minden, amit az 5 százalékos lakáshitelről tudni kell
2025. március 12. - Mit jelent pontosan az 5 százalékos lakáshitel és milyen feltételek esetén igényelhetjük ezt a konstrukciót? Az alábbiakban kiderül!
Az idei évben is számos lehetőségünk van arra, hogy akár családosként, akár egyedülállóként saját lakást vásárolhassunk, vagy egy kedvező kamatozású, szabadon felhasználható hitelhez jussunk, melyet akár ingatlanvásárlásra is fordíthatunk. 2025-ben az alábbi támogatások és államilag kamattámogatott kölcsönök érhetőek el:
A felsorolt hiteleken és támogatásokon felül önerő kedvezményekkel is találkozhatunk. Ismerjük meg őket egy kicsit részletesebben!
A Családok Otthonteremtési Kedvezményének bevezetése az elmúlt években számos család számára tette lehetővé a saját otthonhoz jutást, a tavalyi évben azonban ez a támogatás jelentős változásokon ment át. Jelenleg három formája érhető el: a Falusi CSOK, a CSOK Plusz és a CSOK-hitel.
A CSOK-hitel 2016 óta érhető el, és a többgyermekes családok otthonteremtését támogatja, feltételei azonban időközben jelentős változásokon estek át: 2024 januárja óta a kamattámogatott kölcsön nem csupán házasok számára érhető el, hiszen egyedülállók vagy élettársak is felvehetik, akár a meglévő gyermekekre is.
A CSOK-hitel új egylakásos lakóépület építéséhez vagy vásárlásához, használt lakás vásárlásához és korszerűsítéséhez, bővítéséhez, valamint használt lakás korszerűsítéséhez és bővítéséhez vehető igénybe; összege két gyermek esetében 10 millió forint, három vagy több gyermek esetében pedig legfeljebb 15 millió forint lehet. A feltételek teljesülése esetén a hitel államilag támogatott fix éves kamata 3 százalék.
A falusi CSOK – ahogy az az elnevezésből is következik – helyhez kötött, így ezt a vissza nem térítendő otthonteremtési támogatást 2630 preferált kistelepülés területén lehet csak felhasználni. Mivel ezt a lehetőséget csak kevés bank nyújtja, érdemes előzetesen tájékozódni, hogy a kiválasztott banknál elérhető-e ez a termék.
A kedvezmény ingatlancélra vehető igénybe: ez lehet egy új, egylakásos lakóház megvásárlása vagy építése – de nem fordítható újépítésű lakás megvásárlására -, lehet használt lakás vásárlása - feltéve, hogy annak bővítése és/vagy korszerűsítése is megtörténik-, ezen kívül pedig igényelhetjük egy már meglévő használt lakás bővítésére és/vagy korszerűsítésére.
2025-ben 600 ezer és 15 millió forint közötti, vissza nem térítendő támogatásra számíthatunk: ez az összeg függ lakáscéltól és a meglévő vagy vállalt gyerekek számától. A maximális összegre akkor lehetünk jogosultak, ha új családi házat vagy használt ingatlant vásárolunk és három gyermeket nevelünk vagy vállalunk – használt lakás esetén csak a támogatás fele fordítható a vásárlásra, a maradékot a korszerűsítésre kell elkölteni.
Fontos tudni azt is, hogy a kölcsön felvétele esetén az ingatlanszerzés teljesen illetékmentes, azaz mentesülhetünk a 4 százalékos vagyonszerzési illeték megfizetése alól.
Ha már van gyermekünk, az igénylésnek nem feltétele a házasság fennállása, sőt, egyedülálló szülőként is jogosultak lehetünk a támogatásra, ha azonban még gyerekvállalás előtt állunk, szigorúbbak az előírások: ebben az esetben csak azok a házaspárok igényelhetik a Falusi CSOK-ot, ahol a feleség még nem töltötte be a 41. életévét.
