2018. szeptember 18.
Hiába próbálkozol, mindig elfogy a fizetésed a hónap végére? Esetleg sikerül félrerakni belőle, de félsz, hogy nem eleget? Megmutatjuk, hogyan alakítsd ki tudatosan és okosan saját költségvetésedet!
(A cikk tartalma frissült: 2024.01.31.)
Lehet, hogy a pénz önmagában nem boldogít, de az egészen biztos, hogy nehezen boldogulunk nélküle. Itthon kevés iskolában tanítanak gazdasági alapismereteket, és sajnos az se sokaknak adatik meg, hogy a családjuktól lessék el a tudatos és fegyelmezett pénzügyi tervezés csínját-bínját. Tanulni azonban sosem késő! Összegyűjtöttük pár fontos szempontot, ami nagy segítség lehet a tudatos tervezésben mind a havi költések, mind pedig a megtakarítások területén.
költeni, de csak okosan!
- havi mérleg: Követhetünk különböző spórolási tippeket és módszereket, de az biztos, hogy a tervezést ennek az elkészítésével kell kezdeni. Egy hónapon keresztül írjuk le őszintén és precízen az összes bevételünket (fizetés, szociális juttatások, kiadott ingatlanunk bérleti díja, stb.) és kiadásunkat (élelmiszer, rezsi, hiteleink törlesztése, adók, albérletünk bérleti díja, gépjárművek költségei, különféle előfizetések, stb.). A kész lista szembesít azzal, hol lehetne csökkenteni a kiadásainkat, ideális esetben pedig megmutatja, mekkora összeg marad meg a bevételünkből, amit megtakarításra fordíthatunk.
- spórolás: a teljes listát látva valószínűleg már első pillantásra akadnak majd olyan tételek, melyek meglepően sokat visznek el a havi apanázsból, esetleg csak fizeted, de alig használod őket. A spórolás egyik jó módszere lehet ezeknek a tételeknek a megszüntetése (pl.: havi korlátlan konditerembérlet, ha csak havonta 1-2 alkalommal edzel, olyan TV-szolgáltatás előfizetése, amit valójában nem használsz ki, stb.). A másik jó lehetőséget pedig a szükséges tételek felülvizsgálata, ésszerűsítése adja, például a kihasználatlan, akár 10-15 000 forintos telefonszámla csökkentése, az energiafogyasztás visszaszorítása stb.
félretenni, de mire és hogyan?
- vésztartalék: A tudatos gazdálkodás bizony megköveteli a fontossági sorrend felállítását, amiben gyerekkori vágyaink megvalósítását megelőzi a vésztartalék kialakítása. A szakértők szerint érdemes minimum a havi fizetésünk hatszorosát összegyűjteni a bankszámlánkon, hogy ne érjenek felkészületlenül az olyan vészhelyzetek, mint egy elbocsájtás, illetve az otthonunkban vagy autónkban keletkezett kár. Emellett egészségünk esetleges megromlásával kapcsolatos költségekkel is számolnunk kell: akár a gyógyulásunkra szánt összeg, akár a munkából való kiesés szempontjából tekintve.
tipp
Nehezen tudsz tudatosan félre tenni a havi fizetésedből, pedig ismered a mondást- sok kicsi, sokra megy? A K&H rendszeres befektetési programja segítségedre lehet abban, hogy már kis összegekkel is elkezdhess hosszú távra takarékoskodni.