mibe fektessem a pénzem? ezek a lehetőségek kezdőknek!
2022. július 12. - Részvény, kötvény, állampapír, befektetési alapok? Mibe fektessem a pénzem? Melyek biztonságosak kezdők számára is? Bízd magad a K&H-ra!
Fenntartható fejlődés befektetés, felelős befektetés vagy ESG? Melyik a legjobb kifejezés?
Mi a K&H Banknál „felelős befektetésekről” beszélünk. Olyanokról, amelyek kifejezetten elismerik a környezetvédelem, a társadalmi kérdések és a jó vállalatirányítás fontosságát. Figyelemmel kísérjük az új európai szabályozásokat is, amelyek pontosan meghatározzák mely tevékenységek és eszközök felelnek meg a „fenntartható” meghatározásnak és ezzel összhangban kezeljük termékeinket.
Ezek a befektetési alapok olyan vállalatokba és országokba fektetnek be, amelyek működése kiemelten figyel a környezeti (E), társadalmi (S) és irányítási (G) szempontokra is.
Ez a figyelem nem jelenti azt, hogy kompromisszumot kellene kötni az elérendő hozamok tekintetében. A kutatások azt mutatják, hogy a fenntarthatósági „haszon” és a pénzügyi hozam kéz a kézben járhat: a felelős befektetési alapok hasonló hosszú távú hozamot biztosítanak, mint a hagyományos alapok.
A felelős befektetésekkel Te is hatással lehetsz az üzleti világra. A K&H alapok kezelője, az alapok befektetőinek képviseletében párbeszédet kezd azokkal a társaságokkal, amelyekbe befektet, és a közgyűléseken való szavazati jogainak gyakorlásával a fenntarthatósági szempontok érvényesülését igyekszik elősegíteni.
A KBC 1992-ben indította útjára az első felelős befektetési alapját, amellyel elsőnek számított a piacon. Több mint 30 éves tapasztalattal rendelkezünk és továbbra is őrizzük piacvezető pozíciónkat ezen a téren. Rendszeresen felülvizsgáljuk kiválasztási módszerünket, és új befektetési megoldásokat dolgozunk ki.
A felelős befektetési alapok mögött lévő piaci szereplők szigorú kizárási feltételrendszeren mennek keresztül. Hagyományos és tömegpusztító fegyvereket gyártó cégek, állati bőrök és szőrmék előállítói, dohányipari cégek szintén kizárásra kerülnek a lehetséges befektetések közül. Tudj meg többet az általános kizárási szabályainkról.
A kizárásokat követően, a fenntarthatósági szempontok figyelembevételével három módszertan segítségével választjuk ki azokat a cégeket és országokat, akik a felelős befektetési alapok konkrét befektetéseit fogják alkotni. Tudj meg többet a kiválasztási módszereinkről.
Az összes vállalatra és országra vonatkozó átvilágításunk eredményét közzétesszük, beleértve azokat is, amelyek nem jutnak át a kiválasztási eljáráson
A KBC Asset Management munkáját egy független szakértőkből álló Felelős Befektetési Tanácsadó Testület segíti. A tanácsadó testülettel együttműködve, a testület iránymutatásai alapján alakítjuk ki a felelős befektetések által alkalmazott politikát.
A testület tagjai akadémikusok, az adott téma legjobb ismerői, akik folyamatosan visszajelzést adnak az alkalmazott módszertanról, arról, hogy azt helyesen és következetesen alkalmazta-e az alapkezelő, a kutatásokat, a szűrések eredményeit átlátható módon tette-e közzé. A testület ajánlásokat tesz arra, hogy mely vállalatokat és országokat érdemes kizárni, melyeket érdemes bevonni a felelős befektetések lehetséges befektetései közé.
Tudj meg többet a Felelős Befektetési Tanácsadó Testület működéséről és összetételéről!
A fenntarthatóbb gazdaságba való átmenet során a pénzügyi szektornak is jelentősen hozzá kell járulnia az európai célok eléréséhez. Ez a törekvés a környezetre, a társadalomra és a jó kormányzásra, más néven ESG-re összpontosít. Az ESG az angol "Environment, Social & (good) Governance" (környezet, társadalom és (jó) kormányzás) szavak rövidítése.
Ezt a törekvést olyan jogszabályok írják elő, mint az EU taxonómiai rendelete és a fenntartható pénzügyek nyilvánosságra hozataláról szóló rendelet (SFDR).
Az ESG egy olyan mérőeszköz és keretrendszer, amelyet a pénzügyi és gazdasági teljesítmény, az átláthatóság, a társadalmi érdekek és a környezetvédelem közötti egyensúly megteremtésére használnak. A közhiedelemmel ellentétben ez az egyensúly mind a vállalat, mind a társadalom számára jobb eredményekhez vezet.
Széleskörű egyetértés van abban, hogy az ESG-célkitűzések végső soron hozzáadott értéket eredményeznek a portfóliókat alkotó vállalatok számára, mind a kockázatcsökkentés, mind a jövedelmezőség tekintetében.
A fenntartható befektetések iránti elkötelezettségének részeként az EU a MiFID II alkalmassági szabályainak módosítását javasolta annak biztosítása érdekében, hogy a befektetők környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) preferenciáit figyelembe vegyék a befektetési tanácsadás és a portfóliókezelés során.
