CSOK Plusz: így változik 2024-ben az otthonteremtési támogatás
2024. január 03. - Hogyan változik a CSOK 2024-től? Mekkora összeg, milyen feltételekkel lesz elérhető? Egy helyen minden, amit a CSOK Plusz kapcsán tudni érdemes!
gyermekek száma |
lakás |
egylakásos lakóépület |
1 gyermek |
min. 40 m2 |
min. 70 m2 |
2 gyermek |
min. 50 m2 |
min. 80 m2 |
3 vagy több gyermek |
min 60 m2 |
min. 90 m2 |
reprezentatív példa:
12 millió forint összegű kölcsön esetén, 240 hónapos futamidővel (ami egyenlő a törlesztőrészletek számával), a teljes futamidő alatt fix, éves 3% kamatláb mellett a havi törlesztőrészlet az első évben 30 000 forint, azt követően 69 113 forint, a teljes visszafizetendő összeg 16 290 924 forint, a hiteldíj 4 290 924 forint, ebből a hiteldíjban foglalt díjak, költségek összege 173 160 forint, THM: 3,2%.
Akciós kedvezményre az az Ügyfél jogosult, aki Törlesztőszámlaként a Banknál vezetett lakossági bankszámlát jelöli meg. A fenti kedvezmények a 2024. január 1-től visszavonásig, a Bank által befogadott hiánytalan hitelkérelmek esetén érvényesek és a 4000+ számlacsomagban nyújtott kedvezményekkel nem vonhatók össze.
Az akciós kedvezmény keretében a K&H Bank által elengedett, átvállalt illetve visszatérített díjak és költségek visszatérítendők, amennyiben a szerződéskötéstől számított 4 éven belül (amennyiben a hitel futamideje kevesebb, mint 4 év, akkor ezen futamidőn belül) a hitel végtörlesztésre, vagy ezen időszak alatt legalább a kölcsönösszeg összesen 50%-ig történő előtörlesztésre, illetve Bankon kívül álló okokból felmondásra kerül, vagy Törlesztőszámlaként nem az Ügyfél Banknál vezetett lakossági bankszámlája kerül megjelölésre.
A hitelfelvétel során lakásbiztosítás kötése is szükséges.
Pár érv, amiért érdemes lehet a K&H-nál lakásbiztosítást kötni:
A CSOK Plusz-ról bővebb információ a vonatkozó, hatályos 518/2023. (XI. 30.) Korm. rendelet – a családok otthonteremtését támogató kedvezményes CSOK Plusz hitelprogramról szóló kormányrendeletben találsz.
Igen, 2025. január 1-jétől 2025. december 31-ig lehetőség van az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat is felhasználni önerőként ingatlanvásárlás esetén. Fontos, hogy a 2024. szeptember 30-án meglévő egyenleg erejéig használható fel az összeg.
Emellett szintén 2025. január 1-jétől 2025. december 31-ig lehetőség van az önkéntes nyugdíjpénztári tagoknak meglévő jelzáloghitelük elő-/végtörlesztésére felhasználni a megtakarításukat. Mindezzel a lehetőséggel maximum 3 alkalommal lehet élni a tagoknak. A jogosultság vizsgálata minden esetben a pénztár feladatkörébe tartozik. Az elő- /végtörlesztéssel érintett termékkör:
A CSOK Plusz igényléséhez a szükséges jövedelem mértéke több tényezőtől függ, de általánosságban az alábbiak érvényesek:
1. Jövedelemminimum
2. Jövedelem típusai
3. Családi jövedelem
4. Adósságfék
5. Egyéb tényezők
Általában a CSOK Pluszhoz 20%-os önerő szükséges, de a pontos mérték a jövedelemtől, így az igényelhető hitelösszegtől és az ingatlan értékétől is függhet. Egyedi esetben hogyha megfelel a feltételeinek, a 10%-os önerő is megengedett. Előzetes hitelképesség vizsgálathoz fordulj hitelszakértőnkhöz bizalommal. Kérj visszahívást vagy foglalj időpontot valamelyik bankfiókunkba.
