minden, amit tudnod kell a nyugdíjbiztosításról
2024. november 03. - Megtakarítás, adókedvezmény és biztonság: készüljünk fel együtt a gondtalan nyugdíjas évekre! Fedezd fel a nyugdíjbiztosítás előnyeit!
A zero waste vagy magyarul hulladékmentes/ szemétmentes élet nemcsak a pazarlás megszüntetéséről és a szeméttermelés csökkentéséről szól, hanem egy olyan minimalista életmód kialakításáról, amelyben nem a fogyasztásé a főszerep, és nem a birtokolt tárgyak határolják be az ember életét. Fontos tudatosítani, hogy minden vásárlásunkkal leadjuk a voksunkat egy gyártói, termelői eljárásra, ezért oda kell figyelnünk, hogy az olyan legyen, ami nem jelent újabb súlyos terhet a bolygónk számára! Tippjeink segítségével jelentősen csökkenthető a háztartásban keletkező hulladék mennyisége, mely egy hatalmas lépés az újrahasznosításhoz képest, hiszen ez már a körforgás utolsó lépése!
A hulladékmentességet elérni nem egyszerű feladat, és nem is érdemes egyből radikális változásokat bevetnünk, mert így hamar el fog menni tőle a kedvünk. A legtöbb ember csak akkor veszi észre, mennyi szemetet termel, amikor elkezdi tudatosan keresni a környezetkímélő megoldásokat. Fontos tisztában lennünk vele, hogy a teljes hulladékmentesség komoly elkötelezettséget igényel, számos lemondással jár, illetve nagy odafigyelésre lesz szükségünk a betartásához. Ne legyenek egyből irreális elvárásaink magunkkal szemben: tervezzük meg alaposan a szükséges életmódbeli változásokat és haladjunk lépésről lépésre, kezdve a számunkra legkritikusabbnak tűnő területtel.
Nézzük meg, milyen termelői piacok vannak a közelünkben és szerezzük be az élelmiszert ott! Így mindig friss, zamatos, szezonális zöldségekhez és gyümölcsökhöz juthatunk hozzá, amelyek érlelése, kezelése és szállítása nem helyez annyira súlyos terhet a környezetünkre, ráadásul a vásárlásunkkal hazai termelőket támogatunk.
Szuper opció az is, ha csomagolásmentes boltokban szerezzük be a konyhánkban használt alapanyagok egy részét. Vigyük magunkkal a saját vászonzsákjainkat, üvegedényeinket, amelyeket megpakolhatunk rizzsel, tésztával és mindenféle kimérős finomsággal.
Általában a kommunális, konyhai hulladék képezi a szemetünk nagy részét. Azonban a fel nem használt élelmiszert nem kell a kukába dobnunk: a még ehető ételt adományozzuk el, a szerves hulladékot pedig komposztáljuk, majd forgassuk vissza ezt a tápanyagdús masszát a földbe!
És ugye a műanyagpalackos üdítőket/ vizet mondanunk sem kell, hogy érdemesebb üveg palackba töltött csapvízre cserélni! A bevásárlásnál pedig a műanyagszatyrok helyett szép vászonszatyrokat használni.
A tisztálkodás során is rengeteg szemét halmozódik fel, gondoljunk csak a sok műanyag tubusra! Ezeket azonban könnyedén kiválthatjuk egy kis utánajárással és találékonysággal.
Cseréljük le a flakonos tusfürdőt és sampont egyszerű szappanra és samponkorongra! Már szinte bármelyik drogériában megkapjuk ezeket, de ha tehetjük, válasszunk inkább magyar, kézműves termékeket, így a szállításból adódó szennyezést is elkerüljük.
A szájápoláshoz is kifejlesztettek már mindenféle szuper terméket: használjunk bambusz fogkefét, a tubusos fogkrém helyett pedig vásároljunk újrahasznosítható, fém tégelyben található, gyógynövényes fogport.
De külön öröm, hogy egyre több drogériában/ szépségápolási üzletben van lehetőség a kimosott flakonok újratöltésére, így legalább nem dobjuk ki egy használat után a műanyag tégelyeket!
A takarításkor elhasznált termékek után nem csak az üres, műanyag dobozok maradnak: az erős vegyszerek óriási károkat okoznak a környezetünkben, ha a talajba vagy a vizekbe jutnak. Egyszerűsítsük le a tisztítószer-arzenálunkat, használjunk citromot, ecetet és szódabikarbónát! Az egyszerhasználatos papírtörlő helyett vegyünk, esetleg varrjunk néhány textil anyagú törlőkendőt, a szintetikus mosogatószivacsot pedig cseréljük le természetes luffaszivacsra!
A hulladékcsökkentés folyamatos tervezést igényel, a titka is ebben rejlik. Ne induljunk el csak úgy bevásárolni! Mindig gondoljuk végig, hogy:
És itt érdemes kitérni bővebben a mire van szükségünk kérdéskörre. Hasznos lehet, ha végzünk egy alapos selejtezést/ lomtalanítást így könnyen kibukhatnak azok a tárgyak, melyek valójában használatlanul lapulnak a szekrény mélyén vagy amikből hajlamosak vagyunk túlkészletezni magunkat. Jegyezzük meg ezeket a kritikus pontokat és ne támogassuk felesleges lomok vásárlásával a globális túltermelést!
Az olyan termékeket, amelyekre pedig nincs szükségünk például műanyagzacskó, szívószál stb. tudatosan utasítsuk vissza és válasszuk a digitális megoldásokat a papír alapúak helyett ( számlák, akciós újságok, magazinok stb.)!
A hulladékmentes életmód a tárgyak élettartamuk végéig történő használatára törekszik. Ne dobjuk hát ki még jó állapotban lévő ruháinkat, elektronikai termékeinket, inkább adjuk tovább őket és válasszunk helyettünk jó minőségű, hosszú évekig tartós darabokat az aktuális divattermékek helyett.
Nem csak környezettudatos, hanem jó móka is új funkciót találni a megunt, elhasznált tárgyainknak. Befőttesüvegbűl mécsestartó? Autógumiból virágkaspó? A lehetőségek tárháza szinte végtelen!
A zero waste életmód körforgásának utolsó lépéseként pedig nem hagyhatjuk ki a felsorolásból a hulladék újrahasznosítására való törekvést sem: gyűjtsük tehát szelektíven, amit csak tehetünk!
Végül, de nem utolsó sorban a környezettudatosság és így a zero waste életmód magasabb lépcsőfoka az, amikor már nem csak egyénileg törekszünk a fenntarthatóságra, hanem olyan vállalatok és államok támogatásával is, akik globális szinten segítik a célok elérését. Mindezt egyéni életmódunk és tudatos vásárlásaink mellett, hogyan tehetjük meg? Például befektetési döntéseinkkel, melyekkel olyan, szigorú szempontok szerint válogatott cégeket támogatunk, akik globális szinten tudnak tenni a fenntarthatóbb jövőért!
Ehhez nyújtanak segítséget a K&H felelős befektetési alapok, amelyekkel úgy érhetsz el pénzügyi hozamot, hogy bolygónk fennmaradásához és gyermeked jövőjéhez is hozzájárulsz! Tudj meg többet, mert a jó befektetés nem csak pénzben térül meg!