minden, amit tudni lehet a munkáshitelről
2024. december 08. - Mit jelent a munkáshitel, és kinek lehet ez a jó megoldás? Az alábbiakban minden fontos információt összefoglalunk.
Igen sokféle okunk lehet, amiért egy új ház vagy lakás megvásárlása mellett döntünk. Ilyen lehet többek között, ha összeköltözünk a párunkkal, gyermekünk születik, esetleg új munkahelyünk lesz egy másik városban. Persze az sem ritka, hogy csak nagyobb, modernebb ingatlant szeretnénk, vagy egyszerűen egy másik településre visz az utunk. Minden esetben igaz, hogy az alábbi lépésekre különösen figyelmet kell fordítanunk, ha tudatos és biztos döntést szeretnénk hozni.
Az ingatlan megvásárlásához hosszú út vezet, de az biztos, hogy először az alapokkal kell kezdenünk. Ide tartozik, hogy átgondoljuk, melyik városban, községben szeretnénk letelepedni és milyen otthont szeretnénk (panel, társasház, családi ház stb.). Mérlegeljük azt is, hogy mik számunkra a lényeges szempontok – például szobák száma, kert mérete, fűtési rendszer. Az anyagiakat is górcső alá kell vennünk: mekkora a büdzsénk, és mi az a maximális összeg, amit még ki tudunk fizetni? Végül nézzünk szét a piacon, hogy lássuk, az elképzeléseink, vágyaink és a realitás összhangban vannak-e.
Lakásvásárlás esetén óhatatlan, hogy a hitelfelvétel szóba kerüljön. Több tízmillió forintot aligha tudunk azonnal előteremteni, ám mielőtt átböngésznénk a hitelfelvételi lehetőségeket, érdemes lehet összegezni, hogy milyen a pénzügyi hátterünk. Mekkora készpénzzel, megtakarítással, befektetéssel, netán lakástakarékpénztári megtakarítással rendelkezünk? Mekkora a nettó jövedelmünk, és ebből mekkora összeget tudnánk lakáshitel törlesztésre fordítani? Milyen ingatlant tudnánk fedezetként bevonni? Van olyan ingatlanunk, amelynek szóba jöhet az eladása?
Mielőtt bármilyen finanszírozási megoldás mellett elköteleznénk magunkat, mindenképp nézzünk utána az állami támogatásoknak is. A CSOK, CSOK Plusz vagy a Babaváró hitel nagy könnyebbséget jelent, amennyiben családalapítás előtt állunk. Ezek a hitelek lényegesen kedvezőbb THM-et és kamatot kínálnak, mint a piaci hitelek, de a feltételek is szigorúbbak. Ha nem tudjuk ezeket teljesíteni, akkor a banki lakáshitel konstrukciók között tudunk válogatni. Ám érdemes ezeket is alaposan átnézni, hiszen ahány bank, annyi féle kondíció és kamat.
Még akkor sem értek véget a teendőink, ha rábukkantunk a tökéletes házra, lakásra. Számos buktató állhat ugyanis előttünk, amiket kezelnünk kell: érdemes utánanéznünk az ingatlannyilvántartásban a lakás, ház tulajdoni lapjának. Ennek akár mi magunk is utánajárhatunk, hiszen a Földhivatal online rendszeréből ez elérhető, az ügyfélkapu segítségével. Ebből a dokumentumból ki fog derülni, hogy az ingatlan tehermentes-e és milyenek a tulajdonosi viszonyai. Amennyiben minden rendben, jöhet a foglaló vagy az előleg. A kettő nem ugyanaz! Az előleg egy szándéknyilatkozat, ami visszajár, ha meggondoljuk magunkat. A foglaló ezzel szemben nem jár vissza, ha mégsem vennénk meg az ingatlant.
Miután mindent rendben találtunk, és az eladóval is megegyeztünk, már beadhatjuk a hitelkérelmünket a bank felé. Ezzel egyidőben ügyvédet is keressünk, mert ingatlan esetén az adásvételi szerződés csak ügyvédi ellenjegyzéssel törvényes. A szerződés megírása is a jogász dolga, és azt természetesen mindkét félnek alá kell írnia. A teljes vételár kifizetése után kerülhet sor a birtokbavételre. Erről készítsünk egy átadás-átvételi jegyzőkönyvet, amin rögzítjük az óraállásokat, az átadott kulcsok számát, a lakásban maradt ingóságokat, illetve minden olyan tényezőt, amit fontosnak tartunk.
Az ingatlanvásárlás örök kérdése, hogy ingatlanossal vagy egyénileg vágjunk bele a keresgélésbe és a vételbe. Nos, itt is több szempontot kell figyelembe venni, mert a kérdésre nem lehet egyértelmű igennel vagy nemmel válaszolni. Nem kétséges, hogy egy ingatlanirodának vagy ingatlanközvetítőnek lehetnek előnyei. Kezdjük is ezekkel!
