bankkártya vs. hitelkártya – mi a különbség?
2024. június 10. - Miért fontos, hogy tisztában legyél a betéti és hitelkártyák működésével? Hogyan tudod növelni a bankkártyád biztonságát? Írásunkban erre is választ kapsz!
(A cikk tartalma frissült: 2019.02.28-án)
A külföldi fizetőeszközöket szoktuk devizának és valutának is hívni. Valutának akkor, amikor kézzel fogható (bankjegy, pénzérme) formában használjuk, devizának akkor, amikor a bankszámlánkon van, vagy amikor bankkártyával fizetünk.
Külföldi utazás során a bankkártyánk mellett a célország valutájából is viszünk magunkkal némi valutát, amit pénzváltóknál tudunk a legkönnyebben beszerezni. Fontos, hogy amikor kiutazás előtt a forintunkat valutára váltjuk, akkor a valuta eladási árfolyamot figyeljük. Amikor az utazás végeztével hazatérünk, a maradék valutánkat pedig a valuta vételi árfolyamon tudjuk visszaváltani forintra.
Alapvetően a pénzügyekben a biztonság és a kényelem a két legfontosabb tényező. Nagyobb összeget készpénzben magunknál tartani kockázatos, ezért is érdemes bankkártyát is magunkkal vinnünk. A legtöbb országban már tudunk fizetni bankkártyánkkal vagy egyes esetekben okostelefonunkkal is, ami kényelmesebb, mint a készpénzzel bajlódni. Vannak viszont olyan üzletek, helyzetek, amikor szükségünk van némi készpénzre, a bankkártyás készpénzfelvételnek viszont költsége van. Emiatt azt javasoljuk, hogy a nagyobb költéseket betéti bankkártyával vagy hitelkártyával fizessük ki, és emellett vigyünk magunkkal pár napra elegendő költőpénzt helyi valutában ezen eshetőségekre. Ügyeljünk azonban arra, hogy ne váltsunk túl sok valutát utazás előtt, mert ami a végén megmarad, azt bizony itthon jó eséllyel veszteséggel válthatjuk majd vissza.
Egyre több helyen tudunk bankkártyával fizetni úgy, hogy a fizetésnél eldönthetjük, hogy a bankkártyát elfogadó pénzintézet vagy a saját bankunk - aki a bankkártyánkat kibocsátotta nekünk – váltsa át a külföldi pénznemben végrehajtott vásárlást.
Ez a gyakorlatban egy euro övezeti vásárlásnál azt jelenti, hogy a POS terminálon kiírásra kerül a vásárlási összeg euróban és forintban is, és nekünk kell kiválasztani, hogy melyikben szeretnénk fizetni. A pszichológiai trükk abban van, hogy a saját otthoni pénznemünkhöz vagyunk hozzászokva és ezért hajlamosak vagyunk azt választani. De mi ezzel a baj?
Például egy 100 euró értékű vásárlásnál eldönthetjük, hogy a vásárlásnál 100 euró kerüljön terhelésre, amit a vásárlás pár nappal későbbi könyvelésekor vált majd át a számlavezető bankunk 2% körüli árfolyamréssel, vagy választhatjuk azt is, hogy a kártyaelfogadó pénzintézet azonnal váltsa át forintra a vásárlást, ami 4-5-6%-os árfolyamréssel fog jellemzően megtörténni.
Anyagilag tehát nem mindegy, hogy bedőlünk-e a pszichológiai trükknek.
K&H World Mastercard hitelkártya – THM: 26,2%
K&H Mastercard hitelkártya a mindennapi és váratlan kiadásaid rendezésére. THM: 26,2%
Forint vagy deviza bankszámla? A K&H-nál biztosan megtalálod az igényeidhez illő konstrukciót! Látogass el számlacsomag-választó oldalunkra!