2025 január 1-jétől zöld hitelcél esetén lehetőség van 10%-os önerővel jelzáloghitelt igényelni.
Mit jelent a zöld hitelcél?
Az ingatlan energetikai besorolása legalább A+ és a maximális primer energiafogyasztás 68 kwh/m2/év.
Amennyiben a hitelcél nem zöld és nem teljesülnek fenti feltételek az alábbi módon tudsz 10%-os önerővel jelzáloghitelt igényelni.
A CSOK Plusz hitel folyósításának folyamata több lépésből áll, amelyeket a bank az ingatlan típusától és a hitelfelvevő igényeitől függően hajt végre. A folyósítás általában a következőképpen történik:
1. Szerződéskötés
2. Önerő befizetése
3. Folyósítás ütemezése
4. Közvetlen folyósítás
5. Folyósítás feltételei
6. Lakásbiztosítás
7. Egyéb támogatások folyósítása
Összegzés
A CSOK Plusz hitelt a bank több részletben folyósítja az építési hiteleknél. A folyósítás előtt meg kell felelni bizonyos feltételeknek, például az önerő befizetése és a biztosítékok biztosítása. Használt és új ingatlan vásárlás esetén a teljes hitelt egy összegben utalja a bank.
Igen! CSOK Plusz mellé felvehető további kölcsön is a feltételek teljesítése esetén:
A támogatott személyek a törlesztés szüneteltetésére jogosultak, amely kérelemhez kötött.
A szüneteltetés lejártát követően a futamidő úgy hosszabbodik meg, hogy az esedékessé váló törlesztőrészlet és a szünetelés alatt keletkező, részletekben megfizetendő kamat összege együttesen ne haladja meg az eredeti szerződés szerinti törlesztőrészletek összegét.
A tőketartozást sem a törlesztésszüneteltetés ideje alatt, sem annak lejártát követően nem lehet a szüneteltetés ideje alatt nem teljesített kamat összegével megnövelni. A törlesztés szüneteltetésének ideje alatt felhalmozódott kamatot a hátralévő futamidőben esedékes törlesztőrészletekkel együtt a szüneteltetés lejártát követően a futamidő alatt, évente egyenlő részletekben kell megfizetni.
A törlesztés:
A törlesztés szüneteltetésének lejártát követően a törlesztési kötelezettség tovább folytatódik, amelyről a hitelintézet tájékoztatást küld.
A babaváró hitel 75%-a önerőként is felhasználható, amennyiben a lakáshitelt a babaváró hitel felvételekor, vagy a babaváró kölcsönszerződés megkötését követő 90 napon belül igényled. Ha több mint 90 nap telik el a babaváró kölcsönszerződés megkötése és a lakáshitel igénylése között, akkor a korlátozás nem áll fenn.
A CSOK Plusz bármely magyarországi településen igénybe vehető.
A kamattámogatás megszűnésétől kezdve a fennmaradó hitel kamatozása az ÁKK 110%+1%-ra változik.
A futamidő első évében minden hónapban csak az egy hónap alatt keletkezett kamatot kell megfizetni, tőketörlesztés nem történik. A második évtől megemelkedik a törlesztőrészlet, amely így már tőketörlesztést is tartalmaz.
A kölcsönre bármelyik igénylő csak egy alkalommal jogosult, ideértve azt az esetet is, ha a már igénybe vett kölcsönt visszafizették.
A házasságot felbontó bírósági határozat jogerőre emelkedését követő 30 napon belül a kormányhivatalnak, míg a banknak 60 napon belül be kell jelenteni a válást. Házasság felbontása esetén a vállalt, de meg nem született gyermekek után addig igénybe vett kamattámogatás összegét a jegybanki alapkamat +5%-kal növelten vissza kell fizetni és a továbbiakban a kamattámogatás megszűnik.
Igen, jelzáloghitelnél minden esetben szükséges a lakásbiztosítás megléte.
Ha a K&H-nál kötöd a lakásbiztosításodat, számos díjkedvezményben részesülhetsz.
További részletek a K&H lakásbiztosítás oldalán.
