összeggel takarékoskodni. A teljes adójóváírás kihasználásához évi 650 000 forintot szükséges befizetnünk.
A biztosításunk 10-20-30 évre is szólhat. Könnyen lehet, hogy még egyetemista korunkban kötöttük meg, amikor alaposan be kellett osztanunk a pénzünket. Később viszont, ahogy az anyagi lehetőségeink változnak, ezt az összeget kevésnek érezhetjük. Semmi gond! A nyugdíjbiztosításoknál nagyon rugalmas a befizetési lehetőség: bármikor növelhetjük az összeget, ha szeretnénk. Ennek az ellenkezője is igaz. Amennyiben anyagilag megszorulnánk és nem tudnánk fizetni a havi díjat, úgy kérhetünk ideiglenes vagy akár végleges díjszüneteltetést, vagy díjcsökkentést is.
A megtakarítás összegét több dolog is befolyásolja: az, hogy hány éves korunkban döntünk a nyugdíjbiztosítás megkötése mellett, mekkora havi díjat fizetünk és mekkora kockázatot vagyunk hajlandók vállalni a befektetések terén. Ideális esetben tehát a biztosítást már a húszas éveinkben megkötjük, ami így negyven éven át ketyeg, és termeli számunkra a hozamot.
Kíváncsi vagy, neked mennyit kéne félre tenni?
Nézd meg a K&H nyugdíjkalkulátorát, ahol könnyen és gyorsan kiszámolhatod, hogy mekkora különbséget kell fedezned az állami nyugdíjad és a jelenlegi jövedelmed között. Azt is láthatod, hogy akár több millió forinttal jobban járhatsz, ha minél korábban elkezded a takarékoskodást.
Ahogy betöltjük a 65. életévünket, a jelenleg hivatalos nyugdíjkorhatárt, megkapjuk a megtakarításunkat. Hozzáférhetünk az összeghez akkor is, ha egyéb jogcímen válunk nyugdíjjogosulttá.
Más a helyzet, amennyiben idő előtt szeretnénk megszüntetni a szerződést. Ennek költségei lehetnek, ráadásul az addig igénybe vett adójóváírást is vissza kell utalnunk 20%-kal növelten a NAV-nak. Különösen rosszul járunk, ha a szerződés tartama még nem érte el a tíz évet. Ebben az esetben kamatadót és szociális hozzájárulási adót (szochót) is kell fizetnünk az elért hozam után.
Minél előbb kezdjük el, annál több pénz gyűlik össze a nyugdíjas évekre. Ez ilyen egyszerű, ahogy a biztosítás megkötése sem egy bonyolult folyamat. Olyannyira nem, hogy a K&H-nál már akár a mobilbankban is megtehető. A mobilappban a szerződéskötési folyamat során láthatjuk, hogy várhatóan mekkora lesz nyugdíjbiztosításunk lejárati összege a választott havidíjjal és ez mekkora nyugdíj-kiegészítést jelenthet az állami nyugdíj mellett. A kalkuláció során az is feltüntetésre kerül, hogy milyen összegű adójóváírást vehetünk igénybe és összesen mennyi befizetést kell teljesíteni a megtakarítási időszak alatt.
Ennek lényege, hogy a portfólió-összetétel automatikusan életkorunkhoz, vagyis a hátra lévő tartamhoz illeszkedik. Kezdetben részvénytúlsúlyos befektetéssel a magasabb hozamra törekszik, míg később, a nyugdíjkorhatár közeledtével fokozatosan csökkenti a befektetések kockázatát, így védve meg az addig elért hozamunkat. Mindezt úgy, hogy kizárólag felelős eszközalapokból álló portfóliót kínál.
A szerződéskötési folyamatban a kapcsolódó dokumentumok automatikusan megérkeznek a megadott e-mail címünkre, de akár el is tudjuk olvasni azokat. Sőt a díjfizetéshez beépítésre került a rendszeres átutalási megbízás rögzítése is, így nem csak papírmentes, de kényelmes is a folyamat.
A K&H személyes ügyfélpontokon kiegészítő biztosítási csomagok is várnak, amikkel a váratlan helyzetekre is felkészülhetünk.
Teljes biztonság évtizedeken átívelően!
Tudj meg többet a K&H nyugdíjbiztosításról & köss nyugdíjbiztosítást a mobilodon keresztül!
& ez még nem minden! Ha 2024. november 4. és 2024. december 8. között K&H nyugdíjbiztosítás 4 életbiztosítást kötsz, sorsoláson vehetsz részt, amelynek fődíja egy 2 főre szóló utazás Szardíniára!