Ha a célunk a lakásvásárlás, ehhez 2025-ben is a CSOK Plusz nyújthatja a legnagyobb állami segítséget, hiszen ezzel a lehetőséggel akár 50 millió forintos kölcsönhöz is hozzájuthatunk. Itt tehát nem támogatásról, hanem egy támogatott lakáshitelről van szó, melyre azok a házaspárok lehetnek jogosultak, akik gyermeket vállalnak.
A hitel futamideje 10 és 25 év között alakulhat, a kamat pedig legfeljebb 3 százalék lehet: az első évben a tőkét még nem kell törleszteni, így ekkor kedvezményes törlesztőrészletekre számíthatunk.
Az, hogy mekkora összeg igénylésére vagyunk jogosultak, függ a jövedelmünktől és az ingatlan árától, valamint, hogy hány gyermekünk van, illetve hányat vállalunk. Egy gyermek vállalása esetén legfeljebb 15, kettő esetén 30, három vagy ennél több esetén pedig a teljes 50 millió forintot kaphatjuk meg.
A CSOK Plusz kapcsán nem a kamatkedvezmény az egyetlen előny: ha az első gyermek megszületett, egy évre kérhetjük a törlesztés szünetelését, a második babától kezdve pedig mindegyik gyermek születésekor elengednek 10-10 millió forintot a tartozásunkból.
Ez a támogatott hitel kizárólag házaspárok számára igényelhető, akik legalább egy gyermeket vállalnak és a pár nő tagja az igényléskor nem töltötte be a 41. életévét. (Ez utóbbi kitétel alól ez év végéig még mentesülnek akkor, ha a kölcsönkérelem benyújtásának időpontjában a feleség már legalább 12 hetes várandós.) Segítségével kizárólag magyarországi, közművesített ingatlan finanszírozható, melynek alapterületére is vonatkozik előírás, ahogy a vételárra vagy az építési költségekre is, de az sem mindegy, hogy az első közös ingatlanunkat vásároljuk-e meg, a pontos feltételeket tehát itt is érdemes előzetesen ellenőrizni.
A 2019-ben bevezetett Babaváró összetett konstrukció, melynek egyik része egy kamatmentes hitel, a másik pedig egy gyermekvállalási támogatás, amellyel csökkenthetjük a tőketartozást, amennyiben gyermekünk születik. A Babaváró hitel 2025-ben is megmarad, a tavalyi évhez képes azonban az anya életkorára vonatkozóan változásra számíthatunk.
Korábban azok a házaspárok is igényelhettek Babaváró kölcsönt, melyek nő tagja nem töltötte be a 41. életévét – 2025-től csak akkor szerezhető jogosultság, ha a nő az igénylés időpontjában még nem töltötte be a 35. életévét.
A Babaváró maximális összege a tavalyi évhez hasonlóan 11 millió forint, a futamidő pedig továbbra is legfeljebb 20 év lehet; a havi törlesztőrészlet nem haladhatja meg az 51 ezer forintot.
A hitel különlegessége, hogy a folyósítást követő első 5 évben kamatot nem fizetünk, ha azonban ezen idő alatt nem születik gyermekünk, akkor az addig igénybe vett támogatás összegét egy összegben vissza kell fizetni 120 napon belül. Ezen kívül büntetőkamatot is fizetünk: a kamatmentes hitel kamatozóvá válik, melynek mértéke az 5 éves ÁKK átlaghozam 130%-a plusz 4 százalék.
Ha viszont teljesítjük a feltételeket, és egy gyermekünk születik az első öt évben, akkor a hitel a futamidő végéig kamatmentes lesz, sőt, átmenetileg a törlesztést is felfüggeszthetjük. Két gyerek születése esetén a fennálló tőketartozás 30 százalékát, három gyermek esetében annak egészét elengedik, így a hitel támogatássá alakul.
Az alacsony költségek is a Babaváró mellett szólhatnak. A kölcsönt folyósító bank a hitelbírálatért és a folyósításért díjat nem számíthat fel, ahogy az előtörlesztésért sem, meghatározott feltételek teljesülése esetén.