Igen, lehetőséged van törlesztési biztosítás megkötésére, amelynek számos előnye van:
A törlesztési biztosítás egy Biztosított (Adós vagy Adóstárs) számára nyújt biztonságot.
A díj mértéke a hitel aktuális havi törlesztőrészletének 6,4%-a, amely havonta kerül levonásra számládról.
CSOK Plusz esetén törlesztés szüneteltetés kérhető, azonban a törlesztési biztosítási díj beszedésre kerül ebben az időszakban is. Törlesztésszüneteltetés alatt a felfüggesztés előtti utolsó, ismert törlesztőrészletének 6,4%-a kerül levonásra.
A CSOK Plusz igénylése esetén fontosak a társadalombiztosítási (TB) előírások, amelyek biztosítják, hogy jogosult legyél a támogatásra és a kedvezményes hitelre. Ezek az előírások biztosítják, hogy a kérelmező, illetve a család megfelel a magyar társadalombiztosítási rendszer által támasztott követelményeknek. A legfontosabb TB előírások a következők:
1. Folyamatos TB-jogviszony
A CSOK Plusz igénylésének egyik alapvető feltétele, hogy a kérelmezőnek legyen folyamatos társadalombiztosítási jogviszonya. Ez azt jelenti, hogy a hitelkérelem benyújtását megelőzően meghatározott ideig fennálló biztosított jogviszonnyal kell rendelkezni.
2. Elfogadható TB jogviszony típusai
A következő jogviszonyok elfogadottak:
3. Munkaviszony és TB-jogviszony igazolása
A TB jogviszonyt a kérelmezéskor igazolnod kell. Ez általában a következő módon történik:
4. Külföldi TB-jogviszony
Ha a kérelmező külföldön dolgozik vagy dolgozott, a következő szabályok érvényesek:
5. TB-jogviszony alóli kivételek
Vannak bizonyos esetek, amikor enyhítés lehetséges:
Összefoglalva:
Ahhoz, hogy jogosult legyél a CSOK Plusz hitelre, legalább 2 év folyamatos társadalombiztosítási jogviszonnyal kell rendelkezned, amely Magyarországon vagy más EGT-tagállamban is teljesíthető. Az esetleges külföldi jogviszonyt megfelelően kell igazolni, és a munkaviszony fennállását a hitelkérelem benyújtásakor igazolnod kell.
Társadalombiztosítás igazolás online igénylésének folyamatáról itt tájékozódhatsz.
A CSOK Plusz hitelnél az állam különböző esetekben elengedhet a hiteltartozásból, ami a családokat támogatja a gyermekvállalás ösztönzése érdekében. Az elengedés mértéke és feltételei a gyermekek születéséhez kapcsolódnak. Íme a legfontosabb információk:
1. Gyermekvállalás esetén történő hiteltartozás-elengedés
Az állam a CSOK Plusz hitelből akkor enged el egy meghatározott összeget, ha a hitel futamideje alatt gyermekek születnek. Az elengedés mértéke a következőképpen alakul:
Ha már a hitel igénylésekor van gyermeked, az elengedés nem vonatkozik a már meglévő gyermekekre. Csak azokra a gyermekekre vonatkozik, akik a hitel folyósítása után születnek.
2. Feltételek a hiteltartozás elengedéséhez
3. Különleges esetek
4. Az elengedés folyamata
Összefoglalva:
A CSOK Plusz hitelből jelentős összegeket engedhet el az állam gyermekvállalás teljesítése esetén:
A CSOK Plusz hitel esetén az állam jelentős kamattámogatást biztosít a hitelt igénylő családoknak. Ennek célja, hogy a lakáshoz jutás feltételeit kedvezőbbé tegye, különösen nagycsaládosok számára. A kamattámogatás mértéke és részletei a következők:
1. Kamattámogatás mértéke
A CSOK Plusz hitel kamattámogatása azt jelenti, hogy a hitel kamata maximum 3% lehet a teljes futamidő alatt, függetlenül a piaci kamatlábak változásától. Ez az állami támogatás egyik legnagyobb előnye.
2. Meddig tart a kamattámogatás?
A kamattámogatás a teljes futamidőre érvényes, amely jellemzően 25 év lehet. Ez azt jelenti, hogy a kamat mértéke végig 3%-os marad, függetlenül attól, hogy a piaci kamatok hogyan alakulnak az idő során.
3. Fix kamatozás
A CSOK Plusz hitel egy fix kamatozású hitel, ami azt jelenti, hogy a havi törlesztőrészletek az egész futamidő alatt kiszámíthatóak maradnak. Ez nagy előny, különösen olyan időszakokban, amikor a piaci kamatok jelentősen ingadozhatnak.
4. Állami kamattámogatás szerepe
Az állam a piaci kamatok és a 3%-os fix kamat közötti különbözetet fedezi, tehát a hitelfelvevő számára a piaci kamatok változása nem jelent plusz terhet. Ez jelentős anyagi előnyt biztosít a családoknak hosszú távon.
5. Ki jogosult a kamattámogatásra?
Összefoglalva:
A CSOK Plusz hitel kamata maximum 3% lehet, függetlenül a piaci kamatlábaktól. Ez a kedvező feltétel az állami kamattámogatásnak köszönhetően marad stabil a teljes futamidő alatt, amely akár 25 évig is tarthat. A kamattámogatás jelentős segítséget nyújt a családok számára a lakásvásárlás vagy építés költségeinek mérséklésében.
A CSOK Plusz igénylése esetén a külföldön dolgozó magyarokra vonatkozó szabályok a következők:
1. Társadalombiztosítási jogviszony
2. Jövedelemigazolás
3. Folyósítási feltételek
4. Külföldi lakcím
5. A gyermekek bejelentése
6. Állampolgári státusz
Összegzés
A külföldön dolgozó magyarokra a CSOK Plusz igénylésekor vonatkozó szabályok elsősorban a társadalombiztosítási jogviszonyra, a jövedelem igazolására és a magyarországi lakcím meglétére összpontosítanak. Érdemes a konkrét banki feltételeket is alaposan átnézni, mivel ezek eltérhetnek egymástól.
Igen, igényelheted a CSOK Plusz hitelt, ha már korábban igényeltél CSOK-ot, azonban fontos figyelembe venni néhány tényezőt:
1. Különböző támogatások
2. Feltételek
3. Újabb gyermekvállalás
4. Igénylés folyamata
Összegzés
Tehát a válasz igen, igényelheted a CSOK Plusz hitelt, ha már korábban igényeltél CSOK-ot, amennyiben teljesíted a szükséges feltételeket és figyelembe veszed a már meglévő kötelezettségeket. Ráadásul a CSOK és a CSOK Plusz párhuzamos igénylésére is van lehetőséged.
Érdemes a konkrét banki feltételeket is ellenőrizni, mivel ezek eltérhetnek. a CSOK és a CSOK Plusz párhuzamos igénylésére is van lehetőség
A CSOK Plusz esetében, ha nem tudod teljesíteni a feltételeket, a következő büntetőkamatokra és következményekre számíthatsz:
1. Büntetőkamat mértéke
2. Fizetési haladék
3. Tanácsadás
Összegzés
Minden banknál a büntetőkamat mértéke az MNB alapkamat +5 százalékkal növelve. A nem teljesítés komoly pénzügyi következményekkel járhat, így fontos a feltételek betartása.
A CSOK Plusz hitel esetén a gyermekvállalás teljesítésének határideje attól függ, hogy hány gyermekre vállaltatok kötelezettséget, és milyen élethelyzetben igényeltétek a támogatást. A fő szabályok a következők:
1. Vállalt gyermekek esetén
2. Milyen következmények vannak, ha nem teljesül a gyermekvállalás?
3. Kivételes esetek
4. Gyermek örökbefogadása
Összegzés
A CSOK Plusz hitel esetén a gyermekvállalási kötelezettség teljesítésére egy gyermek esetén 4 év, két gyermek esetén 8 év, három gyermek esetén pedig 10 év áll rendelkezésre. Ha a vállalt gyermekek nem születnek meg időben, a támogatást vissza kell fizetni, büntetőkamatokkal együtt.