Ez azt jelenti, hogy befektetőként meghatározhatod:
A rendelet az Európai Unió valamennyi tagállamában, minden befektetési vállalkozásra vonatkozóan egyidejűleg lép hatályba.
Az SFDR a fenntartható pénzügyi közzétételi európai rendelet rövidítése.
Az SFDR meghatározása szerint a fenntartható befektetések olyan gazdasági tevékenységekbe történő befektetéseket jelentenek, amelyek hozzájárulnak egy környezetvédelmi vagy társadalmi célkitűzéshez, mint például a fosszilis tüzelőanyagok használatának korlátozása, vagy például a nemektől független bérpolitika.
Az SFDR azt is meghatározza, hogy mi minősül fenntartható, azaz ESG befektetésnek.
Az SFDR egy európai rendelet, amelynek célja, hogy biztosítsa az ESG-információk átláthatóságát és összehasonlíthatóságát a befektetők számára. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a befektetési termékek (pl. befektetési alapok) előállítóinak és a forgalmazóinak számos jogszabályban meghatározott információt kell közzé tenniük honlapjukon. A termékek (befektetési alapok, egyéb befektetési termékek) esetében ez azt jelenti, hogy a szerződéskötést megelőző dokumentumokat és a rendszeres jelentéseket további információkkal kell kiegészíteni.
Három különböző alaptípust különböztetünk meg:
Az EU taxonómia egy osztályozási rendszer annak meghatározására, hogy mely gazdasági tevékenységek számítanak fenntarthatónak környezeti szempontból. A környezeti szempontból fenntartható befektetéseknek jelentősen hozzá kell járulniuk az EU taxonómiáról szóló rendelet hat célkitűzésének valamelyikéhez:
Ezen túlmenően egyik környezetvédelmi célkitűzés sem befolyásolhatja hátrányosan a másik célkitűzéshez való hozzájárulást.
A vállalatoknak beszámolót kell készíteniük arról, hogy tevékenységük és a beruházásaik az EU taxonómia szerint környezeti szempontból milyen arányban fenntarthatóak. Az olyan pénzintézeteknek, mint a KBC, jelenteniük kell, hogy milyen fenntartható tevékenysége(ke)t finanszíroznak, vagyis azt, hogy például hiteleinek, biztosításainak, kibocsátott kötvényeinek, befektetési alapjainak mekkora része felel meg az EU taxonómia rendeletének. Ehhez konkrét adatokra van szükség, amelyek tevékenységenként eltérőek lehetnek.
A Green Deal révén az EU azt a célt tűzte ki maga elé, hogy 2050-re az első klímasemleges kontinens legyen. Céljai elérése érdekében az EU cselekvési tervet dolgozott ki, hogy a finanszírozást a fenntartható beruházások és befektetések felé irányítsa. E terv részeként az EU meghatározta a "fenntartható" és a "zöld" fogalmát, ezzel kapcsolatban egy rendszertant - taxonómiát hozott létre, amely világossá teszi, hogy mely projektek és beruházások számítanak valóban fenntarthatónak, és melyek nem.
A taxonómia egy tevékenységet (pl. egy beruházási projektet vagy üzleti tevékenységet) a hat fenti környezetvédelmi célkitűzés alapján értékel. Ahhoz, hogy egy tevékenység ökológiailag fenntarthatónak minősüljön, egyszerre három követelménynek kell megfelelnie:
A kritériumok még nem teljesen kidolgozottak és a vállalatoknak egyelőre nem kell jelenteniük a Taxonómia betartásának arányát, így kevés a rendelkezésre álló adat, amely a jövőben várhatóan javulni fog.
Principal Adverse Impact, vagyis a fenntarthatóságra kedvezőtlen hatást gyakorló beruházások/befektetések. A gazdasági tevékenységeknek nemcsak pozitív, hanem negatív hatása is lehet a fenntarthatósági tényezőkre. A fő káros hatások (Principal Adverse Impacts, PAI) a befektetési döntések például a környezetre, a szociális kérdésekre, az emberi jogok tiszteletben tartására és a korrupció elleni küzdelemre gyakorolt kedvezőtlen hatására utalnak.
A KBC 2023. január 1-től kezdődően jelenteni fogja, hogy a befektetési alapjai kezelése során milyen fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt káros hatások elkerülésére törekszik.
Általánosságban az Európai Bizottság azt reméli, hogy a befektetők ezt az információt felhasználják azon vállalatok kiválasztásához, amelyektől termékeket vagy szolgáltatásokat kívánnak vásárolni, és olyan vállalatokra összpontosítanak majd, amelyek igyekeznek minimalizálni a fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt káros hatásaikat.
Azt is remélik, hogy ennek lesz egy tovagyűrűző hatása is, azaz erős ösztönzést fog nyújtani a befektetési alapokban lévő befektetések tárgyát képező vállalatoknak és befektetési termékek kibocsátóinak, hogy elfogadják azokat a normákat, amelyeket a Bizottság széles körben szeretne alkalmazni például az éghajlatváltozás, a sokszínűség, a megvesztegetés elleni küzdelem területén.
A fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt káros hatások és azok csökkentése kilenc különböző fenntarthatósági témakörre bontható:
A fenti 9 téma mögött 18 különböző hatás kerül figyelembe vételre, amelyről bővebben a dokumentumok között olvashatsz.