A konstrukció előnye, hogy szabadon felhasználható, így fordíthatjuk lakásvásárlásra, felújításra, hitelkiváltásra, de akár autóvásárlásra is. A babaváró hitel 75%-a önerőként is felhasználható, amennyiben a lakáshitelt a babaváró hitel felvételekor, vagy a babaváró kölcsönszerződés megkötését követő 90 napon belül igényeljük. Ha több mint 90 nap telik el a babaváró kölcsönszerződés megkötése és a lakáshitel igénylése között, akkor a korlátozás nem áll fenn, a Babaváró teljes összege önerőnek minősülhet.
Idén egy új konstrukció is gazdagítja a palettát, hiszen 2025 januárjától már a munkáshitel is igényelhető.
Itt egy legfeljebb 4 millió forint összegű, szabadon felhasználható hitelről van szó. A rá vonatkozó főszabály szerint a teljes futamidőre kiterjedő kamattámogatásnak köszönhetően ez után kamatot sem kell fizetni, azt ugyanis az állam vállalja át, azonban az állami kezességvállalás után évi 0,5 százalékos kezességvállalási díjat szükséges fizetni. A kölcsön futamideje maximum 10 év, előtörlesztésre azonban lehetőség van: a hitelintézet ebben az esetben előtörlesztési díjat nem számíthat fel.
Ha az igénylő nő és a terhesség 12. hetét meghaladóan várandós – akár az igénylés pillanatában, akár azt követően –, esetleg gyermeket fogadott örökbe, és az engedélyező határozat a kérelem benyújtását követően vált véglegessé, lehetősége van a törlesztés szüneteltetésére két évre, mely a hitel 10 éves futamidejébe nem számít bele; ikergyermekek születése esetén az adós kérelmére a moratórium további egy évvel meghosszabbítható. Ha megszületik a második gyermek, újabb két éves szünetelés kérhető és a tartozás 50, a harmadik után pedig 100 százaléka elengedésre kerül – hasonlóan a Babaváró hitelhez.
A munkáshitelt azok igényelhetik, akik jelenleg nem rendelkeznek érvényes felsőoktatási intézményben hallgatói vagy tanulói jogviszonnyal, és ilyen intézményekben korábban sem szereztek diplomát. További feltétel a TB jogviszony fennállása és egy heti legalább húsz órás munkaviszony, ha pedig vállalkozóként dolgozik, az így elért jövedelmének kell elérnie – vagy meghaladnia – a heti húsz órás munkaviszonyban foglalkoztatottak átlagos jövedelmét.
Mivel a munkáshitel elsősorban a fiatalokat szeretné segíteni, így az igénylő csak az lehet, aki már betöltötte a 17., de még nem töltötte be a 26. életévét, és vállalnia kell azt, hogy a folyósítástól számított öt évig bejelentett magyarországi lakcímmel rendelkezik és munkát végez.
Ezen konstrukció esetén a gyermek születése nem feltétele a kamatmentességnek, ha azonban 5 éven belül megszűnik az utolsó magyarországi lakcím vagy a társadalombiztosítási jogviszony, a tartozás hátralévő összegére vonatkozóan a kamattámogatást is elveszítjük, és a babaváróhoz hasonlóan büntetőkamat kerül kiszabásra.
Az állami támogatások között egy régi-új lehetőség is felbukkan a 2025-ös évben, hiszen újraindul az otthonfelújítási program, mely ezúttal a vidéki otthonok korszerűsítését segíti.
A vidéki otthonfelújításban az a személy vehet részt, aki legalább egy, 25 év alatti gyermeket nevel saját háztartásában: a házasság fennállása nem feltétel, így az igénylő egyedülálló vagy elvált is lehet. A támogatás összege legfeljebb 3 millió forint lehet, amit a számlákkal igazolt felújítási költségek (az anyag- és munkadíjak) legfeljebb 50 százalékára költhető el – vagyis a teljes összeget akkor vehetjük igénybe, ha a felújítás költségei elérik a 6 millió forintot. Ha korábban már élt a támogatással, akkor csak a különbözetre lehet jogosult, 3 millió forint erejéig.
A folyósításra azt követően kerülhet sor, hogy a lakáson végzett építési tevékenységek befejeződtek és a számlák kifizetésre kerültek: az igénylést legkésőbb 2026. június 30-ig kell benyújtani.