Ha az előírt határidőig nem születik meg a vállalt gyermek(ek), vagy csak kevesebb születik, úgy a kamattámogatás a határidő lejártát követő naptól megszűnik. Az igénybe vett kamattámogatás összegét (csökkentve az időben megszületett gyermek(ek) után járó kamattámogatás összegével), a jegybanki alapkamat 5 százalékponttal megemelt mértékének megfelelő kamattal növelten vissza kell fizetni 120 napon belül.
A gyermekvállalást teljesítettnek kell tekinteni akkor is, ha a magzat a 12. várandóssági hét betöltését követően elhal vagy halva születik, vagy ha a házastársak egyike elhunyt.
A hitelfelvételt követően született vagy örökbefogadott gyermekek közül a másodikként (és minden további) megszületett vagy örökbefogadott gyermekük után gyermekenként 10 000 000 forint összegű vissza nem térítendő gyermekvállalási támogatást nyújt az állam, amely a fel nem mondott kölcsönszerződésből eredő tartozást csökkenti.
A gyermekvállalási támogatás igényelhető:
Ikervárandósság esetén:
Amennyiben a gyermek után a támogatott személyek
a) gyermekvállalási támogatásra és
b) a három- vagy többgyermekes családok lakáscélú jelzáloghitel-tartozásainak csökkentéséről szóló 337/2017. (XI. 14.) Korm. rendelet szerinti támogatásra is egyaránt jogosulttá válhatnak, akkor ugyanazon gyermek után a választásuk szerint vagy az a) vagy a b) pont szerinti egyik támogatást vehetik igénybe.
Meglévő gyermeknek minősül az igénylő vér szerinti vagy örökbefogadott eltartott gyermeke, ha a 25. életévét még nem töltötte be, vagy betöltötte, de megváltozott munkaképességű.
A 12. hetet betöltött magzat nem meglévő, hanem vállalt gyermeknek minősül.
Igen. A házaspárral egy háztartásban élő közös és a házaspár által közösen vállalt gyermek, valamint a házastársak velük egy háztartásban élő nem közös gyermekeit együttesen kell figyelembe venni.
A kölcsön igénylésénél az igénylőkkel közös háztartásban élő és a velük együtt költöző, legalább egy éve az igénylő vagy igénylők gyámsága vagy gondnoksága alatt álló gyermek is figyelembe vehető a gyermek szüleinek halála esetén.
A gyermekvállalás teljesítésére vonatkozó határidő a várandósság orvosilag megállapított tényére tekintettel a várandósság végéig meghosszabbodik, ha a várandósságnak a gyermekvállalási határidő lejártát megelőzően fennálló tényét orvosi bizonyítvánnyal a vállalási határidő lejártát követő 90. napig a hitelintézet felé igazoljátok.
A CSOK Plusz hitel esetén az a szabály, hogy ha megszületik az első gyermek a hitelfelvételt követően, a család kérhet egy egyéves hitelmoratóriumot. Ez azt jelenti, hogy a hitelfelvevők 12 hónapra felfüggeszthetik a hitel törlesztését. Itt van, mit jelent ez pontosabban:
1. Hitelmoratórium fogalma
2. Milyen időszakra vonatkozik?
3. Milyen hatása van a hitelre?
4. Hogyan lehet igényelni?
Összegzés
Az egyéves hitelmoratórium a CSOK Plusz hitel keretében azt jelenti, hogy az első gyermek születése után 12 hónapra felfüggeszthető a törlesztés. Ez segíthet anyagilag tehermentesíteni a családot az újszülött érkezése után, de fontos megjegyezni, hogy a kamatok továbbra is gyűlnek a moratórium alatt.
A CSOK Plusz azok számára is elérhető, akik már több gyermekkel rendelkeznek, de minimum egy gyermeket szükséges vállalnotok ekkor is.
Egyéb feltételek:
Összegzés
A támogatás és a hitel összege három vállalt gyermek esetén a legmagasabb, így érdemes kihasználni ezt a lehetőséget, ha lakásvásárlásban vagy építésben gondolkodsz.
Igen, a CSOK Plusz igényelhető, ha a feleség már várandós. Ebben az esetben a magzatot már a 12. terhességi héttől figyelembe lehet venni, így a születendő gyermek már a támogatásba beleszámítható. Ez azt jelenti, hogy a várandósság alatt is jogosultak lehettek a támogatásra, és a születendő gyermek(ek) után is megkaphatjátok a CSOK Plusz előnyeit.
Fontos részletek:
Összegzés
Ha a feleség már a 12. terhességi hét után van, a magzatot figyelembe vehetitek a CSOK Plusz igénylésekor, és így már most jogosultak lehettek a támogatásra és a kedvezményes hitelre.
A CSOK Plusz hitel különféle lakáscélokra igényelhető, amelyek a lakhatás bővítését, vagy új otthon vásárlását, építését szolgálják. Az alábbiakban részletezem, hogy milyen célokra használhatod fel a CSOK Plusz hitelt:
1. Új lakás vagy ház vásárlása
2. Új lakás vagy ház építése
3. Használt lakás vagy ház vásárlása
4. Lakásbővítés
5. Tetőtér-beépítés vagy emelet-ráépítés
Összegzés
A CSOK Plusz hitelt többféle lakáscélra is igényelheted, beleértve új vagy használt ingatlan vásárlását, új lakás vagy ház építését, illetve lakásbővítést. Minden esetben meg kell felelni a banki és a jogszabályi feltételeknek, és az ingatlannak lakhatási célt kell szolgálnia.
Azok a házastársak, akik a lakás építésére vagy vásárlására irányuló kölcsönkérelmük benyújtásakor vagy azt megelőzően Magyarország területén nem rendelkeztek ugyanabban a lakásban mindketten tulajdonjoggal, és erről nyilatkozatot tesznek.
Fontos, hogy az újabb ingatlan hasznos alapterületének is meg kell felelnie a CSOK Plusz előírásainak. Emellett pedig a kamattámogatás, illetve gyermekvállalási támogatás összegét a „10032000-01501315 Kincstár lakáscélú kedvezmények letéti számlára” szükséges befizetni, és a meglévő lakás eladásakor a kölcsön teljes fennálló összegét végtörleszteni kell.
Új lakás építése esetén 3 év, vásárlási szándék esetében 1 év áll rendelkezésre, hogy a kamattámogatás és a gyermekvállalási támogatás összegét a Kincstári számlán tartsák. A felfüggesztés időtartamát (1 év, illetve 3 év) a kamattámogatás, illetve gyermekvállalási támogatás összege kincstári letéti számlára érkezésének napjától kell számítani, és a felfüggesztés időtartama egy alkalommal legfeljebb két évvel meghosszabbítható.
Lakás bővítésének minősül a lakás hasznos alapterületének legalább egy 12 négyzetméteres lakószobával történő növelése, továbbá a tetőtérbeépítés, valamint az emelet-ráépítés. A meglévő épület, épületrész vagy építmény átalakítása nem minősül a lakás bővítésének.
Igen, amennyiben nyilatkoztok arról, hogy a több önálló lakásból álló, osztatlan közös tulajdon esetén a kölcsönnel érintett lakásra vonatkozóan kizárólagos használati jogotok van.
Nem. CSOK Plusz lakáshitelből telket, illetve meglévő hitel kiváltását nem lehet finanszírozni.
A CSOK Plusz hitel igénylésénél az ingatlannak bizonyos műszaki elvárásoknak kell megfelelnie, hogy a támogatás és a hitel igénybe vehető legyen. Ezek a követelmények biztosítják, hogy az ingatlan lakhatásra alkalmas, energiatakarékos és hosszú távon fenntartható legyen.
1. Lakhatási célú ingatlan
2. Energetikai besorolás
3. Lakás komfortfokozata
4. Építési szabályoknak való megfelelés
5. Statikai állapot
6. Tetőtér-beépítés és bővítés
7. Közművek kiépítettsége
Összegzés
A CSOK Plusz hitel igénybevételéhez az ingatlannak lakhatásra alkalmasnak kell lennie, megfelelve az alapterületre, energetikai besorolásra, komfortfokozatra és közművekre vonatkozó előírásoknak. Új ingatlan esetén szigorúbb energetikai követelmények vonatkoznak rá, míg használt lakás esetén a szerkezeti stabilitás és a megfelelő közműellátás a legfontosabb.