Az első, amit érdemes kiemelni, hogy egy ingatlanügynök lényegesen nagyobb rálátással rendelkezik a piacra, mint mi. Jobban ismeri a trendeket, az árakat és a teljes folyamat buktatóit. Mivel az ilyen szakemberek rengeteg lakást látnak, könnyen észreveszik azokat a hiányosságokat, amik nekünk fel sem tűnnének. Arról nem is beszélve, hogy olyan ingatlanokat is megmutathatnak, amiket csak rajtuk keresztül tudunk megvenni.
Az ingatlanos mellett szól, hogy az adminisztrációs terheink csökkennek, és mivel előválogatja nekünk a szóba jöhető házakat, a keresgélés is rövidebb lehet. Egy ügynök a jogi folyamatokról tanácsokat is adhat, de ha erre nem is képes, biztosan tud ajánlani megbízható, tapasztalt ügyvédet. Ez az érme pozitív oldala, most pedig lássuk a hátulütőket.
Egy ingatlanügynök mindig jutalékért dolgozik, ami akár a vételár 4-5%-a is lehet. Ez tehát megdobja az ingatlanra szánt büdzsénket, ezért nem árt már előre bekalkulálni. Ha ingatlanost fogadunk fel, akkor valamivel kevesebb kontrollunk lesz a folyamatban. Azt pedig mondani sem kell, hogy egy rosszul megválasztott ügynök könnyen tévútra vihet minket, és belehajszolhat minket egy előnytelen vételbe.
Az egyéni kutatásnak ugyanígy vannak előnyei és hátrányai. Ha saját magunk kutatjuk fel az új otthonunkat, az mindenképpen olcsóbb és semmilyen nyomás nincs rajtunk. Ez viszont azzal jár, hogy hosszabb időt vehet igénybe a tökéletes ingatlan megtalálása, és mivel mi nem vagyunk szakemberek, hibákat véthetünk a folyamat adminisztrációs vagy jogi lépéseiben. Néha pedig nincs is rá mód, hogy “megkerüljük” az ingatlanost. Amennyiben az eladó kizárólagos szerződést kötött vele, akkor csakis rajta keresztül juthatunk hozzá a lakáshoz.
Ne essünk abba a hibába, hogy kizárólag az ingatlan vételárát nézzük, és az alapján döntünk! Számtalan dolog lehet ugyanis, ami növelheti a végösszeget. Használt ingatlan vásárlása esetén - még ha kitűnő állapotban is jutunk hozzá - egy festés éppúgy szükségessé válhat, mint egy fürdőszobai szaniter kicserélése. Egy-két új bútor, háztartási gép vásárlására is szükségünk lehet, mind használt, mind új ingatlan esetén. Sőt, a költöztetés is több százezer forint lehet, ha profi céget kérünk fel rá. Végül ott van a vagyonszerzési illeték is, amit – néhány eset kivételével – a NAV számára szintén teljesítenünk kell, ennek mértéke pedig a vételár 4%-a is lehet.
Jogi diploma és tapasztalat nélkül már egy tulajdoni lap is meglehetősen bonyolult olvasmánynak bizonyulhat. Ha szerencsénk van, akkor rövid az a lap, és nincs rajta sok bejegyzés. Amennyiben nem így van, komoly jogi hercehurcának tehetjük ki magunkat. Inkább fizessünk egy ügyvédnek tanácsadásért, már csak azért is, mert érdemes, sőt, banki hitelfelvételhez kifejezetten szükséges is ügyvéd által ellenjegyzett adásvételi szerződés készítése, de a foglaló és az előleg is gondot okozhat egyes esetekben. Az ügyvédi, közjegyzői, ingatlannyilvántartási díjak, valamint hitelfelvétel esetén szükséges értékbecslés díja pedig további költségtételeket is jelentenek.
Amikor laikusként ránézünk egy lakásra vagy házra, a külseje teszi bennünk az első benyomást. Az ördög azonban a részletekben rejlik! Egyedül nem biztos, hogy észrevesszük az esetleges szerkezeti hiányosságokat, az elavult megoldásokat, vagy azt, ha valahol szivárog a víz a házban, azonnali cserére szorulnak a vezetékek. Az ingatlant feltétlenül nézessük meg építésszel és statikussal is – még abban az esetben is, ha új építésű a ház.
Álmaink otthona nem csak ránk vár. Mások is szemet vethetnek rá, főleg, ha egy jó helyen lévő, remek tulajdonságokkal megáldott ingatlanról van szó. Ez könnyen oda vezethet, hogy két, három másik érdeklődővel kell „megküzdenünk” a vásárlásért. Az árverseny természetes jelenség a piacon, de figyeljünk rá, hogy az érzelmeink ne vigyenek el abba az irányba, hogy túlárazottan veszünk meg egy ingatlant, a tervek szerinti költségvetés szerint vásároljunk!