A támogatás a meghatározott 5000 fő alatti kistelepülésen lévő ingatlanra igényelhető, és az igénylőnek 5 éves bentlakási kötelezettséget kell vállalnia – ez alól azonban lehetnek kivételek.
Mivel a felújítási munkálatok díjának megelőlegezésére nincs mindenkinek lehetősége, a támogatás egy hitellel is kiegészül: ez egy államilag kamattámogatott kölcsön, melynek maximális összege 6 millió forint. Az igénybe vett támogatás összegét ebben az esetben nem kapjuk kézhez, hiszen az előtörlesztésre kerül, ezáltal a törlesztőrészlet is csökkenni fog.
Egy ingatlan megvásárlásához óriási segítséget nyújthat egy banki hitel, az önerőt azonban ebben az esetben is biztosítanunk kell. A CSOK Plusz igénybevételekor bizonyos feltételek teljesülése esetén 20 helyett akár mindössze 10 százalékos önerő is elegendő lehet, - de mi a helyzet akkor, ha mi ezen kedvezményekre nem vagyunk jogosultak? Szerencsére 2025-ben több lehetőségünk is van az önerő előteremtésére:
A munkáltató döntése szerint a 35 év alatti fiatalok albérletre vagy lakáshitel törlesztésére használhatnak fel egy 1.800.000 forint összegű lakhatási támogatást, a SZÉP-kártya egyenleg fele pedig az idei évben akár lakásfelújításra is felhasználható.
Az egyes hitelek, támogatások igénybevétele esetén mindig érdemes alaposan tanulmányozni a jogszabályok és a bankok által támasztott feltételeket, néhány fontos tudnivalóra azonban szeretnénk felhívni a figyelmet.
Valamennyi, fent ismertetett támogatási lehetőség esetén feltétel az, hogy az igénylő meghatározott idejű TB-jogviszonyt legyen képes igazolni. A munkáshitel esetén legalább három hónap, a vidéki otthonfelújítási kölcsön igényléséhez legalább egy, CSOK Plusz és a Falusi CSOK igényléséhez legalább kettő, a Babaváró hitelhez legalább három év TB-jogviszonyt kell igazolni.
A Falusi CSOK és a CSOK Plusz igénylésénél a középiskolában és a felsőoktatásban (nappali tagozaton) eltöltött éveket is figyelembe veszik, Babavárónál csak a felsőoktatási jogviszonyt. A közmunkát csupán a Babaváró hitel esetén lehet beszámítani, legfeljebb egy év időtartamban.
Az otthonteremtési és otthonfelújítási kedvezmények esetében a hitelcél az ingatlanvásárlás, a Babavárónál és a munkáshitelnél pedig szabadon dönthetünk erről.
A kistelepüléseken élőknek a Falusi CSOK mellé igényelhető a CSOK és a CSOK Plusz. A Babaváró hitel és a munkáshitel bármely más támogatással kombinálható.
Igényléskor az általános előírásokon túl az egyes bankok saját hitelképességi feltételeinek is meg kell felelni. Ezekben jelentős eltérések lehetnek, különösen a havi törlesztőrészlet, a jövedelemarányos törlesztési mutató (JTM) és a legkisebb elvárt jövedelem kapcsán.
A K&H kínálatában az állami támogatások közül a CSOK Plusz, a Babaváró és a munkáshitel is teljeskörűen elérhető, igénylésük esetén pedig számos kedvezményre számíthatunk. A CSOK Plusz-t illetőleg a bank egyes esetekben visszatéríti a közjegyzői okirat díját, emellett a sikeres folyósítást követően visszatéríti a teljes értékbecslési és műszaki ellenőrzési díjat és a tulajdoni lap lekérésének díját. A Babaváró igénylése esetén, amennyiben a folyósított hitelösszeg eléri a 11 millió forintot, akár 160 000 forint jóváírást kaphatunk – tekintsük meg az elérhető támogatások feltételeit, hiszen azok számunkra is óriási segítséget jelenthetnek.
Valósítsd meg céljaidat a K&H állami támogatású hiteleivel!