A CSOK Plusz szabályrendszere alapján az ingatlan vételárának maximum 10%-a fizethető készpénzben, a fennmaradó összeg pedig átutalással teljesítendő.
Igen, a saját vállalkozásodat bejelentheted a CSOK Plusz hitellel érintett ingatlanba, de fontos figyelembe venni néhány alapvető szabályt és korlátozást, amelyek az ingatlan lakhatási célú felhasználására vonatkoznak:
1. Lakhatási cél elsődlegessége
2. Vállalkozás székhelyének bejelentése
3. Tevékenységi kör és használat
4. Tulajdoni lapon történő módosítások
5. Adózási és jogi kérdések
Összegzés
Az ingatlan, amelyre CSOK Plusz hitelt vettél fel, lakhatási célra kell, hogy szolgáljon, de saját vállalkozásodat bejelentheted székhelyként. A vállalkozás tevékenységének nem szabad megváltoztatnia az ingatlan alapvető lakófunkcióját, és az ingatlan továbbra is lakhatási célra kell, hogy szolgáljon.
A 10 év kötöttség a CSOK Plusz hitel és a hozzá kapcsolódó támogatások esetében arra utal, hogy az ingatlan, amelyre a hitelt igényelték, minimum 10 évig nem adható el és nem használható más célra, mint a lakhatás.
A CSOK Plusszal megvásárolt ingatlanba be kell költöznie a családnak, a hivatalos állandó lakcímüknek is az adott ingatlannak kell lennie 10 éven keresztül. Ez alól néhány kivétel lehetséges (ilyen pl. hogy az időközben nagykorúvá váló gyermek elköltözik a szüleitől)
Fontos tudnivalók a 10 éves kötöttségről:
1. Lakhatási cél: Az ingatlant a 10 éves időszak alatt lakhatási célra kell használni. Ez azt jelenti, hogy a tulajdonosnak a családjának lakóhelyeként kell használnia az ingatlant.
2. Támogatott hitel feltételei: A CSOK Plusz hitel igénylésének feltételei között szerepel a 10 éves időtartam, amely alatt a támogatott ingatlan eladása, bérbeadása vagy más jellegű terhelése nem megengedett. Ez a szabály segít biztosítani, hogy a támogatás ténylegesen a lakhatási célokat szolgálja.
3. Következmények: Ha a 10 éves időszak alatt az ingatlant eladják, vagy nem lakhatás céljából használják, a támogatás visszafizetési kötelezettséggel járhat. Ez azt jelenti, hogy az állam visszakérheti a már folyósított támogatást, ami pénzbeli kártérítést vonhat maga után.
4. Kivételes esetek: Előfordulhatnak olyan kivételes helyzetek (pl. kényszerértékesítés, válás, haláleset), amikor a 10 éves kötöttség alatt az ingatlan eladható. Ezekben az esetekben külön eljárások és feltételek vonatkoznak a támogatás visszafizetésére.
5. Célja: A 10 éves kötöttség célja, hogy a CSOK Plusz és más állami támogatások valóban a családok lakhatási helyzetének javítását szolgálják, és megakadályozzák, hogy az ingatlan spekulatív célokra kerülhessen felhasználásra.
Összegzés
A 10 éves kötöttség a CSOK Plusz hitel és támogatás igénylésénél azt jelenti, hogy az ingatlan, amelyre a hitelt igényelték, legalább 10 évig nem adható el vagy terhelhető meg, és lakhatási célra kell használni. Ennek a szabálynak a célja, hogy a támogatás a lakhatási célokat szolgálja, és megakadályozza a spekulatív ingatlanpiaci tevékenységeket.
Figyelmedbe ajánljuk a Magyar Nemzeti Bank Pénzügyi Navigátor fogyasztóvédelmi honlapját, ahol hasznos termékleírásokat, összehasonlítást segítő alkalmazásokat (hitelkalkulátor, háztartási költségvetés-számító program) érhetsz el.