Frusztráló lehet, ha egy éven belül sem találunk új ingatlant. Hát még, ha ennél is tovább húzódik a vásárlás, vagy valamilyen külső tényező sürget minket (pl. lejáró albérleti szerződés). Nem jó ötlet azonban emiatt kompromisszumot kötni, és olyan ingatlant venni, amivel messze nem vagyunk kibékülve. Inkább várjunk, ha szükséges, keressünk más átmeneti megoldást, de semmiképp ne hozzunk elhamarkodott döntést!
Az előleg senkit nem kötelez semmire: mi dönthetünk másik ingatlan mellett, és visszakapjuk a pénzt. Az eladó pedig eladhatja másnak, és szintén visszaadja az előleget. Ezzel szemben a foglalónál más a helyzet: ha elállunk a szerződéstől, a pénz nem jár vissza. Ugyanakkor, ha az eladó mondja vissza az üzletet, a foglaló dupláját kell visszaadnia. Jól gondoljuk tehát meg, hogy melyiket választjuk!
Arra is fel kell készülnünk, hogy a bank esetleg elutasítja a hitelkérelmünket. Hogy ezt elkerüljük, már előzetesen nézzünk utána, hogy mennyire vagyunk hitelképesek. Szerepelünk-e például a KHR-listán? Mekkora havi törlesztőre számíthatunk a jövedelmünk fényében? Arra is készüljünk fel, hogy a bankok önerőt várnak tőlünk. Ennek mértéke változó, általában az ingatlan értékének 20%-ával számoljunk, de bizonyos feltételek teljesítése esetén akár már 10% önerő is elegendő lehet.
Annak sincs semmi akadálya, hogy előzetes hitelbírálatot kérjünk. Ezzel már pontosan ismerni fogjuk a lehetőségünket és azt, hogy meddig mehetünk el az ár tekintetében. Egy bank sok szempontot néz, amikor a hitelről dönt. Egész biztosan számítani fog, hogy mekkora a jövedelmünk, mennyire stabil a munkahelyünk és milyen meglévő kölcsöneink vannak. Az is fontos, hogy a hiteligénylést ne halasszuk az utolsó pillanatra, mert egy jelzálogkölcsön igénylése esetén az átfutási idő akár 4-6 hét is lehet.
Az ingatlanpiac hatalmas: egyidőben akár 50-60 ezer lakás és ház is lehet eladósorban, és hirdetési oldalakból sincs hiány. Ezeket egyesével végigböngészni egy örökkévalóságig tartana, de szerencsére erre nincs szükség. Például az Ingatlanhirdetés Figyelő applikációban 29 ingatlanportál ajánlatait nézheted meg egy helyen, ezért elég ezt a felületet szemmel tartanod.
Sőt, akár értesítéseket is beállíthatsz, ha szeretnél azonnal hírt kapni az új lehetőségekről. Így aztán biztosan nem maradsz le egyetlen szóba jöhető ingatlanról sem. Amikor pedig keresel, nagyon sokféleképpen szűrhetsz: ár alapján, vagy a rendelkezésre álló infók mennyisége szerint, esetleg az átlagos ár alatti ingatlanokra.
Az applikációval a pénzügyeket is kezelheted: kiszámolhatod, mennyibe kerülne új otthonod kifestése, burkolása vagy akár a költöztetés, és ajánlatot is kérhetsz szakemberektől. Az integrált K&H hitelkalkulátorokkal pedig azonnal tudni fogod, mekkora hitelhez juthatsz, mekkora lenne a várható törlesztő, milyen állami támogatásokat vehetsz igénybe, és akár a hitelminősítést is elintézheted.
Kerüld el az ingatlanvásárlás buktatóit az Ingatlanhirdetés Figyelő app alkalmazásával! Tájékozódj & böngéssz 29 ingatlanportál lakáshirdetései között egy helyen!
Jelen tájékoztatás nem minősül marketingközleménynek. Az Ingatlanfigyelő Applikáció üzemeltetője, és az Ingatlanhirdetés Figyelő szolgáltatás nyújtója a Realmonitor Kft.. A K&H Bank Zrt. a közte és a Realmonitor Kft. között létrejött együttműködés keretében ismeretterjesztő jelleggel jeleníti meg az Ingatlanfigyelő szolgáltatást. A K&H Bank Zrt. az Ingatlanfigyelő Applikáció működésével és annak szolgáltatásaival, és azon megjelent tartalmakkal összefüggésben minden felelősséget kizár. A Realmonitor Kft. mint adatkezelő Adatvédelmi irányelvei az applikációban érhetőek el. Az applikáció felhasználói által az applikációban megadott hozzájárulás esetén a Realmonitor Kft. továbbítja a Bank részére a felhasználók alkalmazásban megadott adatait marketing és felmérés tárgyú megkeresések céljából. A Bank Adatkezelési tájékoztatója a www.kh.hu weboldalon